Demokracja 2.0
Człowiek i Technologia
Człowiek i Technologia
11:30
31.08.2022
Demokracje od kilkudziesięciu lat funkcjonują w podobnych ramach prawnych, korzystając z tych samych instytucji i procedur. Jednak rozwój technologii i społeczeństwa obywatelskiego sprawia, że procesy przebiegają inaczej niż w XX wieku. Dawniej opinia publiczna mogła dokonać zmian w polityce idąc do wyborów raz na kilka lat. Obecnie media społecznościowe, umiejętność organizowania się ludzi sprawia, że mogą na bieżąco wpływać na zachodzące procesy. Wojna w Ukrainie pokazała wyraźnie te zmiany: wykorzystywanie mediów społecznościowych przez władze do kontaktu z obywatelami, wpływ opinii publicznej na reakcje Niemiec. Podczas panelu porozmawiamy o tych przykładach i o tym jak będzie wyglądała demokracja w przyszłości.
Jest doktorem nauk politycznych, ekspertką ds. komunikacji strategicznej i dezinformacji. Od 2018 r. w zespole East Stratcom Task Force, od maja 2021 r. kieruje jego pracami. ESTF prowadzi flagowy projekt EUvsDisinfo, odpowiadający na dezinformację Kremla. Zespół zajmuje się także komunikacją na Wschodzie i wsparciem niezależnych mediów. W poprzednich życiach zawodowych była dyplomatą, dziennikarką, rzeczniczką.
Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy, przewodnicząca partii Głos. Magazyn Novoye Vremya wymienia Kirę Rudyk na liście 100 najlepszych kobiet sukcesu w Ukrainie, Focus na liście 33 najlepszych menedżerów w Ukrainie, a w 2020 zajęła 34 pozycję w rankingu „100 najbardziej wpływowych kobiet w Ukrainie”.
Poseł RP na Sejm VIII i IX. Przewodniczący Nowoczesnej, wcześniej jej Sekretarz Generalny. Należy do Parlamentarnej Komisji ds. Służb Specjalnych Komisji Spraw Zagranicznych. W latach 2006-2010 był radnym i wiceprzewodniczącym rady miejskiej Kościana. Pełnił funkcję sekretarza generalnego organizacji Młode Centrum. W kolejnych latach był dyrektorem Fundacji Projekt: Polska, gdzie odpowiadał m.in. za organizację projektów „Razem 89” i „Pokolenie Solidarności”. W latach 2011-2015 pracował w Kancelarii Prezydenta RP.
Adam Traczyk, dyrektor More in Common Poland, associate fellow w German Council on Foreign Relations (DGAP). Jego teksty i komentarze ukazały się m.in. na łamach Polityki, Rzeczpospolitej, Dziennika Gazety Prawnej, Krytyki Politycznej, Le Monde, Die Welt, Süddeutsche Zeitung i Wall Street Journal.
Irlandzki strateg polityczny i przedsiębiorca oraz założyciel firmy Article7 Intelligence zajmującej się technologiami politycznymi oraz współzałożyciel organizacji pozarządowej zajmującej się integralnością wyborczą Unhack Democracy. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na wzmacnianiu demokracji i rządów prawa, obronie i bezpieczeństwie oraz promowaniu społeczeństwa przedsiębiorczego. Stopień doktora uzyskał na uniwersytecie w Manchesterze. Pisze regularnie dla Foreign Policy, a jego artykuły były publikowane w wielu międzynarodowych wydawnictwach, takich jak The Economist, Die Welt, Haaretz, The New Statesman i CNN.