Jak miesiączka stała się w Polsce tematem publicznym? O walce z wykluczeniem menstruacyjnym z Różową Skrzyneczką - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Jak miesiączka stała się w Polsce tematem publicznym? O walce z wykluczeniem menstruacyjnym z Różową Skrzyneczką

Równość i Różnorodność

Prowadzący:

Ewa Szymera

Goście:

  • Magdalena Schejbal, Michał Sawicki, dr n. med. Beata Wróbel, dr Izabela Desperak,

Godzina:

14:30-15:30

Miejsce:

NAMIOT GÓRNY

14:30

28.08.2022

“Okres”, “te dni”, “chwilowa niedyspozycja”, “wizyta cioci”, “kobiece dni”, “trudne dni”. Miesiączka w Sejmie? Od ponad dwóch lat o menstruacji w Polsce mówi się coraz więcej, podpaski stają się bezpłatnie dostępne, topnieje tabu, jakim obarczony jest okres. Menstruację odmienia się przez wszystkie przypadki w Sejmie i Senacie, a kolejne samorządy udostępniają różowe skrzyneczki w szkołach, ośrodkach pomocy społecznej, miejscach kultury. O tym, dlaczego mimo zmian, wciąż różowo nie jest, porozmawiamy podczas panelu.

dr Izabela Desperak

Socjolożka, adiunktka w Instytucie Socjologii UŁ, członkini Interdyscyplinarnego Seminarium Gender przy CEIN UŁ, zajmuje się m.in. nierównościami ze względu na płeć, feminizacją biedy, oraz genderowym wymiarem transformacji; autorka książki „Płeć zmiany. Zjawisko transformacji w Polsce z perspektywy gender” (2013, wydanie drugie, zmienione 2017), współredaktorka prac z serii „Oblicza Feminizmu” Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Michał Sawicki

Psychoseksuolog i psychoterapeuta pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym. Specjalizuje się w badaniu strategii behawioralnych i terapii osób dorosłych. Na co dzień prowadzi gabinet seksuologii i psychoterapii w Warszawie. W swojej pracy odnosi się głównie do profilaktyki zdrowia psychicznego i filozofii redukcji szkód.

Magdalena Schejbal

Od najmłodszych lat związana z aktorstwem. Aktorka filmowa, ale również teatralna. Prywatnie mama dwójki dzieci i zaangażowana społecznie kobieta. Aktywna, walcząca o równe prawa kobiet.

Ewa Szymera

Od 2020 roku współtworzy Fundację Różowa Skrzyneczka, organizację walczącą z wykluczeniem menstruacyjnym, gdzie koordynuje projekty promujące zdrowie menstruacyjne w mediach, szkołach i placówkach publicznych. Jest także Wiceprezeską Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom, którego misją jest działalność społeczna na rzecz osób wykluczonych i marginalizowanych, a także działalność badawcza i edukacyjna na rzecz tworzenia włączającego i otwartego społeczeństwa. Uczestniczka projektu Amnesty International „Twój Głos ma MOC!” oraz „Generation Change” Krytyki Politycznej. Członkini międzynarodowej społeczności „female factor” wspierającej rozwój kobiet w biznesie i NGOs.

dr n. med. Beata Wróbel

Ginekolożka, położniczka, seksuolożka. Lekarka promująca konieczność filozoficznego namysłu w medycynie nad seksualnością i zdrowiem seksualnym kobiet. Prowadzi i publikuje nowatorskie obserwacje i badania w zakresie seksuologii ginekologicznej. Współautorka Polskiej Wersji Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety (IFSK– test, który każda kobieta może wykonać –on-line, aby poddać ocenie własną seksualność). Inicjatorka cyklu Konferencji Naukowych pt.: „Indeks Funkcji Seksualnej Kobiety”. Laureatka Nagrody II Międzynarodowego Kongresu „Kobieta i Mężczyzna”, przyznanej przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, za wkład w interdyscyplinarny rozwój nauki o seksualności. Wspólnie z siostrą prowadzą podcast „Siostry ginekolożki”.