Jak wyjść z kryzysu energetycznego?
Klimat i zdrowie
Klimat i zdrowie
11:30
28.08.2022
Kryzys energetyczny trwa. Paliwa kopalne są wykorzystywane przez Rosję jako broń i narzędzie wywierania wpływu na Unię Europejską. Niepokój społeczny rośnie. Jakie są możliwości łagodzenia kryzysu i jak długo on potrwa? Jak polityka klimatyczna wpływa na bezpieczeństwo energetyczne? O tym dyskutowali Joanna Maćkowiak-Pandera – prezes Zarządu Forum Energii, Ilona Jędrasik – kierowniczka polskiego programu „Infrastruktura Paliw Kopalnych” w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Grzegorz Onichimowski – przedsiębiorca i menadżer z ponad 30-letnią praktyką w sektorze energetycznym oraz Markus Reichel – polityk CDU.
Główną przyczyną wzrostu cen energii jest oczywiście wojna w Ukrainie. „Paradoksalnie Rosja eksportując mniej paliw niż w 2021 roku zarabia o 40% więcej” – mówiła Joanna Maćkowiak-Pandera i dodała, że jedyną receptą na taki stan rzeczy jest całkowite wstrzymanie importu rosyjskich surowców przez wszystkie państwa. Ponieważ wydaje się to nierealne, zdaniem Ilony Jędrasik pozostaje skupienie się na maksymalnym oszczędzaniu energii i rozwoju odnawialnych źródeł energii. O doświadczeniach Niemiec w tym zakresie i gwałtownej zmianie krajobrazu energetyki w tym kraju opowiadał Marcus Reichel. W ocenie Grzegorza Onichimowskiego nasz kraj poradzi sobie z kryzysem gorzej niż Niemcy i ze względu na opóźnienia w transformacji energetycznej potrwa on dłużej niż w innych częściach Europy. “Najtrudniejsza będzie najbliższa zima, ale Polska może niestety oczekiwać długotrwałych problemów”
Członkini zarządu oraz kierowniczka polskiego programu „Infrastruktura Paliw Kopalnych” w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi oraz Przewodnicząca Rady think-tanku Instytut Reform. Prowadzi działania na rzecz zielonej transformacji energetycznej i ambitnego prawa klimatycznego. Magister socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie polityki zagranicznej w Collegium Civitas, oraz Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, absolwentka Szkoły Liderów Politycznych (2018). Przygotowuje doktorat w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Za swoją pracę na rzecz ochrony klimatu i zielonej energetyki została uznana przez magazyn Forbes Polska za jedną z 25 kobiet-liderek zrównoważonego rozwoju (2021) oraz wybrana do grona europejskich liderów Fundacji Obamów (2022).
Prezes Zarządu Forum Energii. Specjalizuje się w europejskich regulacjach energetycznych i klimatycznych, rynkach energii, OZE i wyzwaniach transformacji energetycznej. W przeszłości pracowała jako dyrektor ds. rozwoju rynku w duńskim koncernie DONG Energy (obecnie Orsted). Podczas Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska odpowiedzialna za negocjacje klimatyczne i środowiskowe. Autorka i współautorka wielu publikacji w zakresie energetyki, rynków energii i modernizacji energetyki. Doktorat w zakresie nauk środowiskowych. Studiowała i pracowała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Kilonii i Poczdamie.
Przedsiębiorca i menadżer z ponad 30-letnią praktyką w sektorach energetycznym i IT. Współtwórca i długoletni prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii. Konsultant w wielu firmach sektora. W latach 2015-2019 tworzył rynek energii krajów Zatoki Perskiej jako dyrektor projektu finansowanego przez 6 krajów GCC. Aktualnie pracuje dla AMP Energy, jest także starszym konsultantem w NODES – europejskiej platformie elastyczności. Ekspert Instytutu Obywatelskiego.
Niemiecki polityk. Od listopada 2019 r. jest przewodniczącym CDU w Dreznie, a od czerwca 2011 r. przewodniczącym stanowej Mittelstands- und Wirtschaftsunion der CDU Sachsen. Od czerwca 2011 roku Markus Reichel jest przewodniczącym krajowej Unii MŚP i Gospodarczej CDU w Saksonii. Od 2015 roku kieruje Państwowym Komitetem ds. Ekonomii i Innowacji Związku Saksonskiego. Od listopada 2019 r. jest przewodniczącym powiatowym poświęconym tematowi gospodarki. Od listopada 2019 r. jest przewodniczącym powiatowym CDU w Dreźnie. W wyborach do Bundestagu w 2021 r. jest bezpośrednim kandydatem z okręgu wyborczego Dresden I (okręg 159). 26 Września 2021 r. uzyskał bezpośredni mandat w okręgu wyborczym do Bundestagu Drezno I i tym samym wszedł do 20. Bundestagu.