Pomaganie bez granic. Spotkanie z Martyną Wojciechowską i Agnieszką Sikorą. - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Pomaganie bez granic. Spotkanie z Martyną Wojciechowską i Agnieszką Sikorą.

Wydarzenie Specjalne

Goście:

  • Agnieszka Sikora, Martyna Wojciechowska,

Godzina:

16:00-17:00

Miejsce:

SCENA PLENEROWA

Transmisja:

16:00

28.08.2022

Dlaczego nie wszystkim łatwo pomagać? Czasem ograniczają nas bariery geograficzne, a czasami mentalne. Ci którzy są daleko nie wzbudzają współczucia, ponieważ ich problemy nie wydają się realne. Czasami nie chcemy też po prostu zauważyć potrzebujących obok nas. Czy jedni zasługują na pomoc bardziej od innych? O pokonywaniu granic w pomaganiu opowiedziały dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska i resocjalizatorka Agnieszka Sikora, doświadczone w niesieniu trudnej pomocy i przełamywaniu niemocy. 

Sikora opowiedziała historię dziewiętnastolatka, który doświadczył problemu bezdomności. „On wie jak przeżyć w piwnicy, ale nie wie jak przeżyć w mieszkaniu”. Na szczęście obecnie chłopak stał się podopiecznym Fundacji “po DRUGIE” i ma przed sobą życie pełne perspektyw. Wojciechowska przyznała, że motywacją do założenia Fundacji “UNAWEZA’ wyrównującej szanse kobiet i dzieci, były spotkania z pokrzywdzonymi w czasie podróży po całym świecie. „Chciałam dawać kobietom skrzydła”. Prelegentki podkreślały, że liczy się każde, nawet najbardziej prozaiczne wsparcie i nie trzeba działać w ramach fundacji, by nieść pomoc potrzebującym. „Moglibyśmy nazwać ten kraj Zrzutka.pl – Polska stoi organizacjami pozarządowymi!” podsumowała Wojciechowska. Agnieszka Sikora

Dziennikarka i resocjalizatorka. Autorka ponad trzystu reportaży o tematyce społecznej, które były emitowane głównie na antenie TVN. Zrezygnowała z kariery dziennikarskiej, by wspierać młodzież. Od 2011 roku zajmuje się młodymi ludźmi (18-25 lat) doświadczającymi bezdomności. Prowadzi jedyną w Polsce organizację pozarządową- Fundację po DRUGIE, która zwróciła uwagę na konieczność wprowadzenia osobnych rozwiązań dla młodych ludzi dotkniętych bezdomnością i wprowadza takie rozwiązania. Fundacja po DRUGIE to nie tylko miejsce oferujące podstawową pomoc- zakwaterowanie, wyżywienie, skarpetki... - ale również miejsce, w którym młodzież uzyskuje wsparcie specjalistów oraz możliwość podejmowania działań pozwalających młodym ludziom uwierzyć w siebie i zerwać z przeszłością.

Martyna Wojciechowska

Dziennikarka, podróżniczka, autorka książek. Związana z telewizją TVN od 1998 roku. Z wykształcenia ekonomistka z dyplomem MBA, z zamiłowania dziennikarka. Autorka cyklu podcastów i wideo na YouTube DALEJ. Założycielka Fundacji UNAWEZA, działającej na rzecz wyrównywania szans kobiet i dzieci na całym świecie. Przez 10 lat pełniła funkcję redaktor naczelnej polskiej edycji magazynów „National Geographic” i „NG Traveler”. Zrealizowała ponad 100 odcinków autorskiej serii podróżniczej „Kobieta na krańcu świata”, która emitowana jest w ponad 60 krajach na świecie. Jako druga Polka zdobyła Koronę Ziemi, jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła rajd Dakar.