Spotkanie z Marianem Turskim
Wydarzenie Specjalne
Wydarzenie Specjalne
16:00
27.08.2022
Skąd się bierze zło? Czy zaczynamy być na nie obojętnieć? Czy Auschwitz może się dziś powtórzyć? Z tymi najtrudniejszymi z trudnych pytaniami skonfrontował uczestników Campusu Marian Turski, historyk i publicysta, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, ocalały z hitlerowskich obozów zagłady.
W trakcie dyskusji prowadzonej przez wiceprezydentkę Warszawy Aldonę Machnowską-Górę redaktor Turski przestrzegł setki zgromadzonych uczestników Campusu, jak niewiele trzeba, by najgorsze horrory XX wieku powróciły. Zbrodnie rosyjskie w Buczy są tego przykładem. – Zło rodzi się wtedy, kiedy mamy jednostronną propagandę, skoncentrowaną w jednym ośrodku, formującą umysły – przestrzegał. Od 24 lutego 2022 r. – mówił redaktor Turski – to my zostaliśmy świadkami historii i to my mamy na nią reagować.
Historyk, dziennikarz i działacz społeczny, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau i KL Buchenwald. Od 1958 roku kieruje działem historycznym tygodnika „Polityka”. Napisał, opracował i zredagował kilkanaście książek. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta stołecznego Warszawy, między innymi za wieloletni wysiłek prowadzący do powstania na Muranowie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od początku pełni także funkcję przewodniczącego Rady Muzeum. Zasiada we władzach: Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, Rady Domu Konferencji w Wannsee – Miejsca Pamięci i Edukacji Historycznej w Berlinie. Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.
Wiceprezydentka m. st Warszawy, pełnomocniczka ds. kobiet. Zawodowo przez lata związana z kultura i teatrem. Aktywistka, konsekwentnie działająca na rzecz wzmacniania III sektora i budowania społeczeństwa obywatelskiego.