Granice człowieczeństwa - społeczeństwo wobec kryzysu na granicy polsko-białoruskiej - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Granice człowieczeństwa – społeczeństwo wobec kryzysu na granicy polsko-białoruskiej

Równość i Różnorodność

Prowadzący:

Ryszard Łuczyn

Goście:

  • Laura Kwoczała, Marek Nazarko, Anna Przedpełska-Trzeciakowska, ks. Kazimierz Sowa,

Godzina:

11:30-12:30

Miejsce:

PODKOWA II

11:30

31.08.2022

Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej postawił przed nami ważne pytanie: gdzie leżą granice człowieczeństwa? Polskie społeczeństwo zdaje celująco egzamin z pomocy pochłoniętej wojną Ukrainie, często przyjmując osoby uchodźcze pod własny dach. Jesienią byliśmy świadkami zupełnie innego obrazu, gdy uchodźcy, wśród nich wiele dzieci, umierali w męczarniach w przygranicznych lasach. Czym “różnią się” jedni uchodźcy od drugich i dlaczego Polska ma do nich diametralnie inne podejście? O tym porozmawiamy na Campusie Polska Przyszłości z powstanką Anną Przedpełską-Trzeciakowską, aktywistką Laurą Kwoczałą, burmistrzem Michałowa Markiem Nazarko oraz księdzem Kazimierzem Sową.

Laura Kwoczała

Aktywistka, studentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim, radna Rady Krajowej Partii Zieloni, Dyrektorka kierująca Zespołem Interwencyjnym ds. Ochrony Praw Człowieka w Biurze Poselskim dr. Tomasza Aniśko. Zawodowo pomaga uchodźczyniom i uchodźcom przebywającym w ośrodkach dla cudzoziemców na terenie Polski oraz walczy o ochronę ich praw.

Ryszard Łuczyn

Analityk ds. politycznych w centrum analitycznym Polityka Insight. Zajmuje się przede wszystkim lewicą i środowiskami skrajnej prawicy, a także ruchem Polska 2050 i PSL-Koalicją Polską. W ostatnim czasie pisze również o cyfryzacji. Absolwent stosowanych nauk społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, studiował też kulturoznawstwo i ekonomię. Były pracownik Fundacji im. Stefana Batorego.

Marek Nazarko

Urząd Wójta Gminy Michałowo objął w 2002r. mając 34 lata w pierwszych bezpośrednich wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, pokonał 6 kontrkandydatów. Funkcję Wójta, a następnie Burmistrza piastuje w kadencjach IV, V, VI i VIII samorządu. W 2015r. pełnił funkcję PKS w Białymstoku, a następnie w latach 2015– 2017 Dyrektora Zakładu w Mińsku Mazowieckim - Polska Spółka Gazownictwa. Podczas wyborów samorządowych w 2018r. pokonał 4 kontrkandydatów obejmując fotel Burmistrza.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska

Wychowanka szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny. Sanitariuszka AK w Powstaniu Warszawskim. Anglistka (U.W.) tłumaczka. Przełożyła na język polski wybitne pozycje klasyki angielskiej i amerykańskiej (Jane Austen, Charles Dickens, Walter Scott, George Eliot, Joseph Conrad, T.S.Eliot, William Faulkner, Doris Lessing, i inni) Autorka monografii o rodzinie Brontë (Na plebanii w Haworth) oraz o Jane Austen. W latach 80. działała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Uwiezionym i Ich Rodzinom. Przez wiele lat przewodnicząca Klubu Tłumaczy ZLP i członek ostatniego Zarządu tego związku przed jego rozwiązaniem w latach 80. Członek władz Polskiego PEN Clubu, działająca w latach 90. na rzecz pisarzy Uwięzionych.

ks. Kazimierz Sowa

Duchowny katolicki, dziennikarz, publicysta i komentator. Związany z Kongresem Katoliczek i Katolików, miłośnik podróży i historii, zwłaszcza rosyjskiej. Autor kilku książek i filmów dokumentalnych poświęconych tej tematyce. W latach 2006-2015 szef religia.tv, potem gospodarz programu „Piąta strona świata” w TVN24 bis. Współpracuje głównie z mediami świeckimi.