Granice człowieczeństwa – społeczeństwo wobec kryzysu na granicy polsko-białoruskiej
Równość i Różnorodność
Równość i Różnorodność
Prowadzący:
Goście:
Godzina:
Miejsce:
11:30
31.08.2022
Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej postawił przed nami ważne pytanie: gdzie leżą granice człowieczeństwa? Polskie społeczeństwo zdaje celująco egzamin z pomocy pochłoniętej wojną Ukrainie, często przyjmując osoby uchodźcze pod własny dach. Jesienią byliśmy świadkami zupełnie innego obrazu, gdy uchodźcy, wśród nich wiele dzieci, umierali w męczarniach w przygranicznych lasach. Czym “różnią się” jedni uchodźcy od drugich i dlaczego Polska ma do nich diametralnie inne podejście? O tym porozmawiamy na Campusie Polska Przyszłości z powstanką Anną Przedpełską-Trzeciakowską, aktywistką Laurą Kwoczałą, burmistrzem Michałowa Markiem Nazarko oraz księdzem Kazimierzem Sową.
Aktywistka, studentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim, radna Rady Krajowej Partii Zieloni, Dyrektorka kierująca Zespołem Interwencyjnym ds. Ochrony Praw Człowieka w Biurze Poselskim dr. Tomasza Aniśko. Zawodowo pomaga uchodźczyniom i uchodźcom przebywającym w ośrodkach dla cudzoziemców na terenie Polski oraz walczy o ochronę ich praw.
Analityk ds. politycznych w centrum analitycznym Polityka Insight. Zajmuje się przede wszystkim lewicą i środowiskami skrajnej prawicy, a także ruchem Polska 2050 i PSL-Koalicją Polską. W ostatnim czasie pisze również o cyfryzacji. Absolwent stosowanych nauk społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, studiował też kulturoznawstwo i ekonomię. Były pracownik Fundacji im. Stefana Batorego.
Urząd Wójta Gminy Michałowo objął w 2002r. mając 34 lata w pierwszych bezpośrednich wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, pokonał 6 kontrkandydatów. Funkcję Wójta, a następnie Burmistrza piastuje w kadencjach IV, V, VI i VIII samorządu. W 2015r. pełnił funkcję PKS w Białymstoku, a następnie w latach 2015– 2017 Dyrektora Zakładu w Mińsku Mazowieckim - Polska Spółka Gazownictwa. Podczas wyborów samorządowych w 2018r. pokonał 4 kontrkandydatów obejmując fotel Burmistrza.
Wychowanka szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny. Sanitariuszka AK w Powstaniu Warszawskim. Anglistka (U.W.) tłumaczka. Przełożyła na język polski wybitne pozycje klasyki angielskiej i amerykańskiej (Jane Austen, Charles Dickens, Walter Scott, George Eliot, Joseph Conrad, T.S.Eliot, William Faulkner, Doris Lessing, i inni) Autorka monografii o rodzinie Brontë (Na plebanii w Haworth) oraz o Jane Austen. W latach 80. działała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Uwiezionym i Ich Rodzinom. Przez wiele lat przewodnicząca Klubu Tłumaczy ZLP i członek ostatniego Zarządu tego związku przed jego rozwiązaniem w latach 80. Członek władz Polskiego PEN Clubu, działająca w latach 90. na rzecz pisarzy Uwięzionych.
Duchowny katolicki, dziennikarz, publicysta i komentator. Związany z Kongresem Katoliczek i Katolików, miłośnik podróży i historii, zwłaszcza rosyjskiej. Autor kilku książek i filmów dokumentalnych poświęconych tej tematyce. W latach 2006-2015 szef religia.tv, potem gospodarz programu „Piąta strona świata” w TVN24 bis. Współpracuje głównie z mediami świeckimi.