Dlaczego piątka Kaczyńskiego upadła? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Dlaczego piątka Kaczyńskiego upadła?

Klimat i Zdrowie

Prowadzące:

Marta Krasuska, Dorota Niedziela

Godzina:

14:30-15:30

Miejsce:

SALA 202 - CENTRUM PODKOWA

14:30

29.08.2022

Jakiś czas temu ogromne emocje wzbudził projekt ustawy, o którym mówiło się potocznie „piątka dla zwierząt” lub „piątka Kaczyńskiego”.  „Ojcem” projektu nazwano Jarosława Kaczyńskiego, który próbował przekonać do niej Polaków, pokazując się nawet na TikToku. Jednak „piątka” bardzo szybko „upadła”.

Dlaczego? I co można zrobić, aby odmienić los zwierząt? Zachęcamy do udziału w warsztacie, który ma za zadanie zwrócić Waszą uwagę na obecną sytuację zwierząt w Polsce. Szczególna uwagę chcemy poświęcić zwierzętom domowym. Bezdomność zwierząt wciąż wzrasta, co jest udokumentowane w raportach Głównego Lekarza Weterynarii, a wciąż brakuje rozwiązań systemowych w tym zakresie. Ponadto świadomość społeczeństwa mimo, że rośnie, jest wciąż zbyt mała, aby nacisk społeczny był wystarczająco skuteczny i doprowadził do zmiany systemu opieki nad zwierzętami w naszym kraju.  Wiele schronisk choć powinno chronić, nie chroni. Są umieralniami. Jak przysłowiowe grzyby po deszczu powstają wciąż nowe pseudohodowle – fabryki zwierząt, a nielegalny handel zwierzętami domowymi kwitnie. To tylko kilka obszarów wymagających zmiany i fakt jest taki, że tylko my – ludzie możemy zrobić coś dobrego dla zwierząt w naszym kraju.

Wsparciem w naszej dyskusji będzie Posłanka – Dorota Niedziela, z wykształcenia m.in. lekarz weterynarii o specjalizacjach chirurgia oraz radiologia. W Sejmie zajmuje się sprawami rolnictwa i ochrony środowiska.  Jest m.in. zastępcą przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz członkiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Marta Krasuska

Kynopsycholog, trener biznesu, coach, ekonomista. Od października 2020 r. Kierownikiem Schroniska dla Zwierząt w Płocku. Jako samorządowiec oraz prezes lokalnej organizacji pozarządowej, stara się od lat wpływać na kształt zmian związanych z szeroko pojętą opieką nad zwierzętami w lokalnej gminie, a głównym celem jej działania jest skuteczne zapobieganie zjawisku bezdomności zwierząt – nie tylko lokalnie, ale także w całej Polsce.

Dorota Niedziela

W 1991 ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Na tej samej uczelni odbyła studia specjalizacyjne w zakresie chirurgii weterynaryjnej i radiologii. Jako lekarz weterynarii była współwłaścicielką przychodni weterynaryjnych, a także została wybrana w skład zarządu Śląskiej Polikliniki Weterynaryjnej, oraz na Sekretarza Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii. Poseł VII, VIII, IX kadencji. W Sejmie zajmuje się sprawami rolnictwa i ochrony środowiska. Jest m.in. zastępcą przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, Członek Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej. Była Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.