Czy możliwe jest jeszcze miękkie lądowanie w gospodarce? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Czy możliwe jest jeszcze miękkie lądowanie w gospodarce?

Prowadząca:

Izabela Leszczyna

Goście:

  • Janusz Cichoń, Alicja Defratyka, Sławomir Dudek, Maciej Witucki,

Godzina:

13:00-14:00

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

13:00

29.08.2022

Czy możliwe jest jeszcze miękkie lądowanie w gospodarce? Taki tytuł nosiła kolejny dyskusja w czwartym dniu Campusu Polska Przyszłości. Gośćmi prowadzącej Izabeli Leszczyny była ekonomistka Alicja Defratyka, poseł na Sejm Janusz Cichoń, Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki oraz wiceprezes Fundacji FOR Sławomir Dudek. Zaproszeni goście starali się odpowiedzieć jaki jest stan finansów w Polsce? Co dalej z inflacją i stopami procentowymi? 

Niepewność i chwiejący się system podatkowy oraz wojna za wschodnią granicą doprowadza do zwiększenia się progu bólu trudnych sytuacji, gorszych od tych w latach 80. XX wieku – powiedział Dudek. Na kolejne pytanie prowadzącej dotyczące dlaczego nie inwestujemy Maciej Witucki odpowiedział w prosty sposób. Dzisiejsi inwestorzy boją się, nie wiedząc co będzie jutro. Zostają wprowadzane nowe podatki z dnia na dzień, należy jednak pamiętać, że siłą Polski jest przedsiębiorczość. 

Poseł Janusz Cichoń w swojej wypowiedzi skupił się na podatkach, podjął temat przekształcenia Urzędów Skarbowych w Biura Obsługi Podatnika, które powinny być mniej opresyjne w stosunku do podatników. Zaznaczył jednak, że miękkie lądowanie gospodarki jest niepewne, za progiem czai się recesja.

Alicja Defratyka odniosła się do aktywności i bezrobocia. Zaznaczyła, że rynek pracy będzie szeroki dla młodego pokolenia. Dwukrotnie więcej osób przejdzie na emerytury niż wejdzie na rynek pracy. Ale zauważyła, że nadal będziemy się borykać ze spadkiem aktywności gospodarczej, a czas ten będzie trudny. Bezrobocie będzie spadać, ponieważ otwieramy się na osoby z zagranicy.

Pytania uczestników dotyczyły inflacji podbudowywanej przez rozdawnictwo, podnoszenia wieku emerytalnego, o 57 mld Euro z KPO. Ostatnią poruszoną kwestią było pytanie dlaczego warto zostać w Polsce? Odpowiedz była jednoznaczna. W Polsce będzie jeszcze dobrze, będzie to Polska naszych marzeń. Wiemy gdzie chcemy wylądować, nie wiemy jednak do końca czy będzie to miękki lądowanie.

 

 

Janusz Cichoń

Poseł na Sejm RP. Wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Jest absolwentem Wydziału Rolnictwa Akademii Rolniczo–Technicznej w Olsztynie (specjalność ekonomika rolnictwa). W 1990 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 1996–1998 był wiceprezydentem miasta Olsztyna. Pszczelarz, współautor podręcznika „Hodowla Pszczół”.

Sławomir Dudek

Główny ekonomista i wiceprezes Fundacji FOR. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (studia magisterskie) oraz Szkoły Głównej Handlowej, gdzie obronił pracę doktorską. W 2020 r. powołany w skład Rady Gospodarczej – Zespołu Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP. Od 2020 r. członek władz Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Współpracuje z Instytutem Odpowiedzialnych Finansów. W latach 2020-2021 Główny Ekonomista Pracodawców RP, członek Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy oraz Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych w Radzie Dialogu Społecznego, koordynator Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej przy Radzie Przedsiębiorczości.

Alicja Defratyka

Kończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie, broniąc pracę magisterską u prof. Leszka Balcerowicza. Absolwentka studiów podyplomowych Akademii Psychologii Przywództwa na Politechnice Warszawskiej oraz Praktycznej Psychologii Społecznej na Uniwersytecie SWPS. Pracowała m.in. w Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR, ośrodku analitycznym THINKTANK oraz ośrodku analitycznym SpotData. Od kilku lat rozwija projekt ciekaweliczby.pl i za pomocą liczb stara się w prosty sposób tłumaczyć różne zjawiska społeczno-ekonomiczne, oparte na konkretnych danych liczbowych oraz wynikach badań społecznych.

Izabela Leszczyna

Poseł na Sejm RP VI, VII, VIII i IX kadencji. Zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. Członek Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej. Wcześniej radna Miasta Częstochowy. Od 11 kwietnia 2013 do końca VII kadencji Sejmu pełniła stanowiska Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Informacji i Edukacji Finansowej w zakresie Budżetu, Finansów Publicznych i Instytucji Finansowych oraz Ochrony Finansów Publicznych. Jako wiceminister finansów nadzorowała m.in. Departament Rozwoju Rynku Finansowego i Departament Prawny, w tym przygotowanie ustaw regulujących sektor bankowy, kapitałowy i ubezpieczeniowy. Podczas prac nad tymi ustawami reprezentowała w Sejmie i Senacie Ministra Finansów. Jako pełnomocnik rządu zajmowała się m. in. dentyfikacją ryzyk występujących w systemie finansów publicznych, promowaniem problematyki dotyczącej ochrony finansów publicznych czy zagadnień ekonomiczno-społecznych w zakresie objętym działaniami administracji rządowej.

Maciej Witucki

Prezydent Konfederacji Lewiatan. Studiował na Politechnice Poznańskiej. Ukończył również studia podyplomowe we Francji w Ecole Central Paris. Specjalizował się w dziedzinie badań operacyjnych i wspomagania decyzji. Pracował w banku Cetelem Polska, a następnie w zarządzie Lukas Banku, którego w 2005 roku został prezesem. Następnie w 2006 roku został prezesem Telekomunikacji Polskiej i jednocześnie szefem Grupy TP. W 2016 roku został prezesem zarządu Work Service SA. Jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Orange, zasiada również w Radach Nadzorczych TISE, AXA, Auchan, Krynica Vitamin. Jest członkiem Rady Dyrektorów Atlantic Council, członkiem Rady Fundacji Centrum im. prof. B. Geremka, zasiada w Radzie European Council on Foreign Relations.