Jak wojna w Ukrainie zmienia Europę? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Jak wojna w Ukrainie zmienia Europę?

Plac Myśli Otwartej

Prowadzący:

Sławomir Sierakowski

Goście:

  • Ivan Krastev,

Godzina:

10:00-11:00

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

Partner:

Krytyka Polityczna

10:00

27.08.2022

-Przygotujcie się na ciężkie czasy. Ta wojna może trwać kolejne miesiące, a nawet lata  – ostrzegł Ivan Krastev, politolog, szef think-tanku Centre for Liberal Strategies, w debacie otwierającej drugi dzień Campusu Polska Przyszłości. 

Zdaniem Krasteva, wiele czynników powoduje, że wywołany przez Rosję konflikt będzie trwał. Ukraińcy nie mogą zaakceptować negocjacji pokojowych, w czasie gdy Rosjanie okupują część ich terytoriów. Krastev ostrzegł, że dla Putina jedyną formą zwycięstwa będzie złamanie Zachodu. – Putin liczy na to, że mieszkańcy Europy staną się zmęczeni konfliktem, że odcięcie Europy od rosyjskiego gazu i ropy rzuci nas na kolana – mówił w dyskusji, moderowanej przez Sławomira Sierakowskiego z Krytyki Politycznej.

W dyskusji z uczestnikami Campusu, bułgarski politolog zaapelował jednak, że zachować optymizm. Bo choć skala kryzysu jest wielka, Ukraina oprze się inwazji, a Unia Europejska powinna przetrwać – bo ma w sobie potencjał, żeby się oprzeć rosyjskiemu naciskowi. Mieszkańcy Europy, zwłaszcza takich krajów jak Niemcy, zaczynają zdawać sobie sprawę, że porządek świata, tak jak sobie go dotąd wyobrażali, już nie istnieje.Ivan Krastev

Przewodniczący Centrum Strategii Liberalnych i współpracownik Instytutu Nauk o Człowieku IWM w Wiedniu. Spełnia się zawodowo, również jako członek zarządu.in. ECFR czy ICG. W swoim dorobku może się pochwalić nie tylko pisaniem opinii dla New York Timesa, ale także książkami. Jego topowa pozycja to „Is it Tomorrow, Yet? How the Pandemic Changes Europe”. Laureat nagrody Jean Améry Prize for European Essay Writing 2020. Autor książek m.in. „Demokracja nieufnych. Eseje polityczne” (2013) i „Demokracja: przepraszamy za usterki” (2015), „Co po Europie?” (2018), „Nadeszło jutro. Jak pandemia zmienia Europę” (2020).

Sławomir Sierakowski

Szef "Krytyki Politycznej" i publicysta tygodnika "Polityka". Był stypendystą uniwersytetów Harvarda, Princeton i Yale. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie. Pisze także m.in. dla Project Syndicate, New York Times i Die Zeit.