Przestańmy milczeć, zacznijmy krzyczeć! Psychiatria dziecięca i młodzieżowa w zapaści
Plac Myśli Otwartej
Plac Myśli Otwartej
10:00
29.08.2022
Debata o stanie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, moderowana przez posłankę PO Martę Golbik, poruszyła temat trudny, przez lata w Polsce zaniedbywany. Tymczasem zdrowie psychiczne młodych Polek i Polaków nieustająco się pogarsza. – Dane statystyczne po pandemii są przerażające. Wzrost prób samobójczych w okresie 2020 – 2021 wyniósł 70 procent! – alarmowała dr Aleksandra Lewandowska, konsultantka krajowa psychiatrii dzieci i młodzieży. – W naszym społeczeństwie cały czas jest stygmatyzacja zaburzeń i chorób psychicznych. A przecież z tymi chorobami jest tak, jak z każdą inną jednostką chorobową, im wcześniej zacznie się leczenie, tym możliwość pomoc jest większa. Dlatego apeluję: nie bójmy się iść po pomoc! – podkreśliła Lewandowska. Rafał Szymański, ekspert komisji ds. psychiatrii przy Biurze RPO, ze łzami w oczach opowiadał historię swojej nastoletniej córki, która po podjęciu próby samobójczej w szpitalu… została z niego wyrzucona, “bo takim przypadkiem nie będą się zajmować”. – System kuleje. Żeby się zapisać do poradni, trzeba czekać kilka miesięcy – przyznał Mariusz Kaszubowski, dyrektor wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego w Gdańsku.
Także szkoła, nauczyciele, powinni być pierwszymi sygnalistami, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, żeby jak najszybciej dotrzeć z interwencją. Czasem wystarczy spostrzegawczość kolegi lub koleżanki, żeby podnieść alarm. – Patrzmy na to, czy koleżanka / kolega zaczyna źle się czuć. Czy widzimy rany na nadgarstku albo co wrzuca na swój profil w mediach społecznościowych – tłumaczyła Angelika Friedrich, 21-letnia autorka bloga “Nastoletni azyl”, od siedmiu lat zmagająca się z depresją i anoreksją. – Ja sama, będąc nastolatką, nie wiedziałam, do kogo się zwrócić o pomoc. Szkoła nie powiedziała mi, że mogę pójść do pedagoga – opowiadała.
Działaczka społeczna, studentka psychologii i założycielka Nastoletniego Azylu (inicjatywy psychoedukacyjnej). Jej głównym zainteresowaniem jest psychiatria dziecięca i młodzieżowa. Na co dzień współpracuje z fundacjami, instytucjami, politykami i polityczkami-głównie przy Zespole Parlamentarnym ds. Zdrowia Psychicznego dzieci i młodzieży. Bierze udział w debatach, konferencjach dot. psychiatrii, bo wierzy, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie ją naprawić. Bohaterka książki Justyny Sucheckiej pt. „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze”.
Ekonomistka, nauczyciel akademicki i polityk – poseł na Sejm RP VIII i IX kadencji. Założycielka i Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Absolwentka finansów i rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pomysłodawca i organizator pierwszych edycji Śląskiej Olimpiady Przedsiębiorczości. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Lekarz praktyk, dla którego praca jest jednocześnie pasją. Pracuje z pacjentami w lecznictwie zamkniętym, ambulatoryjnym i w opiece środowiskowej. Koordynator medyczny Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci, Oddziału Psychiatrycznego Dziennego dla Dzieci i Młodzieży, Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci, Młodzieży i Ich Rodzin, Poradni Psychologiczno-Psychoterapeutycznej Środowiskowej, Programu Koordynowanej Opieki dla Dzieci i Młodzieży z rozpoznaniem Całościowych Zaburzeń Rozwoju Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. J. Babińskiego w Łodzi. Członek zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przy Ministrze Zdrowia.
Dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. Doktor nauk ekonomicznych. Posiada dwa tytuły magistra: matematyki oraz zarządzania. Od wielu lat pracuje jako adiunkt na Politechnice Gdańskiej. W latach 2018-2019 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. finansowych w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku. Był również Dyrektorem Zarządzającym Przychodni Specjalistycznej Medivec w Pruszczu Gdańskim. Jest współautorem wielu publikacji naukowych z zakresu medycyny klinicznej oraz ochrony zdrowia. Od 1 maja 2020 pełni funkcję Dyrektora Naczelnego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku. Został powołany przez Zarząd Województwa Pomorskiego na sześcioletnią kadencję, czyli do 30 kwietnia 2026 r.
Aktywista społeczny, na co dzień ojciec czwórki dzieci, z których jedno cierpi na problemy psychiczne i jest po próbach samobójczych. Od 2015 roku pomaga nastolatkom z problemami psychicznymi i ich rodzicom, prowadził przez kilka lat bloga o depresji nastolatków „Porcelanowe Aniołki”, grupę wsparcia i warsztaty. Współpracował z Rzecznikiem Praw Dziecka, Biurem Rzecznika Praw Pacjenta czy Rzecznikiem Praw Obywatelskich przy pracach na temat reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. W 2019 roku wystąpił na TEDx z tematem „Depresja to porywacz naszych dzieci”, który obejrzało już ponad 120 tys. osób. W 2020 roku została wydana książka „Szramy. Jak psychostem niszczy nasze dzieci” opisująca jego i innych rodziców historię walki o własne dziecko.