Kobiety Solidarności - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Kobiety Solidarności

Wydarzenie Specjalne

Prowadzący:

Łukasz Lipiński

Goście:

  • Ewa Kulik-Bielińska, Ludwika Wujec,

Godzina:

17:45-18:45

Miejsce:

NAMIOT CENTRALNY

17:45

31.08.2022

Gdy myślimy, że o uczestnikach „Solidarności” powiedziano już wszystko warto jednak dostrzec, że często brakuje tam kobiet. Rzadko widzimy je na pierwszym planie archiwalnych zdjęć, podczas gdy z równą odwagą, zapałem i poświęceniem przeciwstawiły się opresyjnemu systemowi. O początkach demokratycznych przemian po wyzwania dzisiejszego społeczeństwa. W rocznicę podpisania porozumień sierpniowych porozmawiamy z dwoma Kobietami Solidarności: Ewą Kulik-Bielińską i Ludwiką Wujec

Ewa Kulik-Bielińska

Dziennikarka, redaktorka, tłumaczka, działaczka polityczna i społeczna, menedżerka organizacji pozarządowych. W latach 70-tych działaczka opozycji demokratycznej, m.in. rzeczniczka Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie i redaktorka niezależnego pisma studenckiego „Indeks”. W latach 1980-81 działaczka niezależnego ruchu związkowego i redaktorka pism Biuletyn Informacyjny i Niezależność NSZZ Solidarność regionu Mazowsze. W latach 1981-89 organizatorka i koordynatorka podziemnych struktur kierownictwa Solidarności. Od 2000 roku dyrektorka ds. informacji i rozwoju Fundacji im. Stefana Batorego. Od 2010 dyrektorka Fundacji.

Łukasz Lipiński

Zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Polityka”, odpowiedzialny za edycje cyfrowe. Dziennikarz i redaktor, ekspert ds. europejskich w Instytucie InEuropa, autor publikacji na tematy europejskie. Wcześniej m.in w Polityce Insight (2013-18) i „Gazecie Wyborczej” (1997-2012).

Ludwika Wujec

Polska polityk. Działaczka opozycji w PRL - współpracowniczka KOR i KSS"KOR", członkini redakcji Robotnika i Tygodnika Mazowsze. Asystentka Tadeusza Mazowieckiego przy Okrągłym Stole. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Laureatka Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy.