Kurs na euro - polską walutę przyszłości? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Kurs na euro – polską walutę przyszłości?

Plac Myśli Otwartej

Prowadzący:

Marek Tatała

Goście:

  • Aleksandra Kot, dr Ludwik Kotecki, prof. dr hab. Artur Nowak-Far, prof. Joanna Tyrowicz,

Godzina:

10:30-11:30

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

10:30

31.08.2022

Czy Polsce opłaca się przyjęcie wspólnej waluty? Uczestnicy debaty „Kurs na euro – polską walutę przyszłości?”, moderowanej przez Marka Tatałę z Fundacji Wolności Gospodarczej, nie mieli wątpliwości, że tak. – Część korzyści jest znanych od dawna: brak ryzyka kursowego, niższe stopy procentowe. Ale są też nowe korzyści: euro na trwale „spawa” z resztą krajów zachodnich. To raz na zawsze zakończyłoby  dyskusję o jakimkolwiek Polexicie – przekonywał dr Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei prof. Joanna Tyrowicz z Uniwersytetu Warszawskiego podkreśliła: – Od 2008 r. analizuję koszty i korzyści wejścia Polski do strefy euro. Wnioski są jednoznaczne: owszem, koszty są, ale one są niewspółmierne do znacznie większych korzyści. Dla biznesu, dla gospodarstw domowych.

Odpowiadając na pytania uczestników debaty, eksperci zastanawiali się m.in. jak walczyć z mitami, które wokół euro narosły i kiedy będzie optymalny czas wprowadzenia euro. – On już minął – stwierdziła Tyrowicz. – Teraz tylko ponosimy koszty, pozostając poza strefą. Jak tłumaczył prof.  Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej, szybkie przyjęcie wspólnej europejskiej waluty w Polsce nie jest możliwe. – Będziemy musieli naprawić finanse publiczne, zbić inflację, poradzić sobie z długiem publicznym – mówił. Kotecki przypomniał też, że podstawową przeszkodą na drodze do euro jest konieczność zmiany konstytucji.

Aleksandra Kot

Wiceprzewodnicząca stowarzyszenia „Młodzi Nowocześni", studentka V roku prawa, obecnie mieszkanka Krakowa. Od 2017 r. zaangażowana w projekty i inicjatywy mające na celu promowanie liberalnych wartości oraz zwiększanie udziału młodych ludzi w życiu społecznym i politycznym.

dr Ludwik Kotecki

Polski ekonomista i urzędnik państwowy, Członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2022–2028. W latach 2008–2012, Podsekretarz i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, od 2009 do 2012 Pełnomocnik Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro w Polsce. Były doradca ekonomiczny Marszałka Senatu RP i zastępca dyrektora wykonawczego w MFW w Waszyngtonie. Członek sieci ekspertów Team Europe w Polsce. Pionier zielonych finansów w Polsce.

prof. dr hab. Artur Nowak-Far

Profesor zwyczajny nauk prawnych, doktor nauk ekonomicznych, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 1990-1991, uczestnik seminarium prof. Nielsa Thygesena w zakresie międzynarodowej ekonomii pieniężnej na Uniwersytecie Kopenhaskim. Autor wielu publikacji naukowych dotyczących euro oraz Unii Gospodarczej i Walutowej. Profesor wizytujący na uczelni Danmarks Forvaltninghojskole (1999-2000) oraz na Państwowym Uniwersytecie Tajwańskim (2017). Pasjonat semiotyki prawniczej, hokeja i muzyki ludowej Europy.

Marek Tatała

Ekonomista, manager w sektorze organizacji pozarządowych i think-tanków, ekspert ds. polityki gospodarczej, regulacji i ekonomicznej analizy prawa. Absolwent ekonomii i nauk politycznych w University of Bristol oraz ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2013-2021 wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, think-tanku założonego przez prof. L. Balcerowicza. Od 2021 r. Wiceprezes i Dyrektor Zarządzający Fundacji Wolności Gospodarczej, realizującej kampanię „Kurs na euro”.

prof. Joanna Tyrowicz

Profesor ekonomii, badaczka rynku pracy, wykładowczyni na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożycielka pozarządowego ośrodka badawczego FAME|GRAPE (grape.org.pl). Wyróżniona m.in. stypendium Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia (2009/2010), Stypendium Mellona oraz nagrodą Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. prof. Edwarda Lipińskiego.