Jak rodzi się władza despotyczna, cenzura i łamanie praw człowieka? Dlaczego uciekłem z Rosji lata temu - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Jak rodzi się władza despotyczna, cenzura i łamanie praw człowieka? Dlaczego uciekłem z Rosji lata temu

Wydarzenie Specjalne

Prowadząca:

Magdalena Rigamonti

Goście:

  • Iwan Wyrypajew, Karolina Gruszka,

Godzina:

16:00-17:00

Miejsce:

NAMIOT DUŻY

Transmisja:

16:00

29.08.2022

Rozmowa z Iwanem Wyrypajewem, rosyjskim reżyserem, dramaturgiem i aktorem oraz jego żoną Karoliną Gruszką, która w czasie, gdy mieszkali w Rosji, przez dłuższy czas grała w moskiewskim teatrze. Spotkanie poprowadzi Magdalena Rigamonti.

Karolina Gruszka

Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych. Urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła Akademię Teatralną im.Aleksandra Zelwerowicza. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła od roli Gieniusi w serialu „Boża podszewka”, pod okiem Izabelli Cywińskiej. Od tego czasu wystąpiła w ponad 45 filmach i produkcjach telewizyjnych oraz ponad 30 przedstawieniach teatralnych. Za rolę Oli w Kochankach z Marony została uhonorowana nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i nominowaną do nagrody Orła. W latach 2003-2008 była aktorką Teatru Narodowego.

Magdalena Rigamonti

Dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej, autorka wywiadów w cyklu RigamontiRazy2, który współtworzy wraz z Maksymilianem Rigamonti, fotografem i małżonkiem. Laureatka Nagrody Fikusa, Grand Press i Mediator.

Iwan Wyrypajew

Jest jednym z najbardziej intrygujących przedstawicieli współczesnego teatru. Jego sztuki grane są prawie we wszystkich krajach Europy. Był wielokrotnie nagradzany, napisano o nim dziesiątki prac naukowych, w tym kilka poważnych doktoratów. Jest laureatem Paszportu Polityki za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu... Jego debiutanckie Sny (1998) o młodych rosyjskich narkomanach wystawił londyński Royal Court Theatre (2001) i od tego czasu dramaty Wyrypajewa miały ponad trzydzieści inscenizacji w dwudziestu krajach. Jest także współzałożycielem Teatru Praktika (2005).