Europa Przyszłości
Wydarzenie Specjalne
Wydarzenie Specjalne
9:00
31.08.2022
Jaka będzie Europa przyszłości? Bardziej sfederalizowana, czy może bardziej „narodowa”? Odpowiedzi na to pytanie szukali prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, europoseł, b. minister spraw Zagranicznych Radosław Sikorski i lider europejskich liberałów w Parlamencie Europejskim, b. premier Belgii Guy Verhofstad. Ten ostatni opowiedział się za znaczącym pogłębieniem integracji europejskiej, zwłaszcza w kontekście ataku Rosji na Ukrainę. – Dzisiejszy świat, to świat niestabilny, w którym potężne imperia chcą zastąpić liberalną demokrację. Dlatego potrzebujemy silnej Unii Europejskiej, która tej demokracji liberalnej broni – tłumaczył.
W ocenie Sikorskiego pogłębianie integracji musi jednak mieć swoje granice. – Musimy dać obywatelom poczucie, że Unia nigdy nie zabierze narodowych tożsamości. Kryterium powinno być to, na którym polu wspólnie podejmowane decyzje dają największą wartość dodaną. Przykład: przestrzeń cyfrowa – jej się nie da regulować na poziomie narodowym. Europa powinna być super-potęgą, ale nie powinna być superpaństwem – przekonywał były minister spraw zagranicznych.
Jak na każdej campusowej debacie, uczestnicy zasypali gości pytaniami, m.in. o perspektywę wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. – Mam nadzieję, że teraz mamy już w Unii jednomyślność w sprawie członkostwa Ukrainy – powiedział Trzaskowski. Proces wejścia Ukrainy do Unii musi jednak być rozpisany na lata, ze względu na konieczność starannego wdrożenia w Ukrainie wszystkich przepisów unijnego prawa.
Belgijski i flamandzki polityk, deputowany krajowy Izby Reprezentantów oraz Senatu Belgi. W latach 1985-1988 wicepremier i minister finansów, badań naukowych i planu. Premier Belgii w latach 1999–2008. Były przewodniczący Rady Unii Europejskiej oraz frakcji politycznej w Parlamencie Europejskim ALDE. Koordynator Parlamentu Europejskiego ds. brexitu i przewodniczący grupy sterującej ds. brexitu. Od 2009 roku Poseł do Parlamentu Europejskiego, a od 2021 współprzewodniczący Konferencji w sprawie przyszłości Europy w Parlamencie Eurpejskim. Kawaler Wielkiej Wstęgi Orderu Leopolda.
Polski polityk, dziennikarz i politolog. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, pracował jako dziennikarz dla czołowych angielskich gazet. Jako korespondent wojenny wyjechał do Afganistanu gdzie zrobione przez niego zdjęcie zostało nagrodzone nagrodą World Press Photo. W 2005 roku został szefem MON, a w 2007 roku objął tekę Ministra Spraw Zagranicznych, którą sprawował najdłużej ze wszystkich ministrów III RP. Marszałek Sejmu VII kadencji. W 2019 roku został wybrany do Parlamentu Europejskiego, gdzie jest szefem delegacji EU-USA. Wybrany do grona Top 100 Global Thinkers przez magazyn Foreign Policy.
Prezydent Warszawy od 2018 roku. Członek Europejskiego Komitetu Regionów i Zarządu Eurocities. W 2020 roku Rafał Trzaskowski był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski. Były poseł, eurodeputowany i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, w 2014 r. był wiceministrem spraw zagranicznych RP, a w 2013 r. ministrem administracji i cyfryzacji w gabinecie premiera Donalda Tuska. Urodził się w Warszawie, gdzie studiował i ukończył stosunki międzynarodowe oraz filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk politycznych.