Wróciła Zimna Wojna - czego możemy się spodziewać? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Wróciła Zimna Wojna – czego możemy się spodziewać?

Człowiek i Technologia

Prowadzący:

Piotr Niemczyk

Goście:

  • Vincent V. Severski, Adam Szłapka,

Godzina:

13:00-14:00

Miejsce:

NAMIOT CENTRALNY

13:00

29.08.2022

Wojna w Ukrainie zamroziła międzynarodowe relacje w wielu obszarach. Wydalenie setek dyplomatów, szpiegów, sankcje gospodarcze – to tylko te najbardziej widoczne skutki. Czego w obecnej sytuacji może się spodziewać przeciętny mieszkaniec Polski?

Piotr Niemczyk

Działacz opozycyjny i więzień polityczny. Obecnie pisarz i publicysta, ekspert w zakresie działania służb specjalnych. Dyrektor biura analiz i informacji oraz zastępca dyrektora zarządu wywiadu Urzędu Ochrony Państwa. W 2001 r., Wiceminister Gospodarki. Był też ekspertem Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Autor książki „Szósta rano. Kto puka? Jak ojczyzna Solidarności zmienia się w państwo policyjne”, „Pogarda. Dlaczego w Polsce rośnie liczba przestępstw z nienawiści” oraz „Krótki kurs szpiegowania” napisanej w formie rozmowy z Jasiem Kapelą. Był konsultantem i współpracownikiem Vincenta V. Severskiego w trakcie prac nad powieścią szpiegowską „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”.

Vincent V. Severski

Były oficer wywiadu, pisarz. Jako oficer przepracował 26 lat. Odbył ok. 140 misji w blisko 50 krajach. Jest autorem 2 serii szpiegowskich („Nielegalni”, „Nieśmiertelni”, „Niewierni” i „Niepokorni” i oraz „Zamęt”, „Odwet” i „Nabór”). Napisał również powieść o polskiej agentce brytyjskiej tajnej służby – „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”, a w tym roku wydał kolejną książkę „Plac Senacki 6 PM”.

Adam Szłapka

Poseł RP na Sejm VIII i IX. Przewodniczący Nowoczesnej, wcześniej jej Sekretarz Generalny. Należy do Parlamentarnej Komisji ds. Służb Specjalnych Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 2006-2010 był radnym i wiceprzewodniczącym rady miejskiej Kościana. Pełnił funkcję sekretarza generalnego organizacji Młode Centrum. W kolejnych latach był dyrektorem Fundacji Projekt: Polska, gdzie odpowiadał m.in. za organizację projektów „Razem 89” i „Pokolenie Solidarności”. W latach 2011-2015 pracował w Kancelarii Prezydenta RP.