Informacja - najskuteczniejsza broń? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Informacja – najskuteczniejsza broń?

Człowiek i Technologia

Goście:

  • Magdalena Ejsmont, Tomas Forro, Mateusz Lachowski,

Godzina:

11:00-12:00

Miejsce:

NAMIOT CENTRALNY

11:00

30.08.2022

Informacja i dezinformacja towarzyszące konfliktom zbrojnym były tematem dyskusji z udziałem Mateusza Lachowskiego, korespondenta wojenny Polsat News w Ukrainie, Tomáša Forró, wielokrotnie nagradzanego słowackiego reportera oraz Magdaleny Ejsmont, jedna z najbardziej doświadczonych agentek w polskich służbach specjalnych, obecnie szefowej Straży Miejskiej w Warszawie.

Jak mówił Forró, wojna w Ukrainie to wojna, która toczy się na ekranach naszych telefonów. Informacji jest coraz więcej i nie wiemy jak sobie z nimi radzić, jak je oceniać, odsiewać prawdę od kłamstw. Reporter podkreślał, że od początku wojny bardzo dużo informacji jest kreowanych przez służby ukraińskie bądź rosyjskie w celu kształtowania opinii publicznej. 

Jak podkreślił red. Lachowski, wojenna propaganda strony ukraińskiej spotyka się z krytyką, ale – z drugiej strony – pomaga Ukrainie zdobywać fundusze i sprzęt wojskowy, dzięki którym odnosi realne sukcesy na froncie. Dyskutanci zgodzili się, że cele Ukraińców są jasne: utrzymywanie morale społeczeństwa. Jednak – zastrzegli – rolą dziennikarzy jest selekcja informacji, niepoddawanie się informacjom kreowanym przez obie strony. Poza tym, propagandy ukraińskiej nawet nie sposób porównać do kłamstw propagandy rosyjskiej. W Rosji media są częścią państwowej machiny, w Ukrainie – nie.Magdalena Ejsmont

Była oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W trakcie służby zajmowała stanowiska związane z bezpieczeństwem Sił Zbrojnych RP w Polsce, jak i poza terenem kraju (dwie zmiany w Afganistanie). Obecnie Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Tomáš Forró

Słowacki reporter zajmujący się kryzysami politycznymi i konfliktami zbrojnymi na całym świecie. Wielokrotnie nagradzany za reportaże z Ameryki Łacińskiej, Azji Wschodniej, Ukrainy i Polski. Autor dwóch książek, w tym wydanej po polsku „Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu”.

Mateusz Lachowski

Korespondent wojenny, dziennikarz i reżyser. Przebywa od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Obecnie związany z telewizją Polsat i tygodnikiem Newsweek, gdzie publikuje teksty. Wcześniej stały współpracownik TVN24 w Ukrainie. Jego relacje można było usłyszeć i przeczytać w Radiu Zet, Rmf24, Gazecie Wyborczej, Super Ekspresie i Vougue. Studiował prawo oraz nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie student III roku reżyserii Łódzkiej Filmówki. Prywatnie miłośnik podróżowania, kina książek, muzyki i zwierząt.