„Aż tu nagle!” O stosowaniu mechanizmów narracyjnych w polityce, czyli jak budować napięcie, budzić ciekawość i nie wyjść na czarny charakter. Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem i Zygmuntem Miłoszewskim
Spotkanie z Pisarzami
Spotkanie z Pisarzami
Goście:
Godzina:
Miejsce:
15:30
30.08.2022
Warsztaty o narracji politycznej poprowadzili dwaj znani pisarze, autorzy wielu bestsellerów – Wojciech Chmielarz i Zygmunt Miłoszewski. Przekonywali, że w każdej kampanii można wykorzystać znane od dawna narzędzie, pozwalające lepiej dotrzeć do odbiorcy przekazu: tzw. doskonałą opowieść.
Czym ona jest? – To schemat znany jeszcze z mitologii greckiej, zaadoptowany m.in. przez George Lucasa, twórcę świata Gwiezdnych Wojen – wyjaśniali autorzy w trakcie dowcipnie prowadzonych warsztatów. To opowieść o zwykłym człowieku, który wyrywa się ze swojej strefy komfortu, napotyka nauczyciela, przechodzi pełną przygód drogę, przeżywa załamanie, przechodzi przez jaskinię mroku, ale na końcu i tak odnosi zwycięstwo. – Lech Wałęsa w idealny sposób wypełnia ten schemat – tłumaczył Miłoszewski.
W opinii Chmielarza i Miłoszewskiego, PiS i w 2015 i w 2019 roku skutecznie zastosował schemat opowieści o zwykłym człowieku, buntującym się przed złym imperium (w tej opowieści rolę imperatora mogła grać np. kanclerz Niemiec Angela Merkel). – Na szczęście, ta opowieść skutecznie do tej pory snuta przez PiS, że to oni są “rebeliantami” walczącymi z “imperium zła”, dziś słabnie. Bo trudno być rebeliantem, jak się siedem lat rządzi – podkreślili.
Autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019), dziewięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), Cienie (2018) i cyklu gliwickiego: Wampir (2015), Zombie (2017) i Wilkołak (2021) oraz thrillera psychologicznego Żmijowisko (2018), za który otrzymał nagrodę Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego. Powieść została zekranizowana dla Canal+.
Jeden z najbardziej popularnych polskich pisarzy w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków, ekranizowany. Międzynarodową sławę przyniosła mu trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim. Działacz społeczny, sekretarz i współzałożyciel branżowego stowarzyszenia Unia Literacka.