Goście 2022 - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
GOŚCIE

Poznaj gości tegorocznej edycji

Lista prowadzących i gości wydarzeń Campusu Polska Przyszłości:

Milena Adamczewska-Stachura

Koordynatorka Funduszu Prawo Nie Wyklucza w Stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza, aplikantka adwokacka w Kancelarii Knut Mazurczak specjalizującej się w ochronie praw osób LGBT+, członkini sieci Humanity in Action. Poprzednio prawniczka w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Zespole ds. Równego Traktowania, absolwentka studiów LLM z międzynarodowych praw człowieka uniwersytetu w Tilburgu w Niderlandach.

Piotr Adamowicz

Poseł na Sejm IX kadencji, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Od 1988 związany z dziennikarstwem. Był korespondentem agencji Agence France Presse, współpracownikiem Reutersa, Deutsche Presse-Agentur, włoskiej agencji ANSA i NBC. Członek Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Anna Andrejuvova

Studiowała prawo oraz nauki polityczne. Podczas studiów pracowała w konserwatywnej organizacji politycznej tworzonej przez młodych. Zdobyła również doświadczenie, pracując w słowackim Ministerstwie Sprawiedliwości oraz w zespole ministra Daniela Lipšica, gdzie zajmowała się komunikacją rządową. Anna pracowała również jako rzecznik partii Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny oraz jako asystentka posła na sejm. Od 2020 roku jest członkinią Rady Narodowej Republiki Słowacji oraz członkinią: Komisji Obrony i Bezpieczeństwa, Specjalnej Komisji ds. Kontroli Działalności Wywiadu Wojskowego oraz Przewodniczącą Komisji Mandatu i Immunitetu Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Jej nadrzędnymi wartościami są sprawiedliwość, bezpieczeństwo i wolność. Dla Anny w pracy polityka ważne jest pogodzenie się z totalitarną przeszłością rodzimego kraju, wspieranie kobiet w ciąży, dzieci oraz rodzin.

Oliwia Aziz

Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu #niezamłodzi nagrodzonego tytułem Najlepszego Projektu Prostudenckiego 2022 r. Zajmuje się propagowaniem stwarzania możliwości młodym bez dyskryminacji ze względu na wiek oraz działaniem na rzecz rozwoju dialogu międzypokoleniowego. Studentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim i aktywna działaczka samorządowa. Absolwentka programu Europejskiej Akademii Dyplomacji ze specjalizacją Organizacje Międzynarodowe oraz stypendystka Sur-Place Fundacji Konrada Adenauera. Dwukrotnie wyróżniona Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Członkini SKN Spraw Zagranicznych i tegoroczna koordynatorka ds. ambasad przy projekcie Akcja Dyplomacja.

Mateusz Banasiuk

Ukończenie Akademii Teatralnej w Warszawie przypieczętował nagrodą za rolę w spektaklu dyplomowym. Za swój debiut teatralny w sztuce „Zaklęte Rewiry” w reżyserii Adama Sajnuka został nagrodzony Feliksem. Jego najgłośniejsza rola filmowa w obrazie „Płynące Wieżowce” również została obsypana nagrodami. Przez lata był związany z Teatrem Ateneum. Widzom znany jest z licznych ról w serialach oraz filmach.

Michał Baranowski

Szef warszawskiego biura German Marshall Fund. Pisze i wypowiada się na temat NATO, stosunków transatlantyckich i polityki zagranicznej USA. Jest często cytowany w takich gazetach jak Associated Press, Financial Times, New York Times, Wall Street Journal, Die Welt, Rzeczpospolita, Reuters, Axios, Le Soir, Washington Post i Foreign Affairs. Publikuje w polskich, amerykańskich i europejskich czasopismach politycznych. Jest członkiem polsko-niemieckiej grupy refleksyjnej powołanej przez prezydentów Polski i Niemiec.

Krzysztof Baranowski

Jest żeglarzem, pisarzem, filmowcem, dziennikarzem i krótkofalowcem SP 5 ATV/MM. Absolwent Politechniki Wrocławskiej (inżynier elektronik) i Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego (dziennikarz). Pierwszy Polakiem, który opłynął świat wokół trzech przylądków: Agulhas, Leeuwin i Horn, a także pierwszym Polakiem, który opłynął samotnie świat dwukrotnie. Był inicjatorem budowy Poloneza oraz dwóch żaglowców rejowych: STS „Pogoria” oraz STS „Fryderyk Chopin”. Był kapitanem żaglowców: „Zew Morza”, „Pogoria”, „Atlantis”, „Fryderyk Chopin”. Pomysłodawca i założyciel Szkoły pod Żaglami.

Marek Belka

„Łodziak", ekonomista i polityk. Poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący frakcji Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. W swojej karierze zawodowej Premier RP w latach 2004-2005, Prezes Narodowego Banku Polskiego w latach 2010-2016, dwukrotnie Minister Finansów. Pracował dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego jako dyrektor Departamentu Europejskiego. Działał również w Radzie Koordynacyjnej w Iraku, gdzie odpowiadał za reformę walutową, stworzenie systemu bankowego i gospodarkę kraju. Fan zespołu Jethro Tull, jazdy na rowerze, a przede wszystkim swoich wnuków.

Edwin Bendyk

Dziennikarz, publicysta i pisarz. Prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Publicysta „Polityki”, zajmuje się tematyką cywilizacyjną oraz relacjami między nauką i techniką a polityką, gospodarką, kulturą i życiem społecznym. Wykłada w Collegium Civitas, w School of Ideas Uniwersytetu SWPS oraz Graduate School for Social Research PAN.

Mariana Bezuhla

Wiceprzewodnicząca Komisji ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu w Radzie Najwyższej Ukrainy, szefowa podkomisji ds. wprowadzania wartości i standardów NATO, międzynarodowej współpracy wojskowej i utrzymywania pokoju. Członkini Stałej Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Jan Krzysztof Bielecki

Były Premier RP, Minister ds. Integracji Europejskiej, współzałożyciel Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności oraz Dyrektor Wykonawczy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie. Był doradcą czołowych postaci Solidarności w latach 80. Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów w rządzie Donalda Tuska. Były Prezes Banku Pekao S.A. oraz były przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Wielokrotnie nagradzany za swoje zasługi w kraju i zagranicą.

Agata Bielik-Robson

Zamieszkała w Warszawie i Nottingham. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz jako profesor Jewish Studies na Wydziale Teologii i Religioznawstwa w University of Nottingham. Zajmuje się współczesną filozofią podmiotu, teorią literatury, filozofią religii oraz myślą postsekularną ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa żydowskiego. Interesuje ją także przyszłość myśli liberalnej.

Dr Martyna Bildziukiewicz

Jest doktorem nauk politycznych, ekspertką ds. komunikacji strategicznej i dezinformacji. Od 2018 r. w zespole East Stratcom Task Force, od maja 2021 r. kieruje jego pracami. ESTF prowadzi flagowy projekt EUvsDisinfo, odpowiadający na dezinformację Kremla. Zespół zajmuje się także komunikacją na Wschodzie i wsparciem niezależnych mediów. W poprzednich życiach zawodowych była dyplomatą, dziennikarką, rzeczniczką.

Katarzyna Biniaszczyk

Od 13 lat asystent parlamentarny i doradca polityczny w Parlamencie Europejskim. Obecnie jest szefem biura europosła Tomasza Frankowskiego z Platformy Obywatelskiej. Śledzi głównie prace Komisji Edukacji i Kultury, a także pełni rolę koordynatora Grupy Sport w Parlamencie Europejskim. Jest również członkiem Rady Asystentów (APA Committee), która walczy o prawa ponad 2000 asystentów parlamentarnych zatrudnionych w PE.
Ukończyła stosunki międzynarodowe i nauki polityczne na Uniwersytecie w Łodzi, europeistykę na Sorbonie w Paryżu oraz ostatnio uzyskała dyplom z zarządzania sportem (MESGO). Absolwentka XXI edycji Szkoły Liderów. Członek Komisji Rewizyjnej Network PL, stowarzyszenia Polaków pracujących w instytucjach międzynarodowych.

Andrzej Bobiński

Dyrektor zarządzający Polityki Insight. Wcześniej był zastępcą dyrektora zarządzającego, odpowiedzialnym za działalność biznesową Polityki Insight. W latach 2013-2016 kierował działem gospodarczym PI. Do 2012 r. kierownik Wydziału Relacji Zewnętrznych w Orange Polska, równolegle współtworzył Wrocław Global Forum jako dyrektor sekretariatu tego wydarzenia. W latach 2006-2009 był koordynatorem programowym w Centrum Stosunków Międzynarodowych. Ukończył lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim.

Henryka Bochniarz

Założycielka i przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, największej w Polsce organizacji zrzeszającej przedsiębiorców. Członkini Rady Nadzorczej FCA Poland. Była Minister Przemysłu i Handlu, filantropka, wspiera równość i różnorodność wśród kadry zarządzającej. Członkini Rady Nadzorczej Fiat Chrysler Automotive Poland SA, Międzynarodowej Rady Konsultacyjnej Biznesu Akademii L. Koźmińskiego, Rady Gospodarczej przy Marszałku Senatu. Współzałożycielka Kongresu Kobiet. Przewodnicząca Polsko-Japońskiego Komitetu Ekonomicznego. Założycielka fundacji Prymus, wspierającej młodzież z obszarów wiejskich.

dr hab. Adam Bodnar, prof. SWPS

Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu SWPS. Działacz na rzecz praw człowieka, między innymi w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W latach 2015-2021 był Rzecznikiem Praw Obywatelskich – prawdziwym rzecznikiem naszych praw.

dr Michał Boni

Działacz podziemnej „S”, minister w wielu rządach. Był szefem doradców strategicznych premiera Donalda Tuska oraz Komitetu Stałego Rady Ministrów, a także posłem do Parlamentu Europejskiego. Obecnie adiunkt w SWPS (Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny) w Zakładzie Społecznych Zastosowań Nowych Technologii.

dr Małgorzata Bonikowska

Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, prezes ośrodka THINKTANK, politolog, wykładowczyni akademicka. Doktor nauk humanistycznych, specjalizuje się w problematyce stosunków międzynarodowych oraz komunikacji w instytucjach publicznych. W latach 1995-1998 pracowała jako redaktor w TVP, od 1998 kierowała Centrum Informacji Europejskiej w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Przygotowała i realizowała rządowy Program Informowania Społeczeństwa o integracji Polski z UE, tworzyła sieć Regionalnych Centrów Informacji Europejskiej. W latach 2001-2008 była ekspertem Komisji Europejskiej i szefem Programu Informacji i Komunikacji KE w Polsce, a potem w Bułgarii. Od 1997 roku prowadzi działalność dydaktyczną i naukową, jest wykładowcą akademickim i doradcą rządowym.

Piotr Borawski

Zastępca prezydenta Gdańska do spraw przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Były Radny Miasta Gdańska VI i VII kadencji. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej oraz przewodniczącego Komisji Strategii i Budżetu. Jako wiceprezydent odpowiedzialny za przedsiębiorczość i rynek pracy, środowisko i ochronę klimatu, informatyzację i bezpieczeństwo oraz komunikację miejską. Członek Rady Nadzorczej firmy InnoBaltica Sp. z o.o zajmującej się między innymi wdrożeniem integracji biletowej w komunikacji publicznej w województwie pomorskim. Członek Zarządu Stowarzyszenia Gmin Rzeczypospolitej Polskiej Euroregion Bałtyk, Rady Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Marcin Bosacki

Senator X kadencji. Od 1990 r. był związany z Gazetą Wyborczą. Był m.in. sekretarzem redakcji oddziału w Poznaniu, redaktorem działu politycznego oraz szefem działu zagranicznego. W latach 2007-2010 był korespondentem w Waszyngtonie. W latach 2010-2013 pełnił funkcję rzecznika prasowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie. W latach 2013-2016 był ambasadorem RP w Kanadzie. Działacz opozycji demokratycznej w latach 1985-1989. Działał w Szkolnych Kołach Oporu Społecznego oraz w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Był redaktorem pism podziemnych. Autor książki „Podziemie w Cegielskim”. Współpracował z wieloma mediami i instytutami zagranicznymi, m.in. German Marshall Fund oraz Center for European Policy Analysis w Waszyngtonie.

prof. Jerzy Bralczyk

Profesor nauk humanistycznych, który specjalizuje się w obszarze języka polityki, mediów oraz reklamy. Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego. Autor kilkudziesięciu książek.

Krzysztof Brejza

Polski polityk i prawnik, jest doktorem nauk prawnych, a także posłem na Sejm VI, VII i VIII kadencji, senatorem X kadencji. Ukończył studia prawnicze oraz z zakresu stosunków międzynarodowych na UW, gdzie działał aktywnie w samorządzie i stowarzyszeniach. Członek PO od 2005 r. W swojej karierze zasiadał m.in. w komisji sprawiedliwości i praw człowieka czy komisji ustawodawczej.

Dorota Brejza

Adwokat, prowadząca własną Kancelarię Adwokacką. Studia na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła z wyróżnieniem, a także uzyskała absolutorium w Instytucie Socjologii. Swoją karierę rozpoczęła od aplikacji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy. Co pozwoliło jej na zdobycie ogromnego doświadczenia z zakresu m.in. spraw rodzinnych, cywilnych czy gospodarczych. Obecnie prowadzi jedyne w Polsce postępowanie ws. Użycia nielegalnego oprogramowania szpiegowskiego Pegasusa.

dr Barbara Brodzińska-Mirowska

Politolożka, jest doktorem w Katedrze Komunikacji, Mediów i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od ponad piętnastu lat bada partie polityczne, sposób ich komunikowania i funkcjonowania oraz zmiany wywoływane przez rozwój technologii komunikacyjnych. Zainteresowania naukowe koncentrują się wokół kwestii związanych komunikowaniem politycznym, relacjami mediów i polityki, aktywnością partii oraz reputacją polityczną. Prowadziła gościnnie wykłady na uczelniach w kraju i za granicą. Komentuje i analizuje sprawy polityczne dla ogólnopolskich mediów. Jest autorką i współautorką publikacji naukowych w krajowych i międzynarodowych wydawnictwach. Ostatnio wydała współautorką monografię pt. Partie polityczne w dobie kryzysu zaufania społecznego. Perspektywa komunikacyjna (2022).

Rafał Bruski

Magister inżynier nawigacji morskiej od 1986 roku. 6 lat pracował w Polskich Liniach Oceanicznych jako oficer nawigator na statkach handlowych. Absolwent studiów licencjackich na kierunku Finanse i bankowość w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, podyplomowego studium Rachunkowości i Finansów w AE w Poznaniu i podyplomowego studium Prawa podatkowego Unii Europejskiej w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1994-2005 pracował w Urzędzie Kontroli Skarbowej. W 2005 roku uzyskał uprawnienia wykonywania zawodu doradcy podatkowego. W latach 2006-2007 był zastępcą prezydenta Bydgoszczy odpowiedzialnym za strategię i rozwój miasta, pozyskiwanie funduszy europejskich, obsługę inwestorów oraz edukację i sport. W latach 2007-2010 pełnił funkcję wojewody kujawsko-pomorskiego. W 2010 roku Rafał Bruski został po raz pierwszy zaprzysiężony na prezydenta Bydgoszczy. W 2014 roku ponownie zwyciężył i rozpoczął drugą kadencję. W ostatnich wyborach samorządowych ubiegał się o reelekcję i zwyciężył w pierwszej turze.

amb. Mark Brzezinski

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Wcześniej, w latach 2011-2015, pełnił funkcję ambasadora USA w Szwecji, wprowadzając innowacyjne metody wspierania amerykańsko-europejskiej wymiany handlowej. Zorganizował również pierwszą w historii wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych w Sztokholmie. Był założycielem i dyrektorem Brzezinski Strategies LLC. Był również dyrektorem zarządzającym w Makena Capital Management, gdzie kierował działaniami inwestycyjnymi firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG. Jest członkiem Rady ds. Stosunków Zagranicznych (CFR) oraz Komisji Trójstronnej. Był stypendystą Komisji Fulbrighta w Polsce w latach 1991-93, kiedy to prowadził badania i napisał książkę zatytułowaną „Walka o konstytucjonalizm w Polsce”.

Bartosz Brzyski

Politolog, rzecznik Klubu Jagiellońskiego. Współprowadzący podcast „Kultura poświęcona”. Publikował m.in. na łamach tygodnika „Plus Minus”, „Tygodnika PolsatNews.pl” i „Wszystko co Najważniejsze”.

Andrzej Budasz

Kierownik Zespołu ds. Inicjatyw Zrównoważonego Rozwoju i Raportowania w BNP Paribas Bank Polska S.A. Absolwent Politechniki Poznańskiej oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ukończył podyplomowe studia w zakresie rachunkowości i finansów na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz w zakresie bankowości w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Doświadczony bankowiec z ponad 25 letnim stażem. Pracował m.in. dla UniCredit, GE Money, Nordea, a obecnie Banku BNP Paribas. Przez większość kariery pełnił funkcje menadżerskie w bankowości detalicznej. Odpowiadał m.in. z ofertę produktową, segmentację klientów oraz komunikację i marketing. Od kilku lat prowadzi projekty strategiczne m.in. nadzoruje tworzenie i implementację strategii banków. Wielokrotnie był liderem projektów fuzji banków. Od dwóch lat zajmuje się tematyką zrównoważonego rozwoju, pełniąc aktualnie funkcję Kierownika Centrum Eksperckiego ds. Zrównoważonego Rozwoju w BNP Paribas Bank Polska S.A.

Joshua M. Burgin

Koordynator programu New Security Leader przy Warszawskim Forum Bezpieczeństwa oraz doradca strategiczny i instruktor Europejskiej Akademii Dyplomacji. Przez ostatnie 30 lat doradzał wielu kandydatom i kampaniom, a także kandydował na stanowiska publiczne. Poza kampaniami wyborczymi pracował dla Izby Reprezentantów Florydy, Komisji Hrabstwa Hillsborough, oraz jako gubernator. Regionalnego Urzędu Tranzytowego Obszaru Hillsborough. Mieszkał i pracował w Rosji, Kazachstanie i Niemczech oraz wykonywał krótsze zlecenia w Polsce, Ukrainie, Gruzji, Kirgistanie. Posiada dyplom MPA z Harvard Kennedy School of Government oraz licencjat z Polk State College.

Agnieszka Burzyńka

Dziennikarka, absolwentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadząca program Fakt Live. Wcześniej pracowała między innymi we Wprost i RMF FM.

prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek

Poseł do Parlamentu Europejskiego od 2004 r. W latach 2009-2012 pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, jako pierwszy i jedyny dotąd przewodniczący tej instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej. W 9. kadencji Parlamentu Europejskiego zasiada w komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, obecnie sprawozdawca ws. kluczowego rozporządzenia nt. unijnego rynku wodoru oraz gazu ziemnego i gazów odnawialnych. W ubiegłych latach w PE był sprawozdawcą wielu kluczowych raportów m.in. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, nowelizacji dyrektywy gazowej czy rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu. W 2016 r. portal Euractiv umieścił go w rankingu EurActory40 w trójce najbardziej wpływowych osób w europejskiej polityce energetycznej. W latach 1997-2001 był Premierem Rządu RP.

Katarzyna Błażejewska-Stuhr

Dietetyk kliniczny i psychodietetyk. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny, Szkołę Główną Psychologii Społecznej oraz podyplomowe studia z Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie. Współzałożycielka fundacji Kobiety bez diety. Felietonistka magazynu Zwierciadło oraz autorka programu „357 kęsów na śniadanie” w Radio 357. Autorka 13 książek, w tym serii czterech książek „Koktajle dla zdrowia i urody”. Napisała 4 książki o żywieniu dzieci: „Odżywianie dzieci mądre i zdrowe”, „Gotujemy pełną parą”, „Uczta Małego Alergika” oraz „Zdrowie i pełne energii dziecko”. Współautorka książki „Kobiety bez diety rozmowy bez retuszu”. Autorka e-booka „Jak odżywiać się w ciąży”.

Marek Cebula

Od 2010 r. Burmistrz Krosna Odrzańskiego (woj. lubuskie), wcześniej Poseł na Sejm VI kadencji, przedsiębiorca i społecznik. Współzałożyciel i długoletni prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych SKARPA, prezes Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego, członek zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich. Samorządowiec Roku 2018 Regionu Lubuskiego wg Tygodnika WPROST. Miłośnik motoryzacji i jazdy na rowerze. Człowiek dialogu. W swoim życiu wierny mickiewiczowskiej zasadzie „sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”, wierząc, że wszystko można osiągnąć wytrwałą pracą, okraszoną dużą dozą pasji i serca wkładanego w realizację codziennych obowiązków.

Aneta Cebula-Hickinbotham

Producentka filmowa. W 2015 dołączyła do Aurum Film jako producent i współwłaścicielka. Członkini Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Ukończyła Organizację Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na WRiTV UŚ w Katowicach. Pracowała przy takich polskich produkcjach jak „Pan Tadeusz” (1999) w reż. Andrzeja Wajdy czy „Pianista” (2002) w reż. Romana Polańskiego. Zdobywała doświadczenie produkcyjne przy hollywoodzkich filmach – m.in. „Troi” (2004) w reż. Wolfganga Petersena, „Legendzie Zorro” (2005) w reż. Martina Campbella czy „Monachium” (2005) w reż. Stevena Spielberga. Laureatka Złotych Lwów na FPFF w Gdyni i nagrody PISF za film „Ostatnia Rodzina" (2016) w reż. Jana P. Matuszyńskiego. Producentka „Bożego Ciała” (2019) w reż. Jana Komasy, nominowanego do Oscara (Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy) i uhonorowanego Polską Nagrodą Filmową Orzeł za Najlepszy Film. Laureatka Srebrnych Lwów na FPFF w Gdyni za film „Żeby nie było śladów” (2021) w reż. Jana P. Matuszyńskiego, którego premiera odbyła się w Konkursie Głównym na MFF w Wenecji. Ma na swoim koncie także m.in. takie produkcje jak: „Magnezja” w reż. Maćka Bochniaka, serial „Król” (Canal + Original) w reż. Jana P. Matuszyńskiego czy „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją” w reż. Jana Belcla (Netflix Original). Na premierę czekają filmy: „Kos” w reż. Pawła Maślony, koprodukcja Aurum Film i Koi Studio – „Niebezpieczni dżentelmeni”, debiut fabularny Macieja Kawalskiego oraz serial „Minuta ciszy” w reż. Jacka Lusińskiego zrealizowany dla Canal +.

Dominika Chirek

Ekspertka rynku kosmetyków naturalnych i ekologii wokół nas, prawniczka. Uczy, jak być świadomym konsumentem. Punktuje naruszenia prawa kosmetycznego i nieuczciwe deklaracje marketingowe. Walczy o prawa konsumentów, współpracując z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Namawia do czytania listy składników nie tylko kosmetyków, ale i żywności, ubrań i przedmiotów życia codziennego. Promuje zrównoważony tryb życia. Prowadzi bloga www.naturalnieproste.com.

Wojciech Chmielarz

Autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019), dziewięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: „Podpalacz” (2012), „Farma lalek” (2013), „Przejęcie” (2014), „Osiedle marzeń” (2016), „Cienie” (2018) i Cyklu gliwickiego: „Wampir” (2015), „Zombie” (2017) i „Wilkołak” (2021) oraz thrillera psychologicznego „Żmijowisko” (2018), za który otrzymał nagrodę Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego. Powieść została zekranizowana dla Canal+.

dr Helena Chmielewska-Szlajfer

Socjolożka, adiunkt w Akademii Leona Koźmińskiego, Visiting Fellow w London School of Economics and Political Science. Autorka m.in. „Reshaping Poland’s Community after Communism: Ordinary Celebrations”. Bada codzienne praktyki demokratyczne oraz politykę w internetowych tabloidach w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Urszula Chowaniec

Grubancypantka, blogerka, edukatorka, współzałożycielka podcastu Vingardium Grubiosa, feministka, publicystka, mama i okazjonalnie modelka plus size. Zawodowo zajmuje się marketingiem i komunikacją. Od 2016 prowadzi bloga o ciałopozytywności i grubancypacji pod adresem galantalala.pl, którego założyła dlatego, że nikt w polskim internecie nie pisał wcześniej, że bycie grubym to nie koniec świata.

Andrzej Chyra

Aktor teatralny i filmowy, a także reżyser teatralny i operowy. Studiował aktorstwo oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Szeroką rozpoznawalność i uznanie przyniosła mu rola Gerarda Nowaka w filmie „Dług” w reżyserii Krzysztofa Krauzego (1999). Ma na swoim koncie współpracę z najwybitniejszymi twórcami polskiego kina. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został nagrodzony za udział w filmie Feliksa Falka „Komornik” (2005) oraz „W imię…” (2013). W 2019 otrzymał Specjalną Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za całokształt twórczości. Od 2008 roku jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Teatr” (sezon 2006/2007).

amb. Tomasz Chłoń

Dyplomata, był ambasadorem Polski w Estonii i na Słowacji. W latach 2017-2020 pełnił funkcję dyrektora Biura Informacyjnego NATO w Moskwie. Specjalizuje się w problematyce bezpieczeństwa międzynarodowego, sprawach NATO i Rosji, zagrożeń hybrydowych, w tym szczególnie dezinformacji. Jest współautorem książki „Platforma przeciwdziałania dezinformacji – budowanie odporności społecznej. Badania i edukacja” (2021). Absolwent filologii węgierskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a także studiów podyplomowych w zakresie stosunków międzynarodowych i integracji europejskiej.

dr Janusz Cichoń

Poseł na Sejm RP. Wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Jest absolwentem Wydziału Rolnictwa Akademii Rolniczo–Technicznej w Olsztynie (specjalność ekonomika rolnictwa). W 1990 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 1996–1998 był wiceprezydentem miasta Olsztyna. Pszczelarz, współautor podręcznika „Hodowla Pszczół”.

dr Konrad Ciesiołkiewicz

Przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego KIG i prezes Fundacji Orange. Z wykształcenia jest psychologiem oraz doktorem nauk społecznych.

Maria Ciupka

Absolwentka filozofii i rusycystyki w Grinnell College w USA oraz junior fellow w Visegrad Insight, gdzie zajmuje się komunikacją i mediami społecznościowymi.

amb. Anne Clunes

Ambasadorka Wielkiej Brytanii w Polsce. Absolwentka Uniwersytetu w Cambridge, odznaczona Orderem św. Michała i św. Jerzego za szczególne osiągnięcia i zasługi w służbie zagranicznej Wielkiej Brytanii. Na Campusie weźmie udział w rozmowie o luce płacowej i brytyjskich rozwiązaniach w tym obszarze.

Jacek Czarnecki

Dziennikarz, polemolog, absolwent Universitee Paris I Pantheon-Sorbonne, nauczyciel akademicki. W czasach PRL działacz opozycji demokratycznej, więziony za przekonania, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Od 30 lat pracuje jako dziennikarz. Był korespondentem Radia ZET i Radia Kolor we Francji. Przez 15 lat był korespondentem wojennym,relacjonował konflikty m. in w Bośni, Kosowie, Macedonii, Rwandzie, Zairze (Kongo), Libanie, Izraelu, Czadzie, Iraku oraz Afganistanie. Jest autorem publikacji prasowych i książkowych – dotyczących również historii konfliktów XX w. Obecnie jest dziennikarzem politycznym Radia ZET, relacjonuje też wydarzenia międzynarodowe. Jest komentatorem politycznym w TVN24 oraz innych stacjach telewizyjnych.

Magdalena Czarzyńska-Jachim

Wiceprezydentka Sopotu, która odpowiada m.in. za edukację i opiekę społeczną. Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego.

Paweł Czuma

Z wykształcenia prawnik, karierę zawodową zaczynał jako dziennikarz radiowy i telewizyjny, a także niezależny realizator filmowy, autor scenariuszy filmów dokumentalnych i fabularnych oraz reżyser filmów dokumentalnych, by na dwadzieścia lat odnaleźć swoje powołanie w branży PR. Pracował jako: rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego (2003-2005), rzecznik prasowy, szef działu promocji informacji i rekrutacji Politechniki Wrocławskiej (2006-2009), rzecznik prasowy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza (2009-2013), wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (2013-2015) odpowiedzialny za przeprowadzenie swojego autorskiego projektu, czyli bezprecedensowego w skali kraju skomercjalizowania i sprofesjonalizowania portalu miejskiego www.wroclaw.pl oraz uczynienia z niego miejskiego portalu informacyjnego. Obecnie jest też właścicielem firmy z branży PR. Od maja 2019 roku jest współwłaścicielem Telewizji Echo24 spółka z o.o. – jej redaktorem naczelnym i prezesem zarządu spółki. Telewizja Echo24 jest największą prywatną telewizją regionalną na Dolnym Śląsku, która nadaje w naziemnej telewizji cyfrowej w ponad 30 telewizjach kablowych (w tym UPC, Korbank, Moico, TKK).

dr Barbara Daniluk-Kula

Zastępca Dyrektora Krajowego Centrum ds. AIDS. Absolwentka Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 1998 otrzymała tytuł doktora nauk medycznych. W 2022 roku ukończyła podyplomowe studia MBA w Ochronie Zdrowia na SGH we współpracy z WUM. Od 1993 roku pracuje w Krajowym Centrum ds. AIDS w Warszawie – agendy Ministra Zdrowia. Od 2012 roku jest członkiem Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe w dziedzinie promocji zdrowia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Odbyła staże w wielu ośrodkach zagranicznycha, a od 2006 roku jest doradcą w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym, gdzie zdobyła doświadczenie w pracy w zakresie kontaktu z pacjentem. Autorka i współautorka wielu badań i publikacji dotyczących problematyki HIV/AIDS, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i personelu medycznego.

Alicja Defratyka

Kończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie, broniąc pracę magisterską u prof. Leszka Balcerowicza. Absolwentka studiów podyplomowych Akademii Psychologii Przywództwa na Politechnice Warszawskiej oraz praktycznej psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS. Pracowała m.in. w Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR, ośrodku analitycznym THINKTANK oraz ośrodku analitycznym SpotData. Od kilku lat rozwija projekt ciekaweliczby.pl i za pomocą liczb stara się w prosty sposób tłumaczyć różne zjawiska społeczno-ekonomiczne, oparte na konkretnych danych liczbowych oraz wynikach badań społecznych.

Karolina Deryńska

Aktywistka polityczna na rzecz Europy, andragog. Koordynatorka krajowa oraz członkini Komitetu Sterującego ALDE Party Individual Members odpowiedzialna za obszar Europy Centralnej i Wschodniej. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji. Koordynatorka Stowarzyszenia Network PL Oddziału Warszawskiego. W latach 2007-2010 związana z Platformą Obywatelską, pracowała w warszawskim Biurze Poselskim Premiera Donalda Tuska. W latach 2015-2018 aktywnie działała w warszawskich strukturach Nowoczesnej. Od 2017 członkini ALDE Party IM (Porozumienie Liberałów i Demokratów na Rzecz Europy). Od września uczestniczka programu CEU Democracy Institute Leadership Academy w Budapeszcie.

dr Izabela Desperak

Socjolożka, adiunktka w Instytucie Socjologii UŁ, członkini Interdyscyplinarnego Seminarium Gender przy CEIN UŁ, zajmuje się m.in. nierównościami ze względu na płeć, feminizacją biedy, oraz genderowym wymiarem transformacji; autorka książki „Płeć zmiany. Zjawisko transformacji w Polsce z perspektywy gender” (2013, wydanie drugie, zmienione 2017), współredaktorka prac z serii „Oblicza Feminizmu” Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Katarzyna i Ewelina Domańskie

Mieszkają w Bydgoszczy, skąd pochodzi Ewelina. Kasia pracuje w branży motoryzacyjnej, Ewelina jest nauczycielką przedszkolną. Razem wychowują córeczkę, Amelię.

Witold Drożdż

Menadżer, prawnik, były urzędnik państwowy. Obecnie członek Zarządu Orange SA i członek Rady Fundacji Orange. Wcześniej p.o. Prezesa PGE Energia Jądrowa SA oraz Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedzialny m.in. za rozwój społeczeństwa informacyjnego i rejestry publiczne.

dr Sławomir Dudek

Główny ekonomista i wiceprezes Fundacji FOR. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (studia magisterskie) oraz Szkoły Głównej Handlowej, gdzie obronił pracę doktorską. W 2020 r. powołany w skład Rady Gospodarczej – Zespołu Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP. Od 2020 r. członek władz Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Współpracuje z Instytutem Odpowiedzialnych Finansów. W latach 2020-2021 Główny Ekonomista Pracodawców RP, członek Zespołu ds. polityki gospodarczej i rynku pracy oraz Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych w Radzie Dialogu Społecznego, koordynator Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej przy Radzie Przedsiębiorczości.

Urszula Dudziak

Polska wokalistka i kompozytorka jazzowa. Uznana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych na świecie. Występowała i nagrywała wspólnie z takimi muzykami jak: Krzysztof Komeda, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Nina Simone, Sting i wielu innych. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz podczas Newport Jazz Festival.

Aleksandra Dulkiewicz

Polska samorządowiec i prawniczka. Prezydent Gdańska od 11 marca 2019 roku. Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, studiowała prawo na Uniwersytecie Gdańskim i Paris Lodron University w Salzburgu.

Pierwszy raz zaangażowała się politycznie wspierając kampanię wyborczą Hanny Gronkiewicz-Waltz na prezydenta RP. Zaczęła od zdobywania szlifów u prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jako jego asystentka. Uczestniczyła w przygotowaniach Gdańska do UEFA EURO 2012™, oraz udział w powstaniu Europejskiego Centrum Solidarności. W marcu 2017 r. została zastępcą prezydenta ds. polityki gospodarczej. Po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza w przedterminowych wyborach została wybrana prezydenta Gdańska.

Kamil Dąbrowa

Dziennikarz radiowy i telewizyjny, ekspert do spraw mediów i komunikacji, były rzecznik prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, menadżer związany z mediami od ponad 20 lat, ukończył Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, pracował między innymi w Radiu Jazz, Radiostacji (dawna Rozgłośnia Harcerska), Polskim Radiu (Radio BIS, Jedynka Polskie Radio), Agorze (Roxy FM, Tok FM), współpracował z MTV, Vh1, TVP i TVN24 (współprowadzący Szkło Kontaktowe), prowadził szkolenia z zakresu wystąpień publicznych (między innymi dla rzeczników prokuratur okręgowych) oraz wykłady dla studentów, publikował między innymi w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Newsweeku, Polityce, Wprost, Krytyce Politycznej i oko.press.

amb. Anders H. Eide

Ambasador Norwegii w Polsce od 2020 roku. Ukończył prawo ze specjalizacją prawo europejskie na Uniwersytecie w Oslo (1989-1995). Jest absolwentem Programu Praktyk Dyplomatycznych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Oslo. Karierę rozpoczął w służbie wojskowej. Długoletni urzędnik Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Oslo w Norwegii – zaczynał od najniższych szczebli w hierarchii, jako stażysta i urzędnik wykonawczy, następnie sprawował funkcję doradcy ds. prawa międzynarodowego w Sekcji Prawa EOG i Prawa Handlowego Departamencie ds. Prawnych, awansował na stanowisko zastępcy dyrektora w tej samej sekcji, a na końcu zajął stanowisko dyrektora w Sekcji Spraw Regionalnych i Gospodarczych. Pełnił funkcję Drugiego Sekretarza w Ambasadzie Królestwa Norwegii w Bangkoku. Był Pierwszym Sekretarzem podczas Misji Norwegii przy Unii Europejskiej w Brukseli. Pracował również jako Radca Ministerialny w Ambasadzie Królestwa Norwegii w Madrycie. Jest pełnomocnikiem rządu norweskiego przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i Trybunałem EFTA. Mówi biegle po angielsku, hiszpańsku oraz norwesku. Zna podstawy portugalskiego, francuskiego i niemieckiego.

Maria Ejchart-Dubois

Prawniczka, od ponad 20 lat związana jest z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Jest współtwórczynią Inicjatywy Obywatelskiej #WolneSądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS, w którym od 2018 r. pełni funkcję koordynatorki i w jego ramach reprezentuje sędziów przed ETPCz. Od 2015 r. pełni funkcję Prezeski Zarządu Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Od 2017 współorganizowała dziesiątki demonstracji i akcji protestacyjnych w sprawie obrony praworządności i represjonowanych sędziów. Jest członkinią Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz współprzewodniczącą Komisji Ekspertów Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Od 2003 r. koordynuje program „Niewinność” zajmujący się pomyłkami sądowymi i osobami niesłusznie skazanymi.

Magdalena Ejsmont

Była oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W trakcie służby zajmowała stanowiska związane z bezpieczeństwem Sił Zbrojnych RP w Polsce, jak i poza terenem kraju (dwie zmiany w Afganistanie). Obecnie Komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Kinga Faustmann

Członkini zarządu krajowego stowarzyszenia Młodzi .Nowocześni, studentka prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz studentka psychologii na Uniwersytecie Śląskim, z zawodu psycholożka, miłośniczka sztuki.

Barbara „Bella" Felix

Polska tancerka ludowa. Poza koncertami udziela się aktywistycznie i wrzuca zupełnie nieśmieszne tiktoki. Jakby miała określić swój patriotyzm, powiedziałaby, że we krwi płynie jej barszcz i pierogi ruskie.

Kamila Ferenc

Aplikantka adwokacka, prawniczka i dyrektorka ds. programowych Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Współzałożycielka Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu. Współpracuje z kancelariami prawnymi poprzez prowadzenie spraw sądowych. Często prowadzi sprawy pro bono z zakresu praw kobiet i dyskryminacji. Broni osób zatrzymanych podczas demonstracji w obronie praw człowieka. W 2020 r. zaliczona do grona Girl Power Generation portalu Ofeminin i nominowana w Konkursie Rising Stars Prawnicy Jutra. Laureatka tytułu Prawnik Pro Bono 2020.

Konrad Fijołek

Prezydent Miasta Rzeszowa. W 2018 roku uzyskał tytuł Executive Master of Business Administration w Apsley Business School of London.  W latach 1998-2021 radny miasta Rzeszowa. W latach 2006-2010 przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa, a od 2010 roku wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Od wielu lat tworzy liczne inicjatywy na rzecz mieszkańców. W 2015 r. powołał jeden z pierwszych ruchów miejskich w Rzeszowie – „Rzeszów Smart City”. Ruch stał się m.in. propagatorem wykorzystania nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem. Jest współautorem pionierskiego projektu Urban Lab, miejskiego laboratorium w centrum Rzeszowie – miejsca otwartego dla ambitnych i kreatywnych ludzi, którzy chcą wpływać na jakość życia w mieście.

prof. Krzysztof J. Filipiak

Rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie (UM MSC), specjalista kardiologii, chorób wewnętrznych, hipertensjologii i farmakologii klinicznej oraz członek polskich i międzynarodowych stowarzyszeń naukowych. W chwili nominacji najmłodszy profesor kardiologii, a przy tym najbardziej popularny polski profesor w mediach społecznościowych oraz jedna z najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. Niekwestionowany ekspert w sprawie COVID-19, współtwórca pierwszego podręcznika medycznego o koronawirusie SARS-CoV-2.

Agnieszka Filipiak

Zastępczyni redaktorki naczelnej „Forbes Women”. Autorka licznych korespondencji z krajów bałtyckich i Kaukazu Płd. Członkini i założycielka Stowarzyszenia FemGlobal. Kobiety w polityce międzynarodowej.

Julia Flejsierowicz

Wielkopolanka, studentka mechatroniki na Politechnice Poznańskiej oraz kognitywistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członkini Fundacji Impuls działającej na rzecz zwiększania szans młodego pokolenia w Polsce. Ekspertka i fascynatka technologii, wraz ze studenckim zespołem buduje lokomotywę PUTrain oraz pracuje w sektorze IT w dużej firmie z San Francisco. Adwokatka na rzecz większej roli kobiet w informatyce. Jej wielką miłością jest kultura i sztuka.

Ada Florentyna Pawlak

Antropolożka technologii, prawniczka i historyczka sztuki, wykładowczyni akademicka i speakerka w Digital University w obszarze społecznych kontekstów nowych technologii. Specjalizuje się w obszarze społecznych implikacji sztucznej inteligencji i transhumanizmu. Prowadzi zajęcia dotyczące antropologii technologii i kultury cyfrowej, technointymności i współpracy człowieka z maszyną. Trzykrotna stypendystka Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, jedna z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. Od kilku miesięcy pracuje jako kuratorka międzynarodowej wystawy TransWspólnoty Wektory przemian w ramach Fotofestiwalu 2022 w Łodzi.

Tomáš Forró

Słowacki reporter zajmujący się kryzysami politycznymi i konfliktami zbrojnymi na całym świecie. Wielokrotnie nagradzany za reportaże z Ameryki Łacińskiej, Azji Wschodniej, Ukrainy i Polski. Autor dwóch książek, w tym wydanej po polsku „Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu”.

Anja Franczak

Założycielka Instytutu Dobrej Śmierci. Zajmuje się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspiera osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą poprzez konsultacje indywidualne, szkolenia i warsztaty. Szkoliła się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jest profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Jako doula umierania i certyfikowana instruktorka międzynarodowej inicjatywy Kursów Ostatniej Pomocy (Letzte Hilfe) zajmuje się edukacją o procesie umierania.

Angelika Friedrich

Działaczka społeczna, studentka psychologii i założycielka Nastoletniego Azylu (inicjatywy psychoedukacyjnej). Jej głównym zainteresowaniem jest psychiatria dziecięca i młodzieżowa.  Na co dzień współpracuje z fundacjami, instytucjami, politykami i polityczkami – głównie przy Zespole Parlamentarnym ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Bierze udział w debatach, konferencjach dot. psychiatrii, bo wierzy, że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie ją naprawić. Bohaterka książki Justyny Sucheckiej pt. „Nie powiem Ci, że wszystko będzie dobrze”.

Konrad Frysztak

Urodził się i wychował w Radomiu. Swoją przygodę z polityką rozpoczął w 2010 roku od działalności w Platformie Obywatelskiej i Stowarzyszeniu Młodzi Demokraci.

W 2014 roku został zastępcą prezydenta Radomia. Przez pięć lat nadzorował inwestycje, które na stałe zmieniły Radom. W 2019 roku zdecydował się na kandydowanie w wyborach do Sejmu RP. Startując z piątego miejsca został wybrany głosami radomian i mieszkańców ziemi radomskiej do Parlamentu.

prof. Małgorzata Fuszara

Polska prawniczka i socjolożka, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa. Profesor nauk humanistycznych, w latach 2014–2015 sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania.

Kamila Gasiuk-Pihowicz

Prawniczka i ekonomistka, od 2015 roku posłanka na Sejm RP. Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, członkini delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W Sejmie zajmuje się przede wszystkim tematyką wymiaru sprawiedliwości.

Hanna Gill-Piątek

Posłanka na Sejm RP z Łodzi. Przewodnicząca Koła Parlamentarnego Polska 2050 i wiceprzewodnicząca partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Członkini Komisji Infrastruktury, wcześniej również Komisji Finansów Publicznych i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Miast. Związana z Kongresem Ruchów Miejskich i Kongresem Kobiet. Zawodowo doradzała miastom w programach rewitalizacyjnych, stworzyła pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

dr hab. Zbigniew Girzyński, prof. UMK w Toruniu

Historyk, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2005-2015 i ponownie od 2019 poseł na Sejm RP. Autor lub współredaktor 19 książek z zakresu historii najnowszej. Jest specjalistą w zakresie dziejów emigracji polskiej w XX wieku.

dr Wojciech Glac

Neurobiolog z Uniwersytetu Gdańskiego, jego wielką pasją jest innowacyjne uczenie i popularyzacja wiedzy o mózgu. Do tej pory przeprowadził ponad 600 wykładów popularnonaukowych i warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, od ponad 10 lat organizuje Dni Mózgu w Trójmieście, a za swoją działalność popularyzatorską otrzymał nagrodę Popularyzatora Nauki w prestiżowym konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Simne Gobello

Kierownik ds. polityki publicznej w unijnym biurze Facebooka. W ramach swoich obowiązków zajmuje się polityką treści na poziomie UE, m.in. ustawą o usługach cyfrowych. Zajmuje się także relacjami Facebooka z Parlamentem Europejskim. Simone posiada tytuł magistra polityki i administracji UE uzyskany w Kolegium Europejskim w Brugii oraz tytuł magistra stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie LUISS w Rzymie.

Patryk Golba-Zawadzki

Student prawa i studiów miejskich, Przewodniczący Zespołu Stałego ds. Młodzieżowych Rad Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. Związany z Młodzieżową Radą Krakowa, w której w latach 2018-2021 pełnił funkcję Sekretarza, a następnie Wiceprzewodniczącego. W 2022 roku Młodzieżowa Rada Krakowa nadała mu tytuł Przyjaciela Młodzieżowej Rady z uwagi na ciągłe zaangażowanie i wspieranie młodzieżowej reprezentacji miasta Krakowa. W 2019 roku został Młodzieżowym Ambasadorem Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Jest inicjatorem i liderem projektu Małopolska dla Młodych, który zapoczątkował prace nad utworzeniem Młodzieżowego Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Marta Golbik

Ekonomistka, nauczyciel akademicki i polityk – poseł na Sejm RP VIII i IX kadencji. Założycielka i Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Absolwentka finansów i rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pomysłodawca i organizator pierwszych edycji Śląskiej Olimpiady Przedsiębiorczości. Członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Ika Graboń

Programista, osoba aktywistyczna na rzecz osób LGBTQIA+, samorzecznik w spektrum autyzmu. Prywatnie fan fantastyki i rodzic wspaniałych kotów i psów.

Sylwia Gregorczyk-Abram

Adwokatka oraz działaczka społeczna. Jest zaangażowana w organizacje pozarządowe działające na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ochrony praworządności oraz systemowych zmian w polskim systemie sprawiedliwości. Współtworzone przez nią organizacje pozarządowe: Komitet Obrony Sprawiedliwości i Wolne Sądy zajmują się monitorowaniem i archiwizowaniem przypadków wywierania politycznego nacisku na sędziów i adwokatów, radców i zapewnianie tym osobom pomocy prawnej. Uczestniczy regularnie w procesach legislacyjnych w parlamencie jako ekspertka, m.in. w pracach zespołów parlamentarnych ds. Ładu Konstytucyjnego czy Reformy Wymiaru Sprawiedliwości.

David Gregosz

Od września 2020 roku dyrektor Przedstawicielstwa Fundacji Konrada Adenauera w Warszawie. Studiował ekonomię i nauki polityczne na Uniwersytecie Philippsa w Marburgu, był również stypendystą Fundacji Konrada Adenauera. Od stycznia 2017 r. do sierpnia 2020 r. koordynował prace Fundacji Adenauera w zakresie międzynarodowej polityki gospodarczej. Wcześniej, od października 2013 r. do stycznia 2017 r., był kierownikiem Przedstawicielstwa Fundacji Adenauera w Santiago de Chile.

prof. Tomasz Grodzki

Marszałek Senatu RP. Profesor nauk medycznych, chirurg klatki piersiowej i transplantolog. W pracy naukowej związany z Wydziałem Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej i następnie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji zrzeszających chirurgów, m.in. jako pierwszy Polak został przyjęty do American Association for Thoracic Surgery. W 2009 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2014 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Został również uhonorowany tytułem Ambasadora Szczecina (2003 rok) oraz wyróżniony tytułem „Menedżerem Rynku Zdrowia” (2013 rok). Otrzymał tytuł Człowieka Roku „Gazety Wyborczej” (za 2020 rok).

Karolina Gruszka

Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych. Urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła od roli Gieniusi w serialu „Boża podszewka”, pod okiem Izabelli Cywińskiej. Od tego czasu wystąpiła w ponad 45 filmach i produkcjach telewizyjnych oraz ponad 30 przedstawieniach teatralnych. Za rolę Oli w „Kochankach z Marony” została uhonorowana nagrodą dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na 30. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i nominowaną do nagrody Orła. W latach 2003-2008 była aktorką Teatru Narodowego.

Magdalena Grzebałkowska

Reporterka i pisarka. Urodziła się w 1972 roku. Laureatka nagród dziennikarskich i literackich. Autorka książki „1945. Wojna i pokój”, która weszła do finału Nike 2016 i zdobyła Nagrodę Czytelników „Gazety Wyborczej”. Jak wspominała w „Gazecie Wyborczej”, historie opowiadała od dziecka – jeszcze zanim nauczyła się pisać, oczarowywała swoją publikę, złożoną z kolegów i koleżanek z przedszkola, rozbudowanymi opowieściami. Kilkanaście lat później, po ukończeniu historii na Uniwersytecie Gdańskim, trafiła do „Gazety Wyborczej”. Jest laureatką między innymi Nagrody Grand Press, Śląskiego Wawrzynu Literackiego i Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.

dr Tomasz Grzywa

Naukowiec, pracownik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz student ostatniego roku kierunku lekarskiego. W wieku 23 lat jako najmłodsza osoba w Polsce oraz czwarta przed ukończeniem studiów obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską, uzyskując stopień doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauk medycznych. Pracę naukową rozpoczął już na początku liceum, a obecnie swoim dorobkiem naukowym wyprzedza dużo starszych kolegów. Jest laureatem najbardziej prestiżowych stypendiów dla młodych naukowców, m.in. stypendium START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W 2022 roku magazyn Forbes umieścił go na liście „25 under 25” jako jedną z „25 wybitnych i nieprzeciętnych osób przed 25. rokiem życia, które w przyszłości mają szansę wpłynąć na rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa”.

Sebastian Grzywacz

Współzałożyciel Fundacji Ponad Słowami, przewodnik po Niewidzialnej Wystawie w Warszawie, Przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna. Od wielu lat aktywnie walczący o prawo osób z niepełnosprawnościami do dostępności przestrzeni publicznej, kultury i edukacji. Nie skupia się wyłącznie na środowisku osób niewidomych, podczas swoich wykładów i szkoleń zwraca uwagę także na inne dysfunkcje. Jak sam twierdzi – niepełnosprawność to część każdego z nas i nie ma osób w stu procentach pełnosprawnych, dlatego świat powinien być przyjazny dla każdego.

amb. Stefan Gullgren

Pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego w Ambasadzie Szwecji w Moskwie w latach 1994-1998 i 2002-2008. Ambasador Szwecji w Ukrainie w latach 2009-2013. Szef Departamentu Europy Wschodniej i Azji Środkowej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szwecji w latach 2013-2017. Od września 2017 roku Ambasador Szwecji w Polsce.

Andrzej Guła

Inicjator i współzałożyciel Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Polskiego Alarmu Smogowego. Ekonomista specjalizujący się w tematyce ochrony powietrza i efektywności energetycznej. Od blisko 20 lat związany z Instytutem Ekonomii Środowiska – pozarządową organizacją działającą w obszarze polityki ekologicznej. Ekspert licznych instytucji rządowych oraz organizacji międzynarodowych m.in. Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Banku Światowego, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Andrzej Halicki

Poseł na sejm RP w latach 2005-2019 oraz były minister cyfryzacji. Aktualnie europoseł, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, wiceprzewodniczący komisji LIBE w Parlamencie Europejskim, ale także zapalony kibic Legii Warszawa, właściciel 7 dogów niemieckich, nurek, a od roku również tiktoker.

dr hab. Jacek Haman

Doktor habilitowany socjologii, kierownik Katedry Modeli Formalnych i Metod Ilościowych w Socjologii Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, członek Zespołu Ekspertów Wyborczych Fundacji im. Stefana Batorego. Autor/współautor m.in. książek: „Demokracja, Decyzje, Wybory” czy „Gry wokół nas. Socjolog i teoria gier”. Jego zainteresowania obejmują formalną teorię polityki, a w szczególności teorię i praktykę systemów wyborczych oraz teorię gier i jej zastosowania w naukach społecznych, poza tym zajmuje się statystyką i metodologią badań społecznych. Jako ekspert od współpracował z szeregiem instytucji zarówno komercyjnych, jak i społecznych oraz państwowych.

Maja Heban

Transpłciowa aktywistka i publicystka, pisała w Noizz i Replice. Aktywna w głównych mediach społecznościowych, gdzie odpowiada na pytania związane z transpłciowością i prostuje dezinformację.

Iryna Heraszczenko

Ukraińska dziennikarka i polityczka, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy i jej pierwsza wiceprzewodnicząca w VII kadencji. Pełniła funkcję wysłannika prezydenta Ukrainy ds. pomocy humanitarnej podczas rozmów pokojowych w Mińsku.

dr Miłosz Hodun

Doktor nauk prawnych, związany z Uniwersytetem w Reykjaviku. Prezes Fundacji Projekt: Polska oraz Wiceprzewodniczący European Liberal Forum. Autor i redaktor wielu publikacji dotyczących populizmu i mowy nienawiści, m.in. „US/THEM. Hate Speech at the Service of Politics”. W 2015 r. ekspert w Kancelarii Prezydenta RP.

Agnieszka Holland

Reżyserka i scenarzystka filmowa. Ukończyła praską uczelnię filmową FAMU w 1971 roku, jej pierwszy film kinowy to „Aktorzy prowincjonalni” (1978) – jeden ze sztandarowych filmów tzw. kina moralnego niepokoju, nagrodzony w Cannes nagrodą FIPRESCI w 1980 r. Zrealizowała wiele filmów w koprodukcjach międzynarodowych: wśród nich „Europa, Europa” (1990), wyróżniony nominacją do Oskara za najlepszy scenariusz. Nominacje do Oskara otrzymała również w 1985 i 2012 – obie w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego – za filmy „Gorzkie żniwa” oraz „W ciemności”. Formatowała i realizowała poszczególne odcinki kilku znaczących serii telewizyjnych w USA (m.in. „The Wire”, „Treme”, „The Killing”, „House of Cards”).

Agnieszka Homańska

Absolwentka stosunków międzynarodowych oraz lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz junior fellow w Visegrad Insight. Jest także aktywną członkinią Młodych o polityce oraz współorganizatorką inicjatywy THEMpower. Interesuje się bezpieczeństwem oraz stabilizacją demokracji, a także integracją europejską i polityką Francji.

Szymon Hołownia

Polityk, dziennikarz, pisarz, publicysta, prezenter telewizyjny, działacz społeczny. Kandydat na urząd prezydenta RP w p w 2020. Prezes powołanego w 2020 stowarzyszenia Polska 2050 i założyciel partii o tej nazwie, jej przewodniczący od 2022. Założyciel fundacji charytatywnych „Kasisi” i Dobra Fabryka. Jako felietonista lub redaktor współpracował z „Gazetą Wyborczą”, „Newsweek Polska”, „Rzeczpospolitą”, „Wprost”. Publikował też w magazynach katolickich, m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. W 2005 był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Ozon”. W latach 2007–2012 był dyrektorem programowym oraz prezenterem stacji Religia.tv. Wraz z Marcinem Prokopem współprowadził w telewizji TVN programy Mam talent! (2008–2019) i Mamy cię! (2015).

Jacek Hutyra

Doradca ds. strategii klimatycznej (climate officer) Orange Polska S.A. Odpowiada za opracowanie i wdrożenie strategii #OrangeGoesGreen, która łączy dążenie do szybkiej dekarbonizacji działalności Orange Polska (#NetZero2040 dla wszystkich emisji, w tym łańcucha wartości) z poszukiwaniem wartości dla klientów. Wiceprzewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

Zdeněk Hřib

Czeski polityk i samorządowiec, a od 2018 roku burmistrz Pragi. Jeden z liderów Paktu Wolnych Miast, którego celem było bezpośrednie pozyskiwanie środków unijnych na dalszy rozwój miast i ich usług publicznych, takich jak transport czy kultura.

Mikołaj Jabłoński

Współtwórca kanału Tik Tok VIP team, na którym wraz z Moniką Dubiel ukazują uroki ich życia, czyli życia osób z niepełnosprawnością wzroku. Poza twórczością wideo od lat działa na rzecz promocji i tworzenia kultury dostępnej. Od ponad roku również jako samorzecznik działa na rzecz środowiska osób LGBT+. Absolwent filologii włoskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, obecnie kształci się w kierunku psychologii, a także seksuologii na Uniwersytecie SWPS.

Klaudia Jachira

Posłanka bezpartyjna będąca w klubie KO, aktorka i lalkarka po PWST Wrocław, swoją drogę do polityki zaczynała w internecie od satyrycznych filmików krytykujących obecną władzę. Na portalu crowdfundingowym przeprowadziła udana zbiórkę na lalkę prezesa, z którą jeździła po Polsce ze swoim programem satyrycznym.
W 2019 roku, dostała się do Sejmu, gdzie nieustanie patrzy władzy na ręce. Nie boi się mówić co myśli, a gdy władza ogranicza debatę i knebluje usta, wyraża swój sprzeciw niemymi protestami. Na co dzień w Sejmie zajmuje się ochroną środowiska, walką o prawa kobiet, osób LGBT, uchodźców. Jest liberalna gospodarczo, czemu często daje wyraz głosując przeciwko bezmyślnemu rozdawnictwu. Jej najwyższą wartością jest Wolność. Prywatnie marzy o psie, uwielbia spotkania z przyjaciółmi, spacery z audiobookiem oraz długie wycieczki rowerowe wśród natury.

Cecylia Jakubczak

Z wykształcenia socjolożka, od 13 lat praktyczka PR. Obecnie pracuje w Kampanii Przeciw Homofobii na stanowisku managerki PR i komunikacji. Członkini licznych koalicji organizacji społecznych działających na rzecz praw człowieka, w tym Koalicji na rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej. Należy również do grupy inicjatorów i inicjatorek kampanii społecznej zrzeszającej polskie organizacje społeczne - „Organizacje społeczne. To działa!”. Jest też współproducentką filmu dokumentalnego „7-My Sierpnia” prezentowanego m.in. na takich festiwalach jak Nowe Horyzonty, Millennium Docs Against Gravity i Dwa Brzegi. Wyróżniona przez tygodnik Wysokie Obcasy w rankingu 50 śmiałych kobiet 2017 roku.

Zofia Jankiewicz

Od października studentka IV roku prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Członkini kół naukowych zajmujących się prawem karnym i konstytucyjnym, praktykująca w kancelarii adwokackiej. Jej zainteresowania przede wszystkim ogniskują się wokół szeroko rozumianych praw dziecka i ich realizacji przez polskie prawo. Nie stroni też od zagadnień politologicznych, szczególnie filozofii polityki.

Agnieszka Jankowiak-Maik

Nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, tutorka, trenerka, publicystka oraz aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki „Historia, której nie było”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii. Ekspertka edukacyjna w Instytucie Strategie 2050.

dr Agnieszka Jankowska

 Członkini zarządu Fundacji Digital Poland oraz rady dyrektorów Amerykańskiej Izby Polskiej. Od 2022 odpowiada również za dział relacji z sektorem publicznych w ramach T-Mobile Polska w sektorze komunikacji elektronicznej i polityki cyfrowej. W latach 2010-2022 była dyrektorem ds. sektora publicznego General Electric w Europie Środkowej, odpowiadając za sektory lotniczy, energetyczny, opieki zdrowotnej i finansowy. Była również członkiem zarządu GE Poland sp. z o.o. oraz członkiem rad nadzorczych Banku BPH i GE Company Polska – Engineering Design Center. W latach 2005-2010 pracowała jako rzeczniczka prasowa Ministra Rozwoju oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Operacyjnymi Konkurencyjność i Innowacyjność w Ministerstwie Rozwoju. Doktor nauk ekonomicznych SGH.

Aleksandra Janowska

Kierowniczka programu Demokracja i Prawa Człowieka w warszawskim biurze Fundacji im. Heinricha Boella, gdzie zajmuje się przyszłością inkluzywnej demokracji. Współpracuje z projektami wspierającymi równość i walczącymi z dyskryminacją. Doświadczenie w projektach z zakresu edukacji historycznej i politycznej zdobywała w Polsce i Niemczech.

Michał Jaros

Poseł na Sejm RP od 2007 r. Przewodniczący Regionu Dolnośląskiego Platformy Obywatelskiej RP. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Związków Metropolitalnych. Od 2014 r. szef regionalnych sztabów wyborczych PO na Dolnym Śląsku. Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W latach 2004-2005 przewodniczący samorządu studenckiego na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Od 2006 r. do 2007 r. Radny Rady Miejskiej Wrocławia.

dr Agata Jastrzębowska-Tyczkowska

Psycholog społeczna, liderka edukacyjnej kampanii społecznej Mów do mnie grzecznie, której celem jest promocja komunikacji asertywnej, opartej na wzajemnym szacunku www.mowdomniegrzecznie.pl. Adiunkt w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Centrum Badań nad Zmianą Społeczną i Mobilnością.

Joanna Jałocha

Prawniczka, była policjantka Wydziału Kryminalnego w Zespole do Walki z Handlem Ludźmi, Pedofilią i Pornografią Dziecięcą w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, była Oficer pionu kryminalnego Wojska Polskiego. Aktywistka i innowatorka społeczna. Od 2020 r. jako Zastępczyni Prezesa Zarządu współprowadzi Fundację #SayStop pierwszą w Polsce organizację przeciwdziałającą mobbingowi i nierównemu traktowaniu kobiet w służbach mundurowych.

Jacek Jelonek

Pierwszy polski „Prince Charming”, model, który ma na swoim koncie udział w wielu pokazach i sesjach zdjęciowych dla prestiżowych czasopism z całego świata, zatańczy pierwszy raz w historii polskiej edycji Tańca Gwiazdami w parze jednopłciowej.

Majka Jeżowska

Wokalistka, kompozytorka zarówno muzyki, jak i tekstów, obdarzona ciepłym głosem i niezwykłym temperamentem estradowym. Producentka muzyczna, autorka wszystkich swoich przebojów takich jak: „A ja wolę moją mamę”, „Wszystkie dzieci nasze są”, „Kolorowe dzieci”, „Kolor serca” (pierwszy hymn WOŚP) na których „wychowała” kilka pokoleń słuchaczy. Debiutowała na początku lat 80., studiując jednocześnie na Akademii Muzycznej w Katowicach. Na swoim koncie ma Platynową płytę i kilka Złotych. Wielokrotna laureatka KFPP w Opolu. „Peacemakerka” zaangażowana w pomoc dla dzieci i zwierząt, Kawaler Orderu Uśmiechu, Ambasador Dobrej Woli UNICEF Polska, członek Rady Fundacji Ronalda McDonalda.

Dariusz Joński

Polityk, samorządowiec, wykładowca. Absolwent ekonomii na Politechnice Łódzkiej oraz podyplomowego studium prawa i administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Inicjator referendum w sprawie odwołania Jerzego Kropiwnickiego z funkcji Prezydenta Miasta Łodzi. Po sukcesie tej inicjatywy pełnił funkcję Wiceprezydenta Miasta. Radny Rady Miejskiej i Sejmiku Województwa Łódzkiego, poseł na Sejm VII i IX kadencji. Prowadził zajęcia z marketingu i public relations w Społecznej Akademii Nauk. W obecnej kadencji Sejmu duet Joński&Szczerba specjalizuje się kontrolach poselskich, ujawniających afery rządu PiS. I będzie to robił konsekwentnie, do końca.

Julia Sobczyńska i Judyta Mliczek

Julia Sobczyńska finalistka Top Model X. Aktualnie modelka agencji D’Vision, influencerka i aktywistka. Judyta Mliczek pracuje w korporacji z branży modowej, hobbistycznie zajmuje się fotografią. Razem tworzą kochającą się parę.

Ilona Jędrasik

Członkini zarządu oraz kierowniczka polskiego programu „Infrastruktura Paliw Kopalnych” w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi oraz Przewodnicząca Rady think-tanku Instytut Reform. Prowadzi działania na rzecz zielonej transformacji energetycznej i ambitnego prawa klimatycznego. Magister socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie polityki zagranicznej w Collegium Civitas, oraz Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, absolwentka Szkoły Liderów Politycznych (2018). Przygotowuje doktorat w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Za swoją pracę na rzecz ochrony klimatu i zielonej energetyki została uznana przez magazyn Forbes Polska za jedną z 25 kobiet-liderek zrównoważonego rozwoju (2021) oraz wybrana do grona europejskich liderów Fundacji Obamów (2022).

Krystyna Kacpura

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, wydziału neofilologii. Ukończyła podyplomowe studia w Instytucie Spraw Międzynarodowych. Związana z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny od wielu lat. Obecnie pełni funkcję Prezeski Zarządu. Działa aktywnie na forum ONZ jako rzeczniczka praw kobiet. Autorka i współautorka wielu publikacji, raportów, stanowisk na temat zdrowia i praw reprodukcyjnych. Jest członkinią: Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Reprodukcyjnego i Antykoncepcji, Kongresu Kobiet Polskich oraz Warszawskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Warszawy. Wyróżniona m.in. przez Guardiana jako osobowość inspirująca kobiety do walki o swoje prawa.

Martyna Kajzerek

Aktywistka klimatyczna na co dzień współpracująca z Fundacją Climate Strategies Poland. Doradza firmom, organizacjom pozarządowym i miastom w dążeniu do neutralności klimatycznej. Edukuje, w jaki sposób proklimatyczne dyskusje przekuć w konkretne działania i redukować emisje gazów cieplarnianych.

dr hab. Łukasz Kamieński

Nauczyciel akademicki i autor, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych, dyrektor Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych. Zajmuje się głównie przyszłością wojny, biotechnologicznym udoskonalaniem żołnierza i nowymi technologiami militarnymi głównie w kontekście Stanów Zjednoczonych. Ważnym aspektem jego rozważań są społeczne i etyczne konsekwencje innowacji technicznych. Autor książek: „Farmakologizacja wojny. Historii narkotyków na polu bitwy”, „Nowy wspaniały żołnierz. Rewolucja biotechnologiczna i wojna w XXI wieku” i „Technologia i wojna przyszłości. Wokół nuklearnej i informacyjnej rewolucji w sprawach wojskowych”.

Marta Kamińska

Adwokatka, przewodnicząca Zarządu Regionu warmińsko-mazurskiego KOD, członkini Zarządu Głównego KOD, Radna Miasta Olsztyna.

dr hab. Tomasz Kamiński

Profesor uczelni na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Politolog, którego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół instrumentów polityki zagranicznej, polityki Unii Europejskiej wobec Chin oraz paradyplomacji. Kierownik projektów finansowanych przez Komisję Europejską (Horyzont 2020, Jean Monnet) oraz Narodowe Centrum Nauki (OPUS). Stały współpracownik czasopisma „Liberté!”. Pasjonat innowacyjnych metod nauczania i wykorzystywania gier w edukacji. Autor książek „Sypiając ze smokiem. Polityka Unii Europejskiej wobec Chin” oraz „Pieniądze w służbie dyplomacji. Państwowe fundusze majątkowe jako narzędzie polityki zagranicznej”. Publikował m.in. w „Energy Policy”, „Asia Europe Journal” czy „Europe-Asia Studies”.

Gergely Karascony

Gergely Karácsony (46 l.) jest "pro-zielonym", lewicowym politykiem, burmistrzem Budapesztu i współprzewodniczącym partii "Dialog" (Párbeszéd). Kandydat na premiera w prawyborach zjednoczonych węgierskich partii opozycyjnych. Wybrany na burmistrza Budapesztu w październiku 2019 r., jako wspólny kandydat pięciu węgierskich partii opozycyjnych. Wcześniej pełnił funkcję burmistrza 14. dzielnicy Budapesztu (2014-2019) oraz posła z ramienia partii "Polityka może być różna" (LMP) (2010-2013). Jest byłym wykładowcą uniwersyteckim i socjologiem. Jego zawodową specjalizację stanowią zachowania, kampanie i systemy wyborcze.

Tomasz Karauda

Lekarz Kliniki Pulmonologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi, specjalista chorób wewnętrznych. Doktorant Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Członek Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi. Członek Team Europe.

Zuzanna Karcz

Działaczka na rzecz edukacji obywatelskiej, antydyskryminacyjnej i klimatycznej. Współzałożycielka i ogarniaczka inicjatywy Wpisz do Kalendarza (@wpiszdokalendarza) włączającej młode kobiety i osoby niemęskie do przestrzeni politycznej. Studentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Członkini Rady Programowej OEES. Zaangażowana m.in. w Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+, Forum Przyszłości Kultury Teatru Powszechnego.

Jakub Karnowski

Menedżer, doktor nauk ekonomicznych, specjalizuje się w rynkach finansowych. Niezależny członek rad nadzorczych i przewodniczący komitetów audytu spółek finansowych, publicznych i prywatnych. Konsultant Banku Światowego ds. restrukturyzacji kolei. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej oraz studiów MBA w Carlson School of Management oraz Hubert H. Humphrey Institute of Public Affairs University of Minnesota. W latach 1997-2000 doradca i szef gabinetu politycznego ministra finansów Leszka Balcerowicza. Doradca makroekonomiczny w organizacji pracodawców prywatnych Konfederacja Lewiatan. Doradca i Dyrektor Departamentu Zagranicznego w Narodowym Banku Polskim. W latach 2003-2008 członek Rady Dyrektorów Wykonawczych Grupy Banku Światowego. Prezes Zarządu PKO TFI S.A. (2008-12), Polskich Kolei Państwowych S.A. (2012-15) oraz Luma Investment S.A. (2016-19). Pracownik naukowy i wykładowca akademicki w Szkole Głównej Handlowej. Stypendystka Fundacji Margaret Thatcher. Posiada dyplom Chartered Financial Analyst (CFA). Obecnie uczestnik studiów podyplomowych „Blockchain: Business, Law and Technology” w Szkole Głównej Handlowej oraz członek Stowarzyszenia Ekonomistów Polskich.

Jakub Karyś

Dziennikarz (członek Towarzystwa Dziennikarskiego), publicysta, producent i reżyser TV, filmowiec. Obecnie przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji.

Gergerly Karácsony

„Pro-zielony”, lewicowy polityki, burmistrz Budapesztu i współprzewodniczący partii Dialog (Párbeszéd). Kandydat na premiera w prawyborach zjednoczonych węgierskich partii opozycyjnych. Wybrany na burmistrza Budapesztu w październiku 2019 r. jako wspólny kandydat pięciu węgierskich partii opozycyjnych. Wcześniej pełnił funkcję burmistrza 14. dzielnicy Budapesztu (2014-2019) oraz posła z ramienia partii Polityka może być różna (LMP) (2010-2013). Jest byłym wykładowcą uniwersyteckim i socjologiem. Jego zawodową specjalizację stanowią zachowania, kampanie i systemy wyborcze.

Garry Kasparov

Rosyjski szachista, trener szachowy, mistrz świata w szachach w latach 1985-1993, polityk ormiańsko-żydowskiego pochodzenia, kandydat na prezydenta Rosji w 2008 roku. Jest liderem Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego. Urodził się w 1963 roku w Baku w Azerbejdżanie, który należał wtedy do ZSSR. Od najmłodszych lat pasjonował się grą w szachy i wyróżniał się bardzo wysokimi wynikami w tej dziedzinie. Światową sławę zdobył w wieku 22 lat jako najmłodszy mistrz świata w historii szachów w 1985 roku. Wciąż zajmując pierwsze miejsce na świecie, w 2005 roku Kasparov postanowił wycofać się z profesjonalnej gry w szachy, aby wesprzeć rosyjską opozycję prodemokratyczną w działaniach przeciwko rosnącej dyktaturze Putina. W 2012 roku Kasparov został przewodniczącym nowojorskiej Fundacji Praw Człowieka (Human Rights Foundation), zastępując Václava Havla. W 2017 roku założył Inicjatywę Odnowy Demokracji poświęconą promowaniu zasad wolnego świata poprzez edukację.

Piotr Kaszczyszyn

Redaktor naczelny portalu opinii Klubu Jagiellońskiego oraz współtwórca podcastu „Kultura poświęcona”. Członek redakcji czasopisma idei „Pressje”.

dr Mariusz Kaszubowski

Dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku. Doktor nauk ekonomicznych. Posiada dwa tytuły magistra: matematyki oraz zarządzania. Od wielu lat pracuje jako adiunkt na Politechnice Gdańskiej. W latach 2018-2019 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. finansowych w Samodzielnym Publicznym Specjalistycznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lęborku. Był również Dyrektorem Zarządzającym Przychodni Specjalistycznej Medivec w Pruszczu Gdańskim. Jest współautorem wielu publikacji naukowych z zakresu medycyny klinicznej oraz ochrony zdrowia. Od 1 maja 2020 pełni funkcję Dyrektora Naczelnego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku. Został powołany przez Zarząd Województwa Pomorskiego na sześcioletnią kadencję, czyli do 30 kwietnia 2026 r.

Julia Kata

Psycholożka i aktywistka, od 11 lat związana z Fundacją Trans-Fuzja. W latach 2017-2018 była członkinią zarządu młodzieżowej, międzynarodowej organizacji LGBTQI o nazwie IGLYO. Działa na rzecz społeczności trans w Polsce: współorganizując grupy wsparcia, zarówno dla osób z dużych miast, jak i z terenów wiejskich czy zajmując się szkoleniami wzmacniającymi miękkie oraz interpersonalne umiejętności. Prowadzi warsztaty uświadamiające oraz szkolenia dla świadczeniodawców opieki zdrowotnej, a także dla szkół, firm oraz instytucji. Jest jedną z trenerek wydarzenia First Intersex Youth Network Meeting oraz jedną z autorek publikacji „Overdiagnosed but Underserved. Trans Health Survey”.

dr Olga Kazalska

Doradczyni Zarządu ds. Polityki Środowiskowej Fundacji WWF Polska.



Doktor nauk prawnych, radczyni prawna, legislatorka. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obroniła rozprawę doktorską pt. „Funkcja sygnalizacyjna Trybunału Konstytucyjnego”, poświęconą sygnalizowaniu uchybień i luk w systemie prawa. Jako Główna Specjalistka ds. Legislacji w Biurze Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP (2013-2022) i Główna Legislatorka w Departamencie Prawa Rolnego i Środowiska Rządowego Centrum Legislacji (2022) zdobyła bogate doświadczenie w administracji publicznej. W latach 2012-2018 asystentka na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Członkini Polskiego Towarzystwa Legislacji. Absolwentka Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych UW oraz Aplikacji Legislacyjnej.

Małgorzata Kidawa-Błońska

Absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim.Swoją karierę zawodową związała z filmem i kulturą. W latach 1994-2005 była producentem filmowym – wspólnie z mężem produkowała filmy i programy telewizyjne. 
Pracę w samorządzie rozpoczęła jako radna Warszawy. Posłanka od 2005 roku. W 2010 roku była rzecznikiem prasowym kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego. Była rzecznikiem prasowym rządów – Donalda Tuska i Ewy Kopacz. 25 czerwca 2015 roku została wybrana Marszałkiem Sejmu VII Kadencji. 12 listopada 2015 r. została Wicemarszałkiem Sejmu VIII kadencji, a od 12 listopada 2019 r. pełni funkcję Wicemarszałka Sejmu IX kadencji. Była kandydatką w wyborach na Prezydenta RP w 2020 r.

Paulina Kieszkowska-Knapik

Adwokatka. Specjalizuje się w prawie farmaceutycznym i medycznym, doradza przedsiębiorcom i organizacjom branżowym w zakresie prawa ochrony zdrowia. Od wielu lat jest rekomendowana przez polskie (Rzeczpospolita i Dziennik Gazeta Prawna) oraz międzynarodowe (Chambers Europe, Who’s Who, PLC Which Lawyer) rankingi jako najlepszy specjalista prawa farmaceutycznego w Polsce. Jest współzałożycielką Fundacji Lege Pharmaciae – organizacji pozarządowej, której zadaniem jest analiza i poddawanie debacie publicznej regulacji prawnych w sektorze ochrony zdrowia oraz projektowanie nowych regulacji, które mają zagwarantować sprawne funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce oraz zapewnienie pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Renata Kim

Szefowa działu Społeczeństwo tygodnika Newsweek. Wcześniej pracowała w Przekroju, Wprost, a także Dzienniku. Z wykształcenia jest orientalistką, ale zaraz po studiach zaczęła pracę w radiu RMF FM w Krakowie. Kolejne lata spędziła w różnych radiostacjach, m.in. w Trójce oraz Polskiej Sekcji BBC. Jest autorką trzech książek: wywiadów rzek z aktorem Jackiem Poniedziałkiem i reżyserem Andrzejem Żuławskim oraz najnowszej – o przemocy psychicznej.

Paweł Klikowicz

Absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku zdrowie publiczne, od lat związany z marketingiem w ochronie zdrowia w organizacjach pozarządowych. Swoje doświadczenie zdobywał, budując największą kampanię społeczną w Polsce, promującą transplantologię – Dawca.pl. Zarządzał ogólnopolskimi kampaniami, z wykorzystaniem różnych formatów, które otrzymały prestiżowe nagrody takie jak: Złoty Spinacz i Złoty Otis. Aktualnie pracuje w agencji Beeffective. Lubi dzielić się wiedzą, dlatego wykłada na swojej macierzystej uczelni oraz na specjalistycznych konferencjach. Jako że nosi aparaty słuchowe, nie lubi ciszy, dlatego też często towarzyszy mu muzyka. Motto życiowe to: „Myśl pozytywnie – działaj kreatywnie!”. Niepełnosprawność nie jest dla niego ograniczeniem!

Dariusz Klimczak

Poseł na Sejm RP, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ur. 17 czerwca 1980 roku w Rawie Mazowieckiej. Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim (studia doktoranckie). W latach 2005-2013 Prezes Zarządu Krajowego Forum Młodych Ludowców, oficjalnej młodzieżówki PSL. Samorządowiec związany z województwem łódzkim – wicemarszałek i radny sejmiku 2009-2019. Obecnie wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz członek Komisji Zdrowia. Strażak ochotnik, miłośnik sportu, katolik, mąż i tata.

Mykoła Kniażycki

Ukraiński dziennikarz, poseł Rady Najwyższej Ukrainy, przewodniczący Komisji ds. Kultury i Duchowości, współprzewodniczący Grupy Parlamentarnej ds. Kontaktów Międzyparlamentarnych z Rzecząpospolitą Polską, przewodniczący Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia między Ukrainą i UE.

Jakub Kocjan

Kampanier na rzecz praworządności z Akcji Demokracji, magister prawa po Uniwersytecie Warszawskim. Wyróżniony Nagrodą Prezydenta Warszawy im. Tadeusza Mazowieckiego „za działania prodemokratyczne i antyfaszystowskie, a w szczególności za aktywną obronę niezależności sądownictwa”. Absolwent Akademii Monitoringu Prawa, Centrum Prawa Amerykańskiego oraz Akademii Demokracji Socjalnej. Dwukrotny stypendysta Ministra Edukacji i Nauki. Absolwent programu stypendialnego Fundacji im. Prof. Geremka i praktykant w Zespole ds. Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Członek EDYN – European Democracy Youth Network, zrzeszającej młodych liderów Europy. Zajmuje się walką o państwo prawa i kampanią w obronie niezależności sądów.

Michał Kolanko

Dziennikarz polityczny. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od blisko 10 lat zajmuje się polityką. Najpierw jako bloger, później jako dziennikarz i analityk. Od 2017 roku dziennikarz dziennika „Rzeczpospolita”, wcześniej m.in. współzałożyciel serwisu 300POLITYKA.

dr Antoni Kolek

Doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce publicznej. Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego, of Counsel w Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, wykładowca akademicki w Społecznej Akademii Nauk. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z zarządzaniem i daninami publicznymi. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu badań naukowych i analiz. Jest autorem ponad 100 artykułów i opracowań poświęconych zagadnieniom ubezpieczeń społecznych, demografii, rynku pracy oraz przedsiębiorczości. Doradca Prezesa Pracodawców RP w zakresie ubezpieczeń społecznych. W Radzie Dialogu Społecznego reprezentuje Pracodawców RP w zespole ds. ubezpieczeń społecznych, a także w zespole ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych.

Ewa Kopacz

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Koordynator Parlamentu Europejskiego ds. Praw Dziecka. Była Prezes Rady Ministrów, Minister Zdrowia, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 2014-2016 Przewodnicząca Platformy Obywatelskiej. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie.

Maciej Kopiec

Ślązak. Absolwent ekonomii i zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, były przedsiębiorca, działający w branży budowlanej i obrocie nieruchomościami, działacz społeczny, współtwórca dwóch partii politycznych, dyrektor biura deputowanego w Parlamencie Europejskim, obecnie Poseł na Sejm RP, pracujący w Komisjach: Infrastruktury oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Współprzewodniczący Nowej Lewicy w województwie śląskim.

Emilia Korsak

Działaczka na rzecz zdrowia psychicznego. Aktorka, joginka, specjalistka w dziedzinie technik pracy z ciałem. Jej rozprawa doktorska dotyczy metod terapeutycznych zorientowanych na ciało w profilaktyce zaburzeń odżywiania. Podczas Campusu porozmawiacie z nią o konieczności edukacji zdrowotnej, profilaktyce psychologicznej oraz spotkacie się na macie w ramach warsztatów ruchowych „Nalu. Mindful Movement”

dr Władysław Kosiniak-Kamysz

Poseł na Sejm oraz od 2015 roku prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2011-2015 minister pracy i polityki społecznej. Doktor nauk medycznych. Kandydat na urząd prezydenta RP w pierwszych i drugich wyborach w 2020.

Aleksandra Kot

Wiceprzewodnicząca stowarzyszenia „Młodzi Nowocześni", studentka V roku prawa, obecnie mieszkanka Krakowa. Od 2017 r. zaangażowana w projekty i inicjatywy mające na celu promowanie liberalnych wartości oraz zwiększanie udziału młodych ludzi w życiu społecznym i politycznym.

dr Ludwik Kotecki

Polski ekonomista i urzędnik państwowy, Członek Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2022–2028. W latach 2008–2012, Podsekretarz i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, od 2009 do 2012 Pełnomocnik Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro w Polsce. Były doradca ekonomiczny Marszałka Senatu RP i zastępca dyrektora wykonawczego w MFW w Waszyngtonie. Członek sieci ekspertów Team Europe w Polsce. Pionier zielonych finansów w Polsce.

Michal Kovacs

Słowacki innowator społeczny i aktywista. Zanim dołączył do organizacji pozarządowej European Democracy Youth Network, gdzie pełnił funkcję dyrektora wykonawczego, założył i kierował wieloma organizacjami pozarządowymi wspierającymi młodych liderów na Słowacji i poza jej granicami. Był Ministrem Edukacji w gabinecie cieni z ramienia partii ZA ĽUDÍ. Michal Kovács założył wydział akademicki zajmujący się Studiami Północnoamerykańskimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Bratysławie i pełnił funkcję pełnomocnika uczelni ds. współpracy między biznesem a nauką.

Paweł Kowal

Polityk, politolog, historyk i publicysta, ekspert w dziedzinie polityki wschodniej. Poseł na Sejm RP. Były wiceminister spraw zagranicznych oraz poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący delegacji do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Ukraina. Profesor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Marcin Kowalczyk

Kierownik Zespołu Klimatycznego w WWF Polska. Od 2007 do 2021 roku członek delegacji polskiej na konferencje klimatyczne z ramienia Ministerstwa Finansów (w tym w zespole Prezydencji w trakcie COP 14 w Poznaniu, COP 19 w Warszawie oraz COP 24 w Katowicach). W trakcie COP 24 przodujący ekspert Polskiej Prezydencji w zakresie finansowania klimatycznego.

Katarzyna Kozłowska

Prezeska Fundacji #SAYSTOP. Przez 18 lat była żołnierką elitarnej Jednostki Wojskowej GROM, jest weteranką wojny w Iraku oraz byłą policjantką Wydziału Prewencji ds. Nieletnich a obecnie aktywistką i innowatorką społeczną, założycielką i fundatorką Fundacji #SAYSTOP, pierwszej w Polsce organizacji pozarządowej dedykowanej kobietom w mundurach i pracowniczkom cywilnym resortów siłowych.

Małgorzata Kołaczek

Politolożka, adiunkt w Instytucie Studiów Międzykulturowych, na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pełni też funkcję zastępczyni dyrektora ds. dydaktycznych. Absolwentka studiów Public Relations na WSE w Krakowie i Akademii Profesjonalnego Coacha na SGH w Warszawie. Wiceprezeska Fundacji w Stronę Dialogu. Inicjatorka grupy wsparcia Poland-Roma-Ukraine i współtwórczyni Centrum Integracji Roma-Poland-Ukraine. Redaktorka ds. recenzji w czasopiśmie Romani Studies naukowego towarzystwa Gypsy Lore Society. Naukowo i dydaktycznie zajmuje się problematyką etniczną, zwłaszcza społecznością Romów i ich sytuacją w Europie Środkowo-Wschodniej oraz działalnością liderów i pozarządowych organizacji romskich, jak również problematyką migracji.

Ivan Krastev

Przewodniczący Centrum Strategii Liberalnych i współpracownik Instytutu Nauk o Człowieku IWM w Wiedniu. Spełnia się zawodowo, również jako członek zarządu.in. ECFR czy ICG. W swoim dorobku może się pochwalić nie tylko pisaniem opinii dla New York Timesa, ale także książkami. Jego topowa pozycja to „Is it Tomorrow, Yet? How the Pandemic Changes Europe”. Laureat nagrody Jean Améry Prize for European Essay Writing 2020.

Marta Krasuska

Kynopsycholog, trener biznesu, coach, ekonomista. Od października 2020 r. Kierownikiem Schroniska dla Zwierząt w Płocku. Jako samorządowiec oraz prezes lokalnej organizacji pozarządowej stara się od lat wpływać na kształt zmian związanych z szeroko pojętą opieką nad zwierzętami w lokalnej gminie, a głównym celem jej działania jest skuteczne zapobieganie zjawisku bezdomności zwierząt – nie tylko lokalnie, ale także w całej Polsce.

Agata Krypczyk

Specjalistka do spraw mediów społecznościowych, doradczyni polityczna, właścicielka agencji marketingowej Panda Media, aktywistka na rzecz kobiet, mniejszości i osób LGBT+, fotografka, Ślązaczka. Magistra dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

Pomaga firmom rozwijać swoje biznesy, urzędom lepiej docierać do mieszkańców, a politykom zrozumieć potęgę mediów społecznościowych. Obecnie współpracuje z influencerami i politykami oraz z branżą ecommerce i gastronomią.

Oliwer Kubiak

Zwycięzca pierwszej polskiej edycji programu Prince Charming, obecnie rozwija swoje umiejętności za kamerą – w produkcji telewizyjnej.

Bartosz Kubiak

Współzałożyciel Akademii Wiedzy Obywatelskiej (AWO) – polskiego apartyjnego NGO skupionego na edukacji obywatelskiej i reformie systemu służby cywilnej w celu przyciągania najlepszego talentu. AWO jest autorem programu WOS Masterclass – serii materiałów online, gdzie czołowi przedstawiciele_ki sfery publicznej wcielają się w rolę nauczycieli_ek wiedzy o społeczeństwie. Program dotarł do ponad 40 000 uczniów i uczennic w całej Polsce. Był stypendystą programu Transatlantic Future Leaders Forum w Kongresie USA oraz działaczem European Youth Parliament. Absolwent studiów Law with American Law na University of East Anglia, obecnie pracuje również jako konsultant ds. relacji rządowych.

Dominik Kuc

Członek Rady Fundacji GrowSPACE oraz inicjator projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Jest laureatem konkursu 25 under 25 Forbes & McKinsey w kategorii „Wspieranie Różnorodności”, członkiem Rady Konsultacyjnej przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet i współautorem raportu Warszawska Szkoła po Pandemii. W 2022 roku wraz z zespołem Rankingu współtworzył akcję „Bezpieczna Szkoła”, czyli wieszanie tablic na najbardziej bezpiecznych dla różnorodności szkołach. W ramach Fundacji współpracuje z belgijskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Europejskich oraz Norweskim Mechanizmem Finansowym.

gen. Radosław Kujawa

Gen. bryg. rez. Radosław Kujawa. Absolwent historii Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 80. ubiegłego wieku działacz podziemnego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Od 1992 roku służył w Zarządzie Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa. Następnie pracował w kontrwywiadzie UOP i ABW, m.in. jako zastępca dyrektora Departamentu Kontrwywiadu i dyrektor Centrum Analiz. Pracował też w Agencji Wywiadu jako dyrektor departamentu. Od 2008 roku oficer Służby Wywiadu Wojskowego. Od lutego 2008 roku zastępca szefa SWW, a następnie od sierpnia 2008 do listopada 2015 roku szef SWW. 9 listopada 2010 roku został awansowany przez Prezydenta RP na stopień generała brygady. Od 2016 roku na emeryturze. W latach 2017-2019 jeden z organizatorów i uczestników cyklu debat pod szyldem Forum Bezpieczeństwa, poświęconych polityce międzynarodowej w kontekście bezpieczeństwa.

Grzegorz Kulik

Tłumacz, publicysta, popularyzatōr ślōnskigo jynzyka. Autōr Korpusu Ślōnskij Mŏwy, SileSłownika, ślōnskich przekładōw „A Christmas Carol” Charlesa Dickensa, „Dracha” i „Pokory” Szczepana Twardocha, „Le Petit Prince” Antoine de Saint-Exupéry'ego, „Winnie-the-Pooh” A. A. Milne i „The Alice’s Adventures in Wonderland” Lewisa Carrolla, jak tyż ger kōmputrowych Euro Truck Simulator i American Truck Simulator. Laureat Gōrnoślōnskigo Tacyta za rok 2018.

Ewa Kulik-Bielińska

Dziennikarka, redaktorka, tłumaczka, działaczka polityczna i społeczna, menedżerka organizacji pozarządowych. W latach 70-tych działaczka opozycji demokratycznej, m.in. rzeczniczka Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie i redaktorka niezależnego pisma studenckiego „Indeks”. W latach 1980-81 działaczka niezależnego ruchu związkowego i redaktorka pism Biuletyn Informacyjny i Niezależność NSZZ Solidarność regionu Mazowsze. W latach 1981-89 organizatorka i koordynatorka podziemnych struktur kierownictwa Solidarności. Od 2000 roku dyrektorka ds. informacji i rozwoju Fundacji im. Stefana Batorego. Od 2010 dyrektorka Fundacji.

Krystyna Kurczab-Redlich

Dziennikarka, w latach 1990-2004 była korespondentką polskich mediów w Rosji jako wolny strzelec. Podczas drugiej wojny czeczeńskiej stała się też autorką filmów dokumentalnych o Czeczenii. Współpracowała m.in. z Polsatem, „Dziennikiem Polskim”, „Życiem Warszawy”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”, „Newsweekiem”, „Polityką”, „Przekrojem” czy „Wprost”. Laureatka wielu dziennikarskich laurów, w tym: Nagrody SDP im. Kazimierza Dziewanowskiego dla korespondenta zagranicznego, nagrody Amnesty International za publikacje o łamaniu praw człowieka w Czeczenii, Nagrody im. Melchiora Wańkowicza za reportaże z Czeczenii.

Barbara Kurdej-Szatan

Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, prezenterka i wokalistka. Kilkakrotnie nagrodzona Telekamerami dla najlepszej aktorki oraz Złotą Telekamerą. Związana z Teatrem 6. piętro i Krakowskim Teatrem Variete. Szerokiej publiczności dała się poznać jako Basia Mazurek w „Dzień dobry, kocham cię!” (do filmu stworzyła także piosenkę w duecie z Liberem), Joanna Chodakowska w „M jak miłość” czy gospodyni programów „Kocham cię, Polsko!”, „The Voice of Poland”, „Dance Dance Dance” i „Project Cupid”. Aktorka dubbingowa – jej głosem mówią m.in. postaci z filmów „Zwierzogród”, „Kosmiczny mecz: Nowa era” czy „My Little Pony: Film”. Bohaterka książki „Jak to się stało?” Magdaleny Bober.

prof. Roman Kuźniar

Kierownik Katedry Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego WNPiSM UW. W przeszłości m.in. dyrektor departamentu analityczno-planistycznego MSZ, dyrektor PISM, doradca prez. B. Komorowskiego ds. międzynarodowych. Zainteresowania badawcze i publikacje dot. m.in. bezpieczeństwa międzynarodowego, praw człowieka, pozycji Europy w porządku międzynarodowym, polityki zagranicznej Polski.

Piotr Kwapisiewicz

Działacz społeczny, od ponad 15 lat zajmuje się rzecznictwem, partycypacją społeczną oraz przeciwdziałaniem antysemityzmowi, mowie nienawiści, przestępstwom z nienawiści, jak i innym formom dyskryminacji. Stypendysta Programu dla mniejszości realizowanego przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka (UN/OHCHR) w Genewie. Jako ekspert współpracował z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR / OBWE) przy tworzeniu platformy wspierającej zgłaszanie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści. Członek Zespołu interdyscyplinarnego ds. współpracy na rzecz realizacji programu „Otwarty Kraków”, ciała dialogowego przy Gminie Miejskiej w Krakowie.

Olga Kwiecińska

Filantropka. Założycielka fundacji o zdrowiu psychicznym i fizycznym „Cześć, ciało”. Założycielka grupy „Żywimy na zachodnim” organizacji zajmującej się żywieniem uchodźców i uchodźczyń. Prezeska fundacji „Żywimy” zajmującej się wspieraniem uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Mama 4 dzieci: Franka 21, Janka 15, Hanki 5 i Heleny 3.

Laura Kwoczała

Aktywistka, studentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim, radna Rady Krajowej Partii Zieloni, Dyrektorka kierująca Zespołem Interwencyjnym ds. Ochrony Praw Człowieka w Biurze Poselskim dr. Tomasza Aniśko. Zawodowo pomaga uchodźczyniom i uchodźcom przebywającym w ośrodkach dla cudzoziemców na terenie Polski oraz walczy o ochronę ich praw.

Mateusz Lachowski

Korespondent wojenny, dziennikarz i reżyser. Przebywa od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Obecnie związany z telewizją Polsat i tygodnikiem Newsweek, gdzie publikuje teksty. Wcześniej stały współpracownik TVN24 w Ukrainie. Jego relacje można było usłyszeć i przeczytać w Radiu Zet, RMF, Gazecie Wyborczej, Super Ekspresie i Vougue. Studiował prawo oraz nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie student III roku reżyserii Łódzkiej Filmówki. Prywatnie miłośnik podróżowania, kina, książek, muzyki i zwierząt.

Sabina Lawrów

Podróżniczka na pełny etat, fotografka, blogerka, choć woli siebie nazywać storytellerką. Z wykształcenia socjolożka i dziennikarka. Trzy lata temu rzuciła prestiżową pracę w korporacji i została ambasadorką solowych kobiecych podróży. Gdziekolwiek jest, mówi, że droga jest jej domem. Mieszkała krócej i dłużej w kilkunastu krajach świata, odwiedziła 73 kraje na 6 kontynentach. Nie boi się wymagających wypraw poza turystyczne szlaki. Mówią o niej, że jest odważna i silna, ale nie straciła przy tym wrodzonej wrażliwości i kobiecości. Założycielka kolektywu Kobiety do obiektywów.

Izabela Leszczyna

Poseł na Sejm RP VI, VII, VIII i IX kadencji. Zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych. Członek Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej. Wcześniej radna Miasta Częstochowy. Od 11 kwietnia 2013 do końca VII kadencji Sejmu pełniła stanowiska Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Informacji i Edukacji Finansowej w zakresie Budżetu, Finansów Publicznych i Instytucji Finansowych oraz Ochrony Finansów Publicznych. Jako wiceminister finansów nadzorowała m.in. Departament Rozwoju Rynku Finansowego i Departament Prawny, w tym przygotowanie ustaw regulujących sektor bankowy, kapitałowy i ubezpieczeniowy. Podczas prac nad tymi ustawami reprezentowała w Sejmie i Senacie Ministra Finansów. Jako pełnomocnik rządu zajmowała się m. in. dentyfikacją ryzyk występujących w systemie finansów publicznych, promowaniem problematyki dotyczącej ochrony finansów publicznych czy zagadnień ekonomiczno-społecznych w zakresie objętym działaniami administracji rządowej.

Aleksandra Lewandowska

Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Lekarz praktyk, dla którego praca jest jednocześnie pasją. Pracuje z pacjentami w lecznictwie zamkniętym, ambulatoryjnym i w opiece środowiskowej. Koordynator medyczny Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci, Oddziału Psychiatrycznego Dziennego dla Dzieci i Młodzieży, Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci, Młodzieży i Ich Rodzin, Poradni Psychologiczno-Psychoterapeutycznej Środowiskowej, Programu Koordynowanej Opieki dla Dzieci i Młodzieży z rozpoznaniem Całościowych Zaburzeń Rozwoju Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej im. J. Babińskiego w Łodzi. Członek zespołu ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przy Ministrze Zdrowia.

Linus Lewandowski

Tęczowy rewolucjonista. Lider Homokomanda, aktywista na rzecz praw człowieka, organizator Biegów Równości.

dr Janusz Lewandowski

Doktor nauk ekonomicznych, poseł do Parlamentu Europejskiego. Był wykładowcą na Uniwersytecie Gdańskim i uczelniach zagranicznych, zakładał Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku. W latach 1980-1989 był doradcą ekonomicznym NSZZ „Solidarność”, a w 1988 współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Poseł na Sejm I, III i IV kadencji, były minister przekształceń własnościowych w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego (1990-1991) i Hanny Suchockiej (1992-1993). W wyborach europejskich 13 czerwca 2004 został wybrany z listy Platformy Obywatelskiej. Był przewodniczącym komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, następnie objął funkcję jej wiceprzewodniczącego. W latach 2010-2014 Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego. Od 2014 Poseł do Parlamentu Europejskiego, wiceprzewodniczący komisji budżetowej.

Mikołaj Lewicki

Socjolog, adiunkt na Wydziale Socjologii, Uniwersytetu Warszawskiego. Bada socjologicznie gospodarkę, źródła rozwoju społeczno-gospodarczego, podziały klasowe, szczególnie te, które manifestują się w kulturze, kredyty hipoteczne i życie z hipoteką oraz procesy urbanizacyjne. Autor książki o polskich dyskursach modernizacyjnych „Przyszłość nie może się zacząć”, o kredycie hipotecznym „Społeczne życie hipoteki” oraz współautor „Kultury na peryferiach”. Jeden z fundatorów Fundacji Nowej Wspólnoty, która znosi polaryzację polityczną w Polsce.

Jarosław Leśniczak

Specjalista położnictwa i ginekologii, w trakcie specjalizacji z perinatologii. Wierzy w autonomię w zakresie praw reprodukcyjnych i ginekologię opartą na nauce, bez oceniania i zawstydzania. Ukończył Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Swoje doświadczenie zdobywał w renomowanych ośrodkach w Polsce. Aktualnie pracuje jako koordynator pododdziału patologii ciąży w Szpitalu Specjalistycznym „Inflancka” w Warszawie.

Andrzej Lisiecki-Żurowski

Były dyplomata, pracował w Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli podczas pierwszej polskiej prezydencji w Radzie UE oraz jako Konsul RP w Zatoce Perskiej. W Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych w Brukseli zajmował się stroną finansową polityki zagranicznej UE. Obecnie sekretarz Network PL i członek zarządu Stowarzyszenia Absolwentów College of Europe. Pracuje w Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej – Frontex.

dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska

Ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w budowaniu strategii komunikacyjnych. Pomysłodawczyni wielu projektów w obszarze ochrony klimatu i jakości powietrza. Współzałożycielka Fundacji Climate Strategies Poland zajmującej się liczeniem śladu węglowego, wspieraniem firm i samorządów w redukcji emisji. Współzałożycielka Magazynu Pismo. Od kilku lat zajmuje się działaniem na rzecz budowania świadomości nt. zmiany klimatu. Członkini Rady Fundacji ISP, Fundacji WWF i Fundacji Pismo.

Virginie Little

Konsultantka ds. zrównoważonego rozwoju, zmiany klimatu i zero waste. Akredytowana audytorka śladu węglowego Bilan Carbone© przez Institut de Formation Carbone oraz Association Bilan Carbone. Certyfikowana animatorka warsztatów edukacyjnych Mozaika Klimatyczna (La Fresque du Climat) opracowanych na podstawie raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu przy ONZ (IPCC). W ramach założonej przez siebie firmy doradczej Little Greenfinity doradza firmom, jak ograniczyć negatywny wpływ działalności na środowisko i zmniejszyć ślad węglowy, oraz samorządom, jak przygotować i wdrożyć praktyki zrównoważonych miast i społeczności.

dr Katarzyna Lubnauer

Doktor matematyki, od 1995 pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, członkini Unii Wolności, członek Zarządu Krajowego Unii Wolności w latach 2001-2004. W latach 1998-2002 Radna RM Łodzi, współtwórczyni inicjatywy obywatelskiej Świecka Szkoła. Od 2015 Posłanka na Sejm, w latach 2017-2018 przewodnicząca Klubu Nowoczesna, 2017-2019 przewodnicząca partii Nowoczesna, od 2019 wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej – PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska. Członkini Komisji Edukacji i Nauki oraz Komisji Zdrowia.

Aldona Machnowska-Góra

Wiceprezydentka m. st. Warszawy, pełnomocniczka ds. kobiet. Zawodowo przez lata związana z kultura i teatrem. Aktywistka, konsekwentnie działająca na rzecz wzmacniania III sektora i budowania społeczeństwa obywatelskiego.

Maciej Mackiewicz

Adwokat specjalizujący się w zagadnieniach łączących tematykę prawa karnego gospodarczego, nowych technologii i tzw. przestępstw białych kołnierzyków. Jest pomysłodawcą i koordynatorem Forum Bezpieczeństwa Telekomunikacyjnego „Tel Sec” – konferencji organizowanej wspólnie przez zespoły ds. bezpieczeństwa największych operatorów telekomunikacyjnych oraz założycielem i Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Przeciwko Nadużyciom Gospodarczym Antifraud, stanowiącego platformę współpracy na rzecz bezpieczeństwa biznesu.

dr Konrad Maj

Psycholog społeczny, kierownik Centrum HumanTech w Uniwersytecie SWPS w Warszawie, adiunkt w Katedrze Psychologii Społecznej. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychologią mediów, nowymi technologiami, wpływem społecznym oraz innowacjami. Obecnie prowadzi badania w obszarze HRI (Human-Robot-Interaction). Kieruje również projektem „HumanTech Meetings”, który stanowi międzynarodowe forum wymiany myśli pomiędzy przedstawicielami świata nauki i biznesu na tematy związane nowymi technologiami. Zaliczony do grona 25 najwybitniejszych absolwentów 25-lecia SWPS.

Antonina Majchrzak

Najmłodsza radna ósmej kadencji Rady Miasta Łódź, wiceprezeska Komitetu Ochrony Środowiska. Zaangażowała się w działalność społeczną już w wieku 16 lat. Współtwórczyni „Ekopaktu dla Łodzi”, projektu „Łódź Best Water” i antysmogowej kampanii „Łódź, We breath!". Jest członkiem młodzieżówki Młodzi Demokraci oraz Platformy Obywatelskiej. Antonina jest zaangażowana w programy mentorskie „Girls Future Ready” i „Enter in the calendar". Jest absolwentką „International Visitor Leadership Program” i Young Political Leadership Academy organizowanymi przez National Democratic Institute. Jej pierwszą decyzją jako przedstawiciela samorządowego było wyelminowanie plastikowych butelek i jednorazowych sztućców z ratusza łódzkiego.

Aneta Majewska

Psycholożka, pedagożka, psychoterapeutka. Pracuje z dziećmi i młodzieżą od 15 lat, od 7 lat także z rodzicami. Obecnie pracuje na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym Dzieci i Młodzieży w Warszawie, głęboko wierząc w pomoc dzieciom i rodzinom w kryzysie.

Tomasz Majewski

Psycholog, trener komunikacji, certyfikowany specjalista ds. przeciwdziałania przemocy, założyciel NVC Solutions – Empatia i Rozwiązania dla biznesu. Terapeuta i trener SFA.

Anna Makówka-Kwapisiewicz

Historyczka, dziennikarka, ekspertka z zakresu zaangażowania społecznego i praw człowieka. Od 2016 r. współpracuje z National Democratic Institute for International Affairs jako koordynatorka projektów na Polskę, realizując projekty wzmacniające organizacje polityczne i organizacje społeczeństwa obywatelskiego (CSO) oraz promujące uczestnictwo obywateli, przejrzystości rządów i odpowiedzialności. Ekspertka z 17-letnim doświadczeniem w rzecznictwie i kształtowaniu postaw otwartości wobec mniejszości oraz przeciwdziałaniu antysemityzmowi i dyskryminacji. Współpracowała m.in. z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), European Liberal Forum (ELF), Europe- an Union Agency for Fundamental Rights (FRA), Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

prof. Szymon Malinowski

Fizyk atmosfery, profesor nauk o Ziemi. Od 2016 roku dyrektor Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, członek korespondent PAN. Naukowo zajmuje się fizyką chmur i opadów oraz turbulencją atmosferyczną. Współzałożyciel portalu naukaoklimacie.pl, za którego działalność popularyzatorską uhonorowany został wraz z zespołem w ogólnopolskim konkursie MNiSW i PAP „Popularyzator Nauki”. Współautor książki pt. „Nauka o klimacie”. Aktywnie działa na polu popularyzacji nauki o klimacie poprzez liczne wykłady, prelekcje i wystąpienia medialne.

dr Anna Materska-Sosnowska

Politolożka. Wykładowczyni i adiunkt w Katedrze Systemów Politycznych, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych Wydziału Prawa i Administracji UW. Od wielu lat angażuje się w działalność rad rodziców, działania na rzecz społeczności lokalnej, promowanie dobrej edukacji i walkę o prawa kobiet.

Paweł Mateńczuk, ps. „Naval”

Weteran Jednostki Wojskowej GROM pseud. Naval. Były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM. Był żołnierzem 1 Pułku Specjalnego, służył w Libanie w misji pokojowej ONZ. Wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym wybitnie zasłużonym w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia, a także Złotą Odznakę GROM-u. Prowadzi firmę Naval Polska. Autor książek m.in. „Przetrwać Belize”, „Ostatnich gryzą psy”, „Zatoka”.
Swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera instytucje charytatywne i pozarządowe, m.in. Polską Akcję Humanitarną, Fundację „Akademia Sportu”, a także służby mundurowe. Wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego.

dr Joanna Maćkowiak-Pandera

Prezes Zarządu Forum Energii. Specjalizuje się w europejskich regulacjach energetycznych i klimatycznych, rynkach energii, OZE i wyzwaniach transformacji energetycznej. W przeszłości pracowała jako dyrektor ds. rozwoju rynku w duńskim koncernie DONG Energy (obecnie Orsted). Podczas Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej Podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska odpowiedzialna za negocjacje klimatyczne i środowiskowe. Autorka i współautorka wielu publikacji w zakresie energetyki, rynków energii i modernizacji energetyki. Doktorat w zakresie nauk środowiskowych. Studiowała i pracowała na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Kilonii i Poczdamie.

Mateùsz Titës Meyer

Członek Zarządu Fundacji Kaszuby, współzałożyciel i pierwszy prezes stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota. Reprezentant społeczności kaszubskiej w European Free Alliance działającym przy Parlamencie Europejskim w Brukseli. Dziennikarz zajmujący się prawami, kulturą i historią Kaszubów. Członek Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych, specjalizujący się w tematach praw mniejszości i dostępu do informacji publicznej. Autor raportu „Watchdog na Kaszubach 2020”. Pierwszy Kaszuba, który skorzystał z prawa do posługiwania się kaszubskojęzycznymi dokumentami osobistymi. Nauczyciel języka kaszubskiego, tłumacz klasyki światowej literatury na język kaszubski, pomysłodawca i autor powstającego Internetowego Słownika Języka Kaszubskiego.

Cezary Michalski

Pisarz, publicysta. Był członkiem zespołów redakcyjnych „brulionu” i „Dziennika Polska-Europa-Świat”. Publikował m.in. w „Arcanach”, „Newsweeku”, „Polityce” i „Tygodniku Powszechnym”. Autor wywiadów rzek z Jadwigą Staniszkis („Staniszkis – życie umysłowe i uczuciowe”), Januszem Palikotem („Zdjąć Polskę z krzyża”) i Grzegorzem Schetyną („Historia pokolenia”).

Piotr Mieczkowski

Kieruje pracami fundacji Digital Poland, której misją jest uczynienie z Polski centrum innowacji. Posiada 17-letnie doświadczenie zdobyte w sektorze technologii, mediów i telekomów, obejmujące transformację cyfrową, modelowanie procesów biznesowych, tworzenie programów wspierających innowacyjność, wdrażanie strategii biznesowych, analizę rynków i usług, a także opracowywanie polityk publicznych w sektorze nowych technologii. Pracował m.in. dla Cyfrowego Polsatu, EY, Plusa, Orange, Shell.

dr. hab. Renata Mieńkowska-Norkiene

Wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, od 2010 r. do 2019 r. wykładowca na Uniwersytecie Michała Romera w Wilnie, autorka ponad 70 publikacji naukowych, uczestniczka i liderka wielu projektów badawczych oraz związanych z działalnością organizacji pozarządowych, samorządów i młodzieży, finansowanych z Unii Europejskiej; stypendystka Reńskiego uniwersytetów w Bonn, Wilnie, EURAC – Akademii Europejskiej w Bolzano Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, Liechtenstein-Institut, London School of Economics and Political Science oraz SciencePo w Paryżu; stażystka Komisji Europejskiej; współproducentka litewskiego talk-show, pt.: „W środku Europy"; komentatorka wydarzeń politycznych, społecznych i gospodarczych w mediach; ekspertka Erasmus+.

Zoi Mikhailova

Kompozytorka utworów do spektakli, performansów i sztuki wideo, znana również pod pseudonimem Facheroia jako DJ-ka. Urodziła się w Symferopolu na Krymie (Ukraina). Po przeprowadzce w 2014 roku do Warszawy rozpoczęła współpracę z czołowymi przedstawicel(k)ami środowiska taneczno-wizualnego. Jej selekcja muzyczna to dynamiczna i niesforna mieszanka, płynna i jednocześnie wymagająca. Zoi wypracowała swój własny styl opierając się bardziej na narracji niż gatunkach. Od 2017 roku współpracuje z Kem, warszawskim kolektywem queerowo-feministycznym, którego działania koncentrują się na styku choreografii, performansu, dźwięku i praktyk aktywistyczno-społecznych. W 2021 roku została stypendystką m.st. Warszawa, realizując projekt autorskich słuchowisk „Czy to pogłos odwiecznego świata? – refleksje dźwiękowe o klimacie”.

Sylwia Mindykowska

Aktywistka klimatyczna na co dzień współpracująca z Fundacją Climate Strategies Poland. Doradza firmom, organizacjom pozarządowym i miastom w dążeniu do neutralności klimatycznej. Edukuje, w jaki sposób proklimatyczne dyskusje przekuć w konkretne działania i redukować emisje gazów cieplarnianych.

Elżbieta Mirga-Wójtowicz

Animatorka kultury, politolożka i badaczka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz współpracowniczka Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2014 Pełnomocniczka Wojewody Małopolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Inicjatorka, organizatorka i uczestniczka inicjatyw i projektów związanych z aktywizacją i emopowermentem przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz religijnych, np.: projektów upamiętniających Zagładę Romów „Dikh He Na Bister” 2010-2020, czy projektów mających na celu budowanie koalicji na rzecz międzyetnicznego i międzyreligijnego dialogu realizowanych we współpracy z NDI, ENAR, ODIHR czy EVZ Foundation.

Aleksander Miszalski

Poseł na Sejm RP wybrany w Krakowie i okolicach. Wcześniej Radny Miasta Krakowa dwóch kadencji. W Sejmie pracuje m.in. w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz w Parlamentarnym Zespole Antysmogowym, a w Radzie Miasta pracował w Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Małopolsce. Z wykształcenie ekonomista i socjolog. Od dwudziestu lat przedsiębiorca w branży turystycznej.

Zygmunt Miłoszewski

Jeden z najbardziej popularnych polskich pisarzy w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków, ekranizowany. Międzynarodową sławę przyniosła mu trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim. Działacz społeczny, sekretarz i współzałożyciel branżowego stowarzyszenia Unia Literacka.

Gabriela Morawska-Stanecka

Wicemarszałkini Senatu RP, prawniczka. W Senacie, jak i poza nim walczy o polskie sądownictwo i demokracje. Była jednym z pierwszych polityków na granicy polsko-białoruskiej walczących o poszanowanie praw człowieka.

Kamil Mrozowicz

Uczestnik programu Liderzy Dialogu działający w Jedwabnem i Białymstoku. Inicjuje prace porządkowe na cmentarzu żydowskim w Jedwabnem, przy których znajduje przestrzeń na dialog. Aktywista, animator kultury, z wykształcenia kulturoznawca i socjolog. Aktualnie doktorant literaturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku. Obecnie bierze udział w dwóch projektach wspomagających młodzież w Śniadowie oraz w Białymstoku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Kulturalnej „Widok” oraz Stowarzyszeniem 9dwunastych. Jest doradcą okołotestowym (HIV/STI) w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym. Związany z festiwalem filmowym ŻUBROFFKA i Tęczowym Białymstokiem. Pasjonat wycieczek rowerowych i motocyklowych.

Marcin Musiał

Literaturoznawca, aktywista, bloger, współautor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym, współautor książki „Kiedy umrze ślōnsko godka”. Przyjaciel koncepcji Śląska otwartego, w którym jest miejsce dla każdego i każdej. Doświadczony nauczyciel języka niemieckiego, który uczy też języka śląskiego.

Jacek Męcina

Prawnik, polityk społeczny, ekspert z zakresu prawa pracy i stosunków pracy oraz polityki zatrudnienia, polityki rynku pracy i dialogu społecznego. Jego zainteresowania badawcze koncertują się na polityce zatrudnienia i rynku pracy, prawie pracy i zbiorowych stosunków pracy oraz warunkach funkcjonowania dialogu społecznego w Polsce i w krajach UE. Ostatnie aktywności badawcze to proces integracji społecznej i zawodowej obywateli Ukrainy, wpływ procesów cyfryzacji, robotyzacji i automatyzacji na rynek pracy, inwestycje w jakość pracy w Polsce. Od 1993 roku pracownik Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, wicedyrektor Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych (1997-2000). W latach 2016-2019 dyrektor Instytutu Polityki Społecznej UW, obecnie szef Katedry Ustroju Pracy i Rynku Pracy WNPiSM UW. 

Marek Nazarko

Urząd Wójta Gminy Michałowo objął w 2002 r., mając 34 lata. W pierwszych bezpośrednich wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast pokonał 6 kontrkandydatów. Funkcję Wójta, a następnie Burmistrza piastuje w kadencjach IV, V, VI i VIII samorządu. W 2015 r. pełnił funkcję Prezesa Zarządu PKS w Białymstoku, a następnie w latach 2015-2017 Dyrektora Zakładu w Mińsku Mazowieckim – Polska Spółka Gazownictwa. Podczas wyborów samorządowych w 2018 r. pokonał 4 kontrkandydatów, obejmując fotel Burmistrza.

Dorota Niedziela

W 1991 ukończyła Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Na tej samej uczelni odbyła studia specjalizacyjne w zakresie chirurgii weterynaryjnej i radiologii. Jako lekarz weterynarii była współwłaścicielką przychodni weterynaryjnych, a także została wybrana w skład zarządu Śląskiej Polikliniki Weterynaryjnej, oraz na Sekretarza Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii. Poseł VII, VIII, IX kadencji. W Sejmie zajmuje się sprawami rolnictwa i ochrony środowiska. Jest m.in. zastępcą przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej, Członek Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej. Była Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.

Ignacy Niemczycki

Kieruje Fundacją Centrum im. prof. Bronisława Geremka, członek zarządu Akcji Demokracji. Specjalista od spraw komunikacji i europejskich. Były pracownik służby cywilnej pracujący nad budżetem UE i dziennikarz zajmujący się sprawami UE. Pełnił funkcję dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej w IKEA w Polsce. Absolwent Uniwersytetu Bocconi i Lancaster. Od lat wegetarianin, miłośnik zwierząt, od niedawna rolnik na Mazurach.

Piotr Niemczyk

Działacz opozycyjny i więzień polityczny. Obecnie pisarz i publicysta, ekspert w zakresie działania służb specjalnych. Dyrektor biura analiz i informacji oraz zastępca dyrektora zarządu wywiadu Urzędu Ochrony Państwa. W 2001 r., Wiceminister Gospodarki. Był też ekspertem Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych. Autor książki „Szósta rano. Kto puka? Jak ojczyzna Solidarności zmienia się w państwo policyjne”, „Pogarda. Dlaczego w Polsce rośnie liczba przestępstw z nienawiści” oraz „Krótki kurs szpiegowania” napisanej w formie rozmowy z Jasiem Kapelą. Był konsultantem i współpracownikiem Vincenta V. Severskiego w trakcie prac nad powieścią szpiegowską „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”.

Szymon Nitka

Krajoznawca, promotor turystyki rowerowej, miłośnik turystyki narciarskiej. Autor bloga podróżniczego Znajkraj, współpracownik magazynów podróżniczych National Geographic Traveler i Rowertour. Członek konsorcjum turystyki aktywnej Polskiej Organizacji Turystycznej. Nominowany do nagrody Traveler w kategorii Podróżnik Online. Uczestnik Turystycznych Mistrzostw Blogerów. Europejczyk i gdańszczanin.

Sławomir Nitras

Poseł na Sejm V, VI, VIII i IX kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2014-2015 główny doradca premier Ewy Kopacz. Członek Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej od 2001 roku do 2013 roku, przewodniczył PO w Szczecinie.

Barbara Nowacka

Z wykształcenia informatyczka, ale ukończyła również studia z zakresu zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia typu MBA. Od 2016 przewodnicząca stowarzyszenia, a następnie partii Inicjatywa Polska. W wyborach parlamentarnych w 2019 otwierała listę Koalicji Obywatelskiej w okręgu gdyńsko-słupskim. Zdobyła wówczas mandat posłanki IX kadencji, uzyskując najlepszy wynik indywidualny w okręgu. W 2016 znalazła się na corocznej liście FP Top 100 Global Thinkers czasopisma "Foreign Policy". Feministka, działaczka społeczna oraz matka dwójki dzieci.

ks. dr Arkadiusz Nowak

Prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Od 2022 r. Przewodniczący Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia. Jest członkiem Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz Grupy Roboczej ds. Potrzeb Pacjentów przy Agencji Badań Medycznych. Prekursor walki o prawa osób żyjących z HIV/AIDS. Pełnił funkcję Pełnomocnika Ministra Zdrowia ds. AIDS i narkomanii. Współautor dokumentów strategicznych dotyczących polityki państwa w zakresie HIV/AIDS i innych chorób cywilizacyjnych. Uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami m.in. Nagrody edukacji zdrowotnej, Sekretarza Generalnego ONZ „Race Against Poverty Award” za walkę z nietolerancją, ksenofobią i rasizmem.

prof. Artur Nowak-Far

Profesor zwyczajny nauk prawnych, doktor nauk ekonomicznych, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 1990-1991, uczestnik seminarium prof. Nielsa Thygesena w zakresie międzynarodowej ekonomii pieniężnej na Uniwersytecie Kopenhaskim. Autor wielu publikacji naukowych dotyczących euro oraz Unii Gospodarczej i Walutowej. Profesor wizytujący na uczelni Danmarks Forvaltninghojskole (1999-2000) oraz na Państwowym Uniwersytecie Tajwańskim (2017). Pasjonat semiotyki prawniczej, hokeja i muzyki ludowej Europy.

Urszula Nowakowska

Prawniczka i feministka, działaczka społeczna – założycielka fundacji Centrum Praw Kobiet. Od połowy lat 80. zaangażowana w tworzący się w Polsce niezależny ruch wolnościowy, pokojowy i feministyczny. Współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego. W 1994 powołała do życia fundację Centrum Praw Kobiet. Jest autorką i współautorką licznych artykułów i publikacji wydawanych przez CPK, w tym poradników prawnych dla kobiet, oraz innych opracowań poświęconych równouprawnieniu i przemocy wobec kobiet. Realizuje się w pracy legislacyjnej i innych działaniach na rzecz zmiany prawa: była m.in. autorką projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w bliskich związkach oraz licznych poprawek do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, oraz zmian w przepisach dotyczących gwałtu.

Tadeusz Nowicki

Polski przedsiębiorca, wspótwórca i prezes zarządu spółki ERGIS. Jako wiceprzewodniczący NZS-u na Politechnice Warszawskiej internowany w stanie wojennym. Uzyskał stopień naukowy doktora w École Nationale Supérieure des Mines de Saint-Étienne. Doświadczenie zdobywał pracując we francuskim Ministerstwie Przemysłu oraz sektorze prywatnym. Od 2007 roku jest prezesem zarządu Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych zrzeszonego w Konfederacji Lewiatan.

Joanna Obstój

Liderka zespołów inżynierskich, które budują UI dla produktów Chmury Googla. Do Googla przyszła z ponad 13-letnim doświadczeniem w Goldman Sachs, gdzie rozwinęła swoją karierę od juniora do dyrektora, zajmując się pisaniem platform transakcyjnych i rozbudową firmy w Polsce. Jest bardzo aktywna w obszarze diversity.

dr Mirosław Oczkoś

Specjalista ds wizerunku i marketingu politycznego, oraz wystąpień publicznych, PR, reakcji na kryzys, komunikacji grupowej, zarządzaniem informacją w sieci, technik manipulacyjnych, elementów retorycznych oraz pracy głosem.

Marzena Okła-Drewnowicz

Socjolożka. Swoją pracę zawodową rozpoczęła w Rejonowym Urzędzie Pracy w Skarżysku-Kamiennej, gdzie pełniła m.in. funkcję lidera Klubu Pracy. Następnie pracowała w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej na stanowisku zastępcy dyrektora. Swoją drogę polityczną rozpoczęła jako Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Była ekspertem samorządu województwa świętokrzyskiego ds. negocjacji z Komisją Europejską PO Kapitał Ludzki. Posłanka na Sejm od 2007 r. W przeszłości wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, obecnie wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społeczneja i Rodziny. Przygotowała i koordynowała projekt Polska Seniora, w ramach którego powstał pakiet kompleksowych rozwiązań programowych w tej dziedzinie. Od 2021 r. wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej.

Grzegorz Onichimowski

Przedsiębiorca i menadżer z ponad 30-letnią praktyką w sektorach energetycznym i IT. Współtwórca i długoletni prezes zarządu Towarowej Giełdy Energii. Konsultant w wielu firmach sektora. W latach 2015-2019 tworzył rynek energii krajów Zatoki Perskiej jako dyrektor projektu finansowanego przez 6 krajów GCC. Aktualnie pracuje dla AMP Energy, jest także starszym konsultantem w NODES – europejskiej platformie elastyczności. Ekspert Instytutu Obywatelskiego.

Anna Orosz

Jest członkinią Parlamentu Węgierskiego, gdzie reprezentuje Budapeszt w drugim okręgu wyborczym. Anna pełniła funkcję wiceburmistrza odpowiedzialnego za rozwój miasta i edukację publiczną w Zarządzie Miasta w XI dzielnicy w Budapeszcie. Była członkinią zarządu Momentum Movement, nowego progresywnego ruchu politycznego na Węgrzech. Z wykształcenia ekonomistka, interesuje się edukacją, ochroną środowiska i prawami kobiet.

Renata Orłowska

Aktywistka, edukatorka i działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w zakresie praw kobiet, seksualności, niepełnosprawności, na co dzień jako pracownica socjalna wspiera osoby z chorobą Alzheimera. Prowadzi szkolenia, wykłady i warsztaty z zakresu bycia osobą sojuszniczą wobec osób z niepełnosprawnościami. Autorka bloga zaniczka.pl, na którym porusza niewygodne tematy i edukuje o sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Członkini Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych VIII kadencji, Osobowość Internetowa 2021 konkursu Człowiek bez barier Fundacji Integracja, ekspertka w Zespole Sexon Fundacji Avalon, Laureatka Konkursu Mazowiecka Lady D. 2021 r. w kategorii „Życie Zawodowe".

amb. Tomasz Orłowski

Ambasador tytularny, doktor historii. Od 1990 roku pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, jako wicedyrektor departamentów Europy, Systemu Narodów Zjednoczonych i Problemów Globalnych, dyrektor Protokołu Dyplomatycznego. Sekretarz generalny polskiego Komitetu ds. UNESCO i członek Rady Wykonawczej UNESCO. Ambasador RP we Francji oraz we Włoszech, wiceminister Spraw Zagranicznych. Ostatnio pracował w Akademii Dyplomatycznej MSZ. Wykładowca Institut d’Études Politiques w Paryżu/Paris School of International Affairs i licznych uczelni polskich. Członek korespondent francuskiej Académie des Sciences morales et politiques. Autor licznych publikacji, w tym podręczników protokołu dyplomatycznego.

Agnieszka Ostrowska

Dyrektor Programowa Centrum Stosunków Międzynarodowych. Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz podyplomowych studiów europejskich na uniwersytecie w Sussex. W latach 1995-2008 dziennikarka Telewizji Polskiej, specjalizująca się w tematyce społecznej i międzynarodowej. Zrealizowała m.in. kilkadziesiąt reportaży w „Ekspresie reporterów”, film dokumentalny w Rep. Demokratycznej Kongo o misji UNICEF i obozach uchodźców w regionach objętych konfliktem przy granicy z Rwandą. W latach 2001-2003 pracowała jako ekspert ds. publikacji w programie Informacji i Komunikacji Komisji Europejskiej w Polsce. Przedtem była m.in. redaktorem naczelnym miesięcznika „Integracja” wydawanego przez Centrum Informacji Europejskiej UKIE.

Alicja Pacewicz

Współzałożycielka Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji Szkoła z Klasą. Współautorka podręczników edukacji obywatelskiej (ze śp. Tomaszem Mertą) i programów dla szkół, m.in. Kształcenie obywatelskie w szkole samorządowej (KOSS), Przewodnik obywatelski, Szkoła z klasą, Ślady przeszłości, Młodzi głosują. Ekspertka europejskiej sieci edukacji obywatelskiej (NECE). Koordynatorka SOS dla Edukacji, jedna z inicjatorek kampanii Wolna Szkoła. Członkini Warszawskiej Rady Edukacyjnej oraz Kