Refundacja in vitro - to się Wam po prostu należy! - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Refundacja in vitro – to się Wam po prostu należy!

Klimat i Zdrowie

Prowadząca:

Barbara Nowacka

Goście:

  • Ewa Kopacz, Małgorzata Rozenek-Majdan, Patrycja Sołtysik,

Godzina:

13:00-14:00

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

13:00

28.08.2022

Na panelu poświęconym refundacji in vitro, z udziałem wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, byłej premier Ewy Kopacz, posłanki KO Barbary Nowackiej, Małgorzaty Rozenek-Majdan i Patrycji Sołtysik zaprezentowano projekt ustawy o przywróceniu państwowej refundacji in vitro dla par, które takiego wsparcia od państwa potrzebują (na poziomie 500 mln zł rocznie). Idąc za ciosem, zaraz po panelu na Campusie zaczęła się zbiórka podpisów pod tym projektem – autorki pomysłu chcą, żeby ustawa została wysłana do parlamentu jako projekt obywatelski. – Pierwsze 1000 podpisów, które złożymy do laski marszałkowskiej, zbierzemy tutaj na Campusie – podkreśliła Nowacka. – Refundacja in vitro Wam po prostu należy!” – dodały premier Kopacz i Małgorzata Rozenek-Majdan.

Ewa Kopacz

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Koordynator Parlamentu Europejskiego ds. Praw Dziecka. Była Prezes Rady Ministrów, Minister Zdrowia, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 2014-2016 Przewodnicząca Platformy Obywatelskiej. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie.

Barbara Nowacka

Z wykształcenia informatyczka, ale ukończyła również studia z zakresu zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia typu MBA. Od 2016 przewodnicząca stowarzyszenia, a następnie partii Inicjatywa Polska. W wyborach parlamentarnych w 2019 otwierała listę Koalicji Obywatelskiej w okręgu gdyńsko-słupskim. Zdobyła wówczas mandat posłanki IX kadencji, uzyskując najlepszy wynik indywidualny w okręgu. W 2016 znalazła się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers czasopisma "Foreign Policy". Feministka, działaczka społeczna oraz matka dwójki dzieci.

Małgorzata Rozenek-Majdan

Z wykształcenia prawniczka, osobowość telewizyjna, od 10 lat związana zawodowo z telewizją TVN. Autorka wielu publikacji, w tym niezwykle ważnej książki poruszającej temat leczenia metodą in vitro. Założycielka Fundacji MRM, której celem jest wsparcie Polaków w dostępie do procedur medycznych, umożliwiających diagnozę i leczenie niepłodności, w tym dostępie do procedury medycznej in vitro, której rządowe finansowanie zostało wstrzymane. Rozenek-Majdan to przedsiębiorczymi, matka 3 synów oraz osoba opowiadająca się za równym dostępem Polaków do leczenia.

Patrycja Sołtysik

Z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Blogerka i instagramerka. Autorka ebooka kulinarnego „Moja kuchnia”. Od ponad 6 lat działa w sieci pokazując na swoich kanałach fragmenty rodzinnego życia, inspiracje kulinarne i coraz śmielej stara się oswajać trudne życiowe i kobiece tematy. Otwarcie opowiada o endometriozie oraz leczeniu i procedurze in vitro. Prywatnie szczęśliwa żona Andrzeja i spełniona mama siedmioletniego Stanisława.