Czy warto bronić praworządności? Jak odbudować państwo prawa? – Prawnicy wobec ataku na niezależność sądownictwa
Społeczeństwo Przyszłości
Społeczeństwo Przyszłości
11:30
28.08.2022
Od 2015 roku mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem władzy politycznej na niezależność sądownictwa. Rządzący napotkali jednak opór, którego zapewne się nie spodziewali. Mimo represji, szykan i efektu mrożącego, środowiska sędziowskiego jako całości nie udało się zastraszyć i złamać. Wielu jednak za awanse i apanaże służy destrukcji państwa prawa. Celem panelu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak powinien zachować się prawnik w obliczu tak brutalnego i bezwzględnego ataku na obowiązujący porządek konstytucyjny oraz wiążące nas umowy międzynarodowe? A także jak oraz przyjmując jakie kryteria prawne i moralne, powinno się naprawić zniszczenia ustrojowe?
Prawniczka, od ponad 20 lat związana jest z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Jest współtwórczynią Inicjatywy Obywatelskiej #WolneSądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, w którym od 2018 r. pełni funkcję koordynatorki i w jego ramach reprezentuje sędziów przed ETPCz. Od 2015 r. pełni funkcję Prezeski Zarządu Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Od 2017 współorganizowała dziesiątki demonstracji i akcji protestacyjnych w sprawie obrony praworządności i represjonowanych sędziów. Jest członkinią Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz współprzewodniczącą Komisji Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Od 2003 r. koordynuje program „Niewinność” zajmujący się pomyłkami sądowymi i osobami niesłusznie skazanymi.
Prawniczka i ekonomistka, od 2015 roku posłanka na Sejm RP. Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, członkini delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W Sejmie zajmuje się przede wszystkim tematyką wymiaru sprawiedliwości.
Profesor, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, pierwszy polski ombudsman parlamentarny (1988-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011). Autorka książek, artykułów, esejów, felietonów poświęconych prawu (konstytucyjne, cywilne, prawa człowieka). Pisuje też o muzyce poważnej.
Europosłanka Renew Europe i Polski 2050 Szymona Hołowni. Całe swoje życie zawodowe poświęciła idei integracji europejskiej. Prezeska Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana (1992 - 2005). Szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (2005 - 2009). Od 2009 roku zasiada w Parlamencie Europejskim. Dzięki jej zaangażowaniu w prace w Parlamencie Europejskim nie mamy już w Unii Europejskiej opłat roamingowych. Przeprowadziła także skutecznie przyjęcie przepisów wprowadzających jednolitą ładowarkę. Zajmuje się także regulacjami jednolitego rynku cyfrowego, bezpieczeństwem produktów, regulacjami gospodarki o obiegu zamkniętym. Zdecydowania obrończyni praworządności w Polsce na forum Unii Europejskiej.
Adwokat. Prowadzi własną praktykę w Warszawie od 2003 roku. Od początku kryzysu konstytucyjnego zaangażowany w obronę praworządności. Ekspert zespołów parlamentarnych ds. Ładu Konstytucyjnego oraz ds. Reformy Wymiaru Sprawiedliwości, autor licznych opinii dla BAS na temat ustaw dotyczących sądownictwa. Ekspert komisji LIBE w parlamencie Europejskim. Współzałożyciel inicjatywy #WolneSądy oraz Komitetu Obrony Sprawiedliwości (KOS). Obrońca i pełnomocnik niezależnych sędziów i prokuratorów, występuje przed TSUE w Luksemburgu i ETPCz w Strasburgu. Współautor książki „Konstytucja. Praworządność. Władza sądownicza. Aktualne problemy trzeciej władzy w Polsce” (2019), która opisuje naruszenia praworządności i działania obronne podjęte przez środowiska prawnicze i obywatelskie.