Spotkanie z Wandą Traczyk-Stawską i Anną Przedpełską-Trzeciakowską
Spotkanie
Spotkanie
14:30
31.08.2022
W 1944 roku obie uczestniczyły w powstańczym zrywie, dzisiaj przypominają o tym jak ważne jest zaangażowanie w sprawy społeczne i dbanie o wyznawane wartości.
Wiceprezydentka m. st Warszawy, pełnomocniczka ds kobiet. Zawodowo przez lata związana z kultura i teatrem. Aktywistka, konsekwentnie działająca na rzecz wzmacniania III sektora i budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Wychowanka szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny. Sanitariuszka AK w Powstaniu Warszawskim. Anglistka (U.W.) tłumaczka. Przełożyła na język polski wybitne pozycje klasyki angielskiej i amerykańskiej (Jane Austen, Charles Dickens, Walter Scott, George Eliot, Joseph Conrad, T.S.Eliot, William Faulkner, Doris Lessing, i inni) Autorka monografii o rodzinie Brontë (Na plebanii w Haworth) oraz o Jane Austen. W latach 80. działała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Uwiezionym i Ich Rodzinom. Przez wiele lat przewodnicząca Klubu Tłumaczy ZLP i członek ostatniego Zarządu tego związku przed jego rozwiązaniem w latach 80. Członek władz Polskiego PEN Clubu, działająca w latach 90. na rzecz pisarzy Uwięzionych.
Ps. „Pączek”, ur. 7 kwietnia 1927 w Warszawie polska psycholożka i działaczka społeczna, działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierka Armii Krajowej, członkini Szarych Szeregów, uczestniczka powstania warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.