Spojrzenie poza centrum. O decentralizacji, samorządach i średnich miastach bez lukru - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Spojrzenie poza centrum. O decentralizacji, samorządach i średnich miastach bez lukru

Społeczeństwo Przyszłości

Prowadzący

Piotr Trudnowski

Goście:

  • Maria Wasiak,
  • Piotr Witwicki,
  • dr Łukasz Zaborowski,

Godzina:

11:30-12:30

Miejsce:

NAMIOT CENTRALNY

Partner:

Klub Jagielloński

11:30

31.08.2022

W czasie panelu “Spojrzenie poza centrum. O decentralizacji, samorządach i średnich miastach bez lukru” uczestnicy Campusu dyskutowali o wyzwaniach stojących przed średniej wielkości polskimi miastami.

– Nie chcemy takiego świata, gdzie powrót do rodzinnego miasta będzie synonimem porażki – mówił Piotr Trudnowski, szef Klubu Jagiellońskiego, inicjatora debaty. Niestety, realia bywają są inne. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat duże miasta rozwijały się niewspółmiernie szybciej od średnich ośrodków. Swoje dołożyła reforma administracyjna państwa (utworzenie 16 dużych województw, która niekiedy “odcięła” średnie miasta od swoich naturalnych większych sąsiadów – jak na przykład Włocławek, któremu bliżej jest do Łodzi niż Torunia.

Zaproszeni do dyskusji goście – Łukasz Zaborowski, Piotr Witwicki i była minister infrastruktury Maria Wasiak – zastanawiali się nad potrzebą ewentualnej “decentralizacji” (przenoszenia siedzib instytucji centralnych, np. rządowych, do mniejszych miast) i nad dalszymi kierunkami rozwoju polskich samorządów.



Piotr Trudnowski

Prezes stowarzyszenia Klub Jagielloński, gdzie współtworzy think tank i portal opinii odwołujące się do wartości chrześcijańsko-demokratycznych, republikańskich i konserwatywnych. Działacz obywatelski i publicysta polityczny. Mąż Karoliny, ojciec Leona i Józefa.

Maria Wasiak

Polska prawniczka, radca prawny, w 1998 wicewojewoda radomska, w latach 2011–2012 prezes PKP SA, w latach 2014–2015 minister infrastruktury i rozwoju. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację sądową, orzekała jako asesor sądowy, w 1990 została radcą prawnym. Jest też absolwentką Wielkopolskiej Szkoły Biznesu przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W 1998 była wicewojewodą radomskim, ostatnim w historii tego województwa. Do 2014 roku pełniła kierownicze funkcje w strukturach Polskich Kolei Państwowych. Została wiceprzewodniczącą Wspólnoty Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej w Brukseli, członkinią Rady Wykonawczej Międzynarodowego Związku Kolei w Paryżu oraz członkinią konferencji dyrektorów generalnych kolei Organizacji Współpracy Kolei w Warszawie. 22 września 2014 powołana na stanowisko ministra infrastruktury i rozwoju w rządzie Ewy Kopacz. Funkcję tę pełniła do 16 listopada 2015. W 2016 powołana na funkcję zastępcy prezydenta Bydgoszczy. Na stanowisku tym objęła nadzór nad Wydziałem Funduszy Europejskich, Wydziałem Zintegrowanego Rozwoju, Zespołem ds. Zarządzania Energią oraz Miejską Pracownię Urbanistyczną.

Piotr Witwicki

Reporter, publicysta, wykładowca. Redaktor naczelny Interii, dziennikarz Polsatu, autor „Znikającej Polski”. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

dr Łukasz Zaborowski

Geograf, planista, regionalista. Ekspert Instytutu Sobieskiego, wykładowca Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Naukowo zajmuje się strukturą przestrzenną kraju w ujęciach historyczno-kulturowym, osadniczym i administracyjnym. Jako ekspert porusza się w dziedzinach rozwoju regionalnego, polityki przestrzennej i planowania transportu publicznego. Ponadto pracuje nad kompendium wiedzy do edukacji regionalnej dla regionu radomskiego. Miłośnik cywilizacji łacińskiej i dziedzictwa I Rzeczpospolitej. Działa w ruchu nowej ewangelizacji i śpiewa basem w kwintecie wokalnym.