Śmierć w XXI wieku. Praktyki funeralne między tradycją i innowacją - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Śmierć w XXI wieku. Praktyki funeralne między tradycją i innowacją

Człowiek i Technologia

Prowadzący:

Anja Franczak, dr Miłosz Hodun

Godzina:

15:30-16:30

Miejsce:

SALA 117 - CENTRUM PODKOWA

15:30

30.08.2022

Tak jak na wszystkie sfery życia, technologia wpływa również na jego ostatni etap: na umieranie, pochówki oraz możliwości wsparcia dla osób w żałobie. Jedni są wdzięczni za alternatywne formy pochówków, live-streamy ceremonii pogrzebowych oraz online grupy dla osób po stracie – a dla innych to przekraczanie granic gustu lub konflikt z tradycją. O tym, czego naprawdę potrzebujemy w obliczu śmiertelności porozmawiamy z Anją Franczak.

Anja Franczak

Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Zajmuje się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspiera osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą poprzez konsultacje indywidualne, szkolenia i warsztaty. Szkoliła się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jest profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Jako doula umierania i certyfikowana instruktorka międzynarodowej inicjatywy Kursów Ostatniej Pomocy (Letzte Hilfe) zajmuje się edukacją o procesie umierania.

dr Miłosz Hodun

Doktor nauk prawnych, związany z Uniwersytetem w Reykjaviku. Prezes Fundacji Projekt: Polska oraz Wiceprzewodniczący European Liberal Forum. Autor i redaktor wielu publikacji dotyczących populizmu i mowy nienawiści, m.in. „US/THEM. Hate Speech at the Service of Politics”. W 2015 r. ekspert w Kancelarii Prezydenta RP.