Projekcja filmu "Pomiędzy" - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Projekcja filmu “Pomiędzy”

Równość i Różnorodność

Prowadzący:

Aleksandra Janowska, Zoi Mikhailova, Maya Teryaki

Godzina:

13:00-14:00

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Partner:

Fundacja im. Heinricha Bölla

13:00

31.08.2022

23 minuty, Polska 2021

Film Dokumentalny Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki

Film poświęcony Kim Lee, który odszedł w grudniu 2020 r.

„Pomiędzy” to film dokumentalny Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki. Pokazuje pięć osób w różnym wieku, różnej płci, odmiennej narodowości, które łączy wspólny cel: wyruszyć do nowego, lepszego świata. Desi, Elmi, Kim, Miriam, Zoi, tak jak wielu imigrantów i imigrantek, pomimo braku znajomości kultury i języka, setki kilometrów od domu, musieli poradzić sobie w nowej rzeczywistości, zaadaptować do obcego świata. Desi pochodzi z małej wioski w Tybecie i zawsze chciała się kształcić. Elmi uciekł przed wojną domową w Somalii, z dnia na dzień, tak jak stał. Kim przyjechał z Wietnamu na wymianę naukową do Polski i został. Miriam z rodziną opuściła Syrię, by szukać schronienia przed szalejącą wojną i przemocą. Zoi, pochodząca z Krymu, przyjechała na studia, i po aneksji Krymu nie czuje, że to jest jeszcze jej dom. Wyruszyli ze swoich ojczyzn, zostawiając dorobek życia, często rodzinę i przyjaciół, by dać sobie i swoim najbliższym szansę na lepsze życie. Film powstał w ramach autorskiego projektu Exilium realizowanego we współpracy z Fundacją im. Heinricha Boella.

Aleksandra Janowska

Kierowniczka programu Demokracja i Prawa Człowieka w warszawskim biurze Fundacji im. Heinricha Boella, gdzie zajmuje się przyszłością inkluzywnej demokracji. Współpracuje z projektami wspierającymi równość i walczącymi z dyskryminacją. Doświadczenie w projektach z zakresu edukacji historycznej i politycznej zdobywała w Polsce i Niemczech.

Zoi Mikhailova

Kompozytorka utworów do spektakli, performansów i sztuki wideo, znana również pod pseudonimem Facheroia jako DJ-ka. Urodziła się w Symferopolu na Krymie(Ukraina). Po przeprowadzce w 2014 roku do Warszawy rozpoczęła współpracę z czołowymi przedstawicel(k)ami środowiska taneczno-wizualnego. Jej selekcja muzyczna to dynamiczna i niesforna mieszanka, płynna i jednocześnie wymagająca. Zoi wypracowała swój własny styl opierając się bardziej na narracji niż gatunkach. Od 2017 roku współpracuje z Kem, warszawskim kolektywem queerowo-feministycznym, którego działania koncentrują się na styku choreografii, performansu, dźwięku i praktyk aktywistyczno-społecznych. W 2021 roku została stypendystką m.st.Warszawa, realizując projekt autorskich słuchowisk “Czy to pogłos odwiecznego świata? - refleksje dźwiękowe o klimacie”.

Maya Teryaki

Pochodzi z wielokulturowej rodziny. Mama jest Polką, a ojciec Syryjczykiem. Urodziła się w Syrii i tam spędziła pierwsze lata swojego dzieciństwa, po czym na stałe przeprowadziła się całą rodziną do Polski. Rodzice wszczepiali w nią pasję do wędrówek, zabierając ją w różne rejony świata. Fascynacja innymi krajami, krajobrazami i kulturami pozostała jej do dziś. Z zawodu jest psycholożką, przez wiele lat prowadziła warsztaty z psychoedukacji dla dzieci i młodzieży, pracowała jako terapeutka zajęciowa z osobami niepełnosprawnymi. Prowadziła również warsztaty podróżnicze dla dzieci. Od kilku lat współpracuje z Fundacją Heinrich- Boell gdzie prowadzi warsztaty na temat migracji.