#WolnaSzkoła - jaka jest polska szkoła, a jaka być powinna? Warsztat praktyczny - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

#WolnaSzkoła – jaka jest polska szkoła, a jaka być powinna? Warsztat praktyczny

Społeczeństwo Przyszłości

Goście:

  • Magdalena Czarzyńska-Jachim,
  • Agnieszka Jankowiak-Maik,
  • Zuzanna Karcz,
  • Alicja Pacewicz,
  • Róża Rzeplińska,
  • Aleksandra Saczuk,
  • Prof. dr hab. Piotr Sułkowski,
  • Krystyna Szumilas,
  • Damian Woda,
  • Mateusz Wojcieszak,

Godzina:

13:00-14:00

Miejsce:

PODKOWA II

Partner:

SOS dla Edukacji

13:00

29.08.2022

KONTYNUACJA PANELU “#WolnaSzkoła – jaka jest polska szkoła a jaka być powinna?” (https://campuspolska.pl/program/wolnaszkola-jaka-jest-polska-szkola-a-jaka-byc-powinna/).

Wystąpienia ekspertów były wstępem do szerszej dyskusji o szkole. W drugiej części będą miały miejsce rozmowy przy stolikach na temat systemu edukacji. Warsztat przygotowany i prowadzony wspólnie z koalicją SOS dla Edukacji.

Ostatnie lata to dla polskiej oświaty pasmo olbrzymich wyzwań – likwidacja trzystopniowego systemu edukacji, walka (w tym strajk) nauczycieli o godne płace, pandemia i nauka w trybie zdalnym, próby ograniczenia autonomii szkół oraz wojna w Ukrainie. To czas, by postarać się określić kierunek zmian systemu szkolnictwa i ram, w których powinien funkcjonować.

Czego potrzebują uczniowie, rodzice i nauczyciele? Z jaką wiedzą absolwenci wkraczają w dorosłe życie? W jakie kompetencje, doświadczenia wyposażyła ich/je szkoła? Co z tego wynika dla nich i dla Polski? Jak lepiej organizować edukację w Polsce?

WKRÓTCE URUCHOMIMY ZAPISY NA UCZESTNICTWO W TEJ CZĘŚCI. Zapraszamy do udziału w warsztacie.

Magdalena Czarzyńska-Jachim

Wiceprezydentka Sopotu, która odpowiada m.in. za edukację i opiekę społeczną. Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego.

Agnieszka Jankowiak-Maik

Nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, tutorka, trenerka, publicystka oraz aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki „Historia, której nie było”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii. Ekspertka edukacyjna w Instytucie Strategie 2050.

Zuzanna Karcz

Działaczka na rzecz edukacji obywatelskiej, antydyskryminacyjnej i klimatycznej. Współzałożycielka i ogarniaczka inicjatywy Wpisz do Kalendarza (@wpiszdokalendarza) włączającej młode kobiety i osoby niemęskie do przestrzeni politycznej. Studentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Rady Programowej OEES. Zaangażowana m.in. w Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+, Forum Przyszłości Kultury Teatru Powszechnego.

Katarzyna Lubnauer

Doktor matematyki, od 1995 pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, członkini Unii Wolności, członek Zarządu Krajowego Unii Wolności w latach 2001-2004. W latach 1998-2002 Radna RM Łodzi, współtwórczyni inicjatywy obywatelskiej Świecka Szkoła. Od 2015 Posłanka na Sejm, w latach 2017-2018 przewodnicząca Klubu Nowoczesna, 2017-2019 przewodnicząca partii Nowoczesna, od 2019 wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej – PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska. Członkini Komisji Edukacji i Nauki oraz Komisji Zdrowia.

