Praca przyszłości - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Praca przyszłości

Człowiek i Technologia

Prowadzący:

dr Michał Boni

Goście:

  • dr Konrad Maj, dr hab. Aleksandra Przegalińska, dr hab. Katarzyna Śledziewska, Jan Zygmuntowski,

Godzina:

11:30-12:30

Miejsce:

PODKOWA II

11:30

28.08.2022

Zmieniają się modele pracy i systemy pracy. Nowe technologie, automatyzacja, praca zdalna, praca platformowa, szczególnie w czasie Covidu dowiodły swoją przydatność i efektywność. Ważne jest, by na zamiany się przygotować, opracować sposoby adaptacji dostępne dla wszystkich grup zawodowych i generacji. Jeśli chcemy uniknąć poczucia nieprzydatności pracowników, zwiększyć siłę ekonomiczną nowych rozwiązań, a zarazem przestrzegać praw pracowniczych, i nie poddać się mitologizacji, że „pracownicy zostaną wypchnięci przez roboty”, to niezbędny jest nowy wzorzec pracy, panowanie człowieka nad technologiami oraz nowe kwalifikacji i kompetencje, a także otwartość na współpracę człowieka i maszyny, automatu, sztucznej inteligencji.

dr Michał Boni

Działacz podziemnej „S”, minister w wielu rządach. Był szefem doradców strategicznych premiera Donalda Tuska oraz Komitetu Stałego Rady Ministrów, a także posłem do Parlamentu Europejskiego. Obecnie adiunkt w SWPS (Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny) w Zakładzie Społecznych Zastosowań Nowych Technologii.

dr Konrad Maj

Psycholog społeczny, kierownik Centrum HumanTech w Uniwersytecie SWPS w Warszawie, adiunkt w Katedrze Psychologii Społecznej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychologią mediów, nowymi technologiami, wpływem społecznym oraz innowacjami. Obecnie prowadzi badania w obszarze HRI (Human-Robot-Interaction). Kieruje również projektem „HumanTech Meetings”, który stanowi międzynarodowe forum wymiany myśli pomiędzy przedstawicielami świata nauki i biznesu na tematy związane nowymi technologiami. Zaliczony do grona 25 najwybitniejszych absolwentów 25-lecia SWPS.

dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ALK

Profesor Akademii Leona Koźmińskiego, doktor habilitowana w dziedzinie nauk o zarządzaniu. Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą oraz ESR w Akademii Leona Koźmińskiego. Interesuje się rozwojem sztucznej inteligencji, przetwarzaniem języka naturalnego, uczeniem maszynowym, robotami społecznymi i technologiami ubieralnymi.

dr hab. Katarzyna Śledziewska

Dyrektor DELab UW, Profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania nad transformacją cyfrową firm i instytucji publicznych, skupiając się na przemianach pracy i kultury organizacyjnej. Autorka licznych raportów i ekspertyz w obszarze cyfryzacji, współautorka książki "Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat".

Jan Zygmuntowski

Ekonomista i przedsiębiorca społeczny zainteresowany złożonymi systemami, ekonomią polityczną technologii oraz gospodarką cyfrową. Współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii i dyrektor programowy CoopTech Hub, pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych. Doktorant Akademii Leona Koźmińskiego i wykładowca kierunku Zarządzanie i AI w Cyfrowym Społeczeństwie. Założyciel i w latach 2015-2020 prezes zarządu Fundacji Instrat, progresywnego think-tanku. Doświadczenie zdobywał m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, stypendysta G20 Global Solutions, British Council, Møller Institute, Open Future Foundation i FEPS. Ambasador DigitalEU. Autor „Kapitalizmu Sieci”, książki nominowanej do nagrody Economicus 2020.