Odbudowa wizerunku Polski na świecie - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Odbudowa wizerunku Polski na świecie

Człowiek i Technologia

Prowadzący:

dr Mirosław Oczkoś

Goście:

  • Renata Mieńkowska-Norkiene, amb. Tomasz Orłowski, Grzegorz Schetyna, amb. Ryszard Schnepf,

Godzina:

14:30-15:30

Miejsce:

NAMIOT DUŻY

Transmisja:

14:30

31.08.2022

Panel został poświęcony tematyce wizerunku Polski na arenie międzynarodowej. Prelegenci dużą uwagę zwrócili na to, że wszyscy obywatele tworzą wizerunek swojego kraju i często błędnie zakładają, że nie mają na to wpływu, jak jest postrzegany.

Uczestnicy panelu dostrzegli bardzo ważny i często kontrowersyjny aspekt występujący w społeczeństwie pomiędzy pokoleniami. Inaczej Polskę i jej wizerunek chcą widzieć młodzi, a zupełnie inne spojrzenie mają starsze pokolenia. Jest to trudny do rozwiązania problem, z którym w najbliższych latach będziemy musieli się zmierzyć.

Nie brakowało też zwrócenia uwagi na pozytywny wydźwięk, jaką ma pomoc dla Ukrainy i to jak wyraźnie poprawia to nasze wizerunkowe notowania.



Renata Mieńkowska-Norkiene

Wykładowca i pracownik naukowy Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, od 2010 r. do 2019 r. wykładowca na Uniwersytecie Michała Romera w Wilnie, autorka ponad 70 publikacji naukowych, uczestniczka i liderka wielu projektów badawczych oraz związanych z działalnością organizacji pozarządowych, samorządów i młodzieży, finansowanych z Unii Europejskiej; stypendystka Reńskiego uniwersytetów w Bonn, Wilnie, EURAC - Akademii Europejskiej w Bolzano Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, Liechtenstein-Institut, London School of Economics and Political Science oraz SciencePo w Paryżu; stażystka Komisji Europejskiej; współproducentka litewskiego talk-show, pt.: "W środku Europy"; komentatorka wydarzeń politycznych, społecznych i gospodarczych w mediach; ekspertka Erasmus+ oraz programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

dr Mirosław Oczkoś

Specjalista ds wizerunku i marketingu politycznego, oraz wystąpień publicznych, PR, reakcji na kryzys, komunikacji grupowej, zarządzaniem informacją w sieci, technik manipulacyjnych, elementów retorycznych oraz pracy głosem.

amb. Tomasz Orłowski

Ambasador tytularny, dr historii. Od 1990 roku pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jako wicedyrektor departamentów Europy, Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych, dyrektor Protokołu Dyplomatycznego. Sekretarz generalny polskiego Komitetu ds. UNESCO i członek Rady Wykonawczej UNESCO. Ambasador RP we Francji oraz we Włoszech, wiceminister Spraw Zagranicznych. Ostatnio pracował w Akademii Dyplomatycznej MSZ. Wykładowca Institut d’Études Politiques w Paryżu/Paris School of International Affairs i licznych uczelni polskich. Członek korespondent francuskiej Académie des Sciences morales et politiques. Autor licznych publikacji, w tym podręczników protokołu dyplomatycznego.

Grzegorz Schetyna

Z wykształcenia historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. W stanie wojennym działał w Solidarności Walczącej i Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W latach 1990-1992 pełnił funkcje: dyrektora Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu oraz wicewojewody wrocławskiego. Od 1997 r. poseł na Sejm RP. Wicepremier i minister SWiA, były Marszałek Sejmu RP w latach 2007-09. W 2010 roku wykonywał obowiązki Prezydenta RP. W latach 2014-2015 był ministrem Spraw Zagranicznych. Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych w latach 2015-2019. Jeden z twórców Platformy Obywatelskiej RP. W latach 90. założył Radio Eska Wrocław i zbudował potęgę koszykarskiego Śląska Wrocław.

amb. Ryszard Schnepf

Obecnie wykładowca w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW i doradca Marszałka Senatu ds. międzynarodowych. Był Ambasadorem RP w Urugwaju i Paragwaju. W 2000 roku objął funkcję zastępcy szefa placówki w Ambasadzie RP w Madrycie, gdzie odpowiadał za sprawy Unii Europejskiej. W kolejny roku mianowany ambasadorem RP w Kostaryce z akredytacją na wszystkie kraje Ameryki Środkowej (także Gwatemala, Salwador, Nikaragua, Honduras, Panama i Belize). W latach 2005-2006 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny na politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. 2007-2008 wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za politykę wobec krajów pozaeuropejskich, promocję i współpracę rozwojową. 2008-2012 ambasador RP w Królestwie Hiszpanii i Andorze. Od września 2012 do sierpnia 2016 r. ambasador RP w Stanach Zjednoczonych i Bahamach.