Alicja Pacewicz

Współzałożycielka Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji Szkoła z Klasą. Współautorka podręczników edukacji obywatelskiej (ze śp. Tomaszem Mertą) i programów dla szkół, m.in. Kształcenie obywatelskie w szkole samorządowej (KOSS), Przewodnik obywatelski, Szkoła z klasą, Ślady przeszłości, Młodzi głosują. Ekspertka europejskiej sieci edukacji obywatelskiej (NECE). Koordynatorka SOS dla Edukacji, jedna z inicjatorek kampanii Wolna Szkoła. Członkini Warszawskiej Rady Edukacyjnej oraz Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności.

Aleksandra Saczuk

Ekspertka edukacyjna, team leaderka. Od lat zarządza projektami społecznymi i edukacyjnymi oraz zespołami. Prezeska Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego, największej w Polsce fundacji rodzinnej zajmującej się edukacją. Pracowała w NGO, administracji polskiej i francuskiej, konsultingu, na uczelni. Te doświadczenia przekuwa w pracę na rzecz edukacji. Propagatorka podejścia systemowego, zwinnej edukacji i budowania międzysektorowych partnerstw wokół szkoły. M.in. dlatego działa w Sieci Organizacji Społecznych dla Edukacji.

Prof. dr hab. Piotr Sułkowski

Jest fizykiem teoretycznym, twórcą i kierownikiem Katedry Kwantowej Fizyki Matematycznej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat jest wizytującym naukowcem w California Institute of Technology; długoterminowe staże i badania prowadził też na Harvardzie, Uniwersytecie w Amsterdamie, Uniwersytecie w Bonn. Prowadzi badania nad matematycznymi aspektami kwantowej teorii pola i teorii strun, oraz ich związkami z teorią węzłów oraz teorią macierzy losowych. Niezależnie, prowadzi prace w zakresie biofizyki, dotyczące topologicznych własności biomolekuł. Realizował projekty i granty przyznane m.in. przez European Research Council (ERC), Komisję Fulbrighta, Fundację Humboldta, Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Za działalność naukową otrzymał nagrody Premiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrodę PAN im. S. Pieńkowskiego, nagrodę Kryształowej Brukselki za realizację projektów europejskich, kilka nagród i wyróżnień Uniwersytetu Warszawskiego. Niezależnie od działalności naukowej jest także aktywnym popularyzatorem nauki, m.in. prowadzi cenioną inicjatywę „Zapytaj fizyka”.

Krystyna Szumilas

Zawodowo „od zawsze” związana z edukacją. Zaczynała jako nauczyciel matematyki w szkole podstawowej. Później oświatą zajmowała się jako samorządowiec. Poselski mandat sprawuje od 2001 roku i równie długo zasiada w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, obecnie jako jej wiceprzewodnicząca. W latach 2011-2013, w drugim rządzie Donalda Tuska była ministrem edukacji. Wcześniej, od listopada 2007 roku w Ministerstwie Edukacji Narodowej sprawowała urząd sekretarza stanu.

Damian Woda

Student historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest na specjalizacji nauczycielskiej, swoją przyszłość wiąże z nauczaniem historii. Kocha sztukę, w wolnym czasie pisze wiersze. W latach 2018/2021 był stypendystą programu stypendialnego EFC „Marzenie o Nauce”. Jest członkiem stowarzyszenia ,,Alumni EFC” i absolwentem II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie.

Mateusz Wojcieszak

Prezes zarządu Fundacji Pole Dialogu - organizacji społecznej, która wspiera udział obywateli i obywatelek w życiu publicznym oraz tworzy narzędzia ułatwiające prowadzenie dialogu. Interesuje go praktyczne wzmacnianie głosu mieszkańców i mieszkanek w miastach, szkołach i publicznych instytucjach. Współorganizował pierwszy klimatyczny panelu obywatelski w Warszawie, gdzie 90 losowo wybranych osób wypracowało wiążące rekomendacje na temat efektywności energetycznej dla Prezydenta Miasta. Wspólnie z dziesiątkami organizacji społecznych działa w SOS dla Edukacji, gdzie szerokie partnerstwo tworzy nową wizję edukacji publicznej w Polsce dostosowaną do XXI wieku.