Legalna i bezpieczna aborcja w Polsce. Dlaczego jej potrzebujemy? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Legalna i bezpieczna aborcja w Polsce. Dlaczego jej potrzebujemy?

Równość i Różnorodność

Prowadzący:

Kamila Ferenc, Krystyna Kacpura, Jarosław Leśniczak

Godzina:

13:00-14:00

Miejsce:

SALA 302a - CENTRUM PODKOWA

13:00

27.08.2022

Dostęp do bezpiecznej aborcji jest zapewniony w większości wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw świata. W Polsce według oficjalnych danych rocznie wykonuje się ok. 1000 zabiegów przerwania ciąży, jednak w zdecydowanej większości nie są to zabiegi wykonywane zgodnie z prawem. Ze względu na prawne restrykcje i wyroki Trybunału Konstytucyjnego Polska stała się krajem z najmniejszym dostępem do bezpiecznej aborcji w Europie. Istnieje jednak wiele inicjatyw, które prowadzą do liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce. Walka o liberalizację trwa od dawna, jednak na fali strajków z 2020 roku stale przybiera na sile.

Kamila Ferenc

Aplikantka adwokacka, prawniczka i dyrektorka ds. programowych Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Współzałożycielka Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu. Współpracuje z kancelariami prawnymi poprzez prowadzenie spraw sądowych. Często prowadzi sprawy pro bono z zakresu praw kobiet i dyskryminacji. Broni osób zatrzymanych podczas demonstracji w obronie praw człowieka. W 2020 r. zaliczona do grona Girl Power Generation portalu Ofeminin i nominowana w Konkursie Rising Stars Prawnicy Jutra. Laureatka tytułu Prawnik Pro Bono 2020.

Krystyna Kacpura

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, wydziału neofilologii. Ukończyła podyplomowe studia w Instytucie Spraw Międzynarodowych. Związana z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny od wielu lat. Obecnie pełni funkcję Prezeski Zarządu. Działa aktywnie na forum ONZ jako rzeczniczka praw kobiet. Autorka i współautorka wielu publikacji, raportów, stanowisk na temat zdrowia i praw reprodukcyjnych. Jest członkinią: Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Reprodukcyjnego i Antykoncepcji, Kongresu Kobiet Polskich oraz Warszawskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Warszawy. Wyróżniona m.in. przez Guardiana jako osobowość inspirująca kobiety do walki o swoje prawa.

Jarosław Leśniczak

Specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z perinatologii. Wierzy w autonomię w zakresie praw reprodukcyjnych i ginekologię opartą na nauce, bez oceniania i zawstydzania. Ukończył Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Swoje doświadczenie zdobywał w renomowanych ośrodkach w Polsce. Aktualnie pracuje jako koordynator pododdziału patologii ciąży w Szpitalu Specjalistycznym „Inflancka” w Warszawie.