Prawo, towar czy prawo do towaru – mieszkania dla większości w czasach patodeweloperki i rosnących rat - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Prawo, towar czy prawo do towaru – mieszkania dla większości w czasach patodeweloperki i rosnących rat

Prowadząca:

Agnieszka Wiśniewska

Goście:

  • Marcin Celiński, Hanna Gill-Piątek, dr Katarzyna Lubnauer, Mikołaj Lewicki,

Godzina:

13:00-14:00

Miejsce:

NAMIOT GÓRNY

Partner:

Krytyka Polityczna

13:00

28.08.2022

Hasło „mieszkanie prawem, nie towarem” wywołuje dziś mnóstwo emocji, podobnie jak ogłoszenia kolejnych zmian stóp procentowych. Dotychczasowy model rynku mieszkaniowego dochodzi do ściany, bo nawet aspirujących do klasy średniej coraz rzadziej stać na kredyt, ale także na wynajem. Ile państwa, ile samorządu i ile rynku potrzeba w mieszkaniówce – oraz o tym, czy na kwestii mieszkaniowej można wygrać wybory, dyskutować będą Marcin Celiński, Hanna Gill-Piątek i Mikołaj Lewicki, a rozmowę poprowadzi Agnieszka Wiśniewska.

Marcin Celiński

Publicysta, komentator, redaktor naczelny Resetu Obywatelskiego, szef Wydawnictwa Arbitror.

Hanna Gill-Piątek

Posłanka na Sejm RP z Łodzi. Przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050 i wiceprzewodnicząca partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Członkini Komisji Infrastruktury, wcześniej również Komisji Finansów Publicznych i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Miast. Związana z Kongresem Ruchów Miejskich i Kongresem Kobiet. Zawodowo doradzała miastom w programach rewitalizacyjnych, stworzyła pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Mikołaj Lewicki

Socjolog, adiunkt na Wydziale Socjologii, Uniwersytetu Warszawskiego. Bada socjologicznie gospodarkę, źródła rozwoju społeczno-gospodarczego, podziały klasowe, szczególnie te, które manifestują się w kulturze, kredyty hipoteczne i życie z hipoteką oraz procesy urbanizacyjne. Autor książki o polskich dyskursach modernizacyjnych, p.t. „Przyszłość nie może się zacząć”, o kredycie hipotecznym, „Społeczne życie hipoteki” oraz współautor „Kultury na peryferiach”. Jeden z fundatorów Fundacji Nowej Wspólnoty, która znosi polaryzację polityczną w Polsce.

dr Katarzyna Lubnauer

Doktor matematyki, od 1995 pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, członkini Unii Wolności, członek Zarządu Krajowego Unii Wolności w latach 2001-2004. W latach 1998-2002 Radna RM Łodzi, współtwórczyni inicjatywy obywatelskiej Świecka Szkoła. Od 2015 Posłanka na Sejm, w latach 2017-2018 przewodnicząca Klubu Nowoczesna, 2017-2019 przewodnicząca partii Nowoczesna, od 2019 wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej – PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska. Członkini Komisji Edukacji i Nauki oraz Komisji Zdrowia.

Agnieszka Wiśniewska

Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna". Od lipca 2017 jest Zastępcą Dyrektora ds. Lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie.