18 lat Polski w UE: koniec dziecinady? Czas na dorosłość? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

18 lat Polski w UE: koniec dziecinady? Czas na dorosłość?

Prowadząca:

prof. dr hab. Anna Pacześniak

Goście:

  • prof. Marek Belka, dr Janusz Lewandowski,

Godzina:

14:30-15:30

Miejsce:

CAMPUS ARENA

14:30

27.08.2022

W tym roku minęło 18 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Oznacza to, że w dorosłość wchodzą osoby, które całe swoje dotychczasowe życie przeżyły w Unii Europejskiej. Jakie zmiany zaszły w tym czasie i co najważniejsze, jakie wyzwania stoją przed nami w nadchodzących latach.

prof. Marek Belka

„Łodziak", ekonomista i polityk. Poseł do Parlamentu Europejskiego, Wiceprzewodniczący frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. W swojej karierze zawodowej Premier RP w latach 2004-2005, Prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2010-2016, dwukrotnie Minister Finansów. Pracował dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego jako dyrektor Departamentu Europejskiego. Działał również w Radzie Koordynacyjnej w Iraku, gdzie odpowiadał za reformę walutową, stworzenie systemu bankowego i gospodarkę kraju. Fan zespołu Jethro Tull, jazdy na rowerze, a przede wszystkim swoich wnuków.

dr Janusz Lewandowski

Doktor nauk ekonomicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego. Był wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim i uczelniach zagranicznych, zakładał Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku. W latach 1980-1989 był doradcą ekonomicznym NSZZ „Solidarność”, a w 1988 współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Poseł na Sejm I, III i IV kadencji, były minister przekształceń własnościowych w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego (1990-1991) i Hanny Suchockiej (1992-1993). W wyborach europejskich 13 czerwca 2004 został wybrany z listy Platformy Obywatelskiej. Był przewodniczącym komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, następnie objął funkcję jej wiceprzewodniczącego. W latach 2010-2014 Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego. Od 2014 Poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący komisji budżetowej.

prof. dr hab. Anna Pacześniak

Politolog i europeistka, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracuje naukowo i dydaktycznie z Wolnym Uniwersytetem w Brukseli. Wykłada także na Uniwersytecie Dzieci we Wrocławiu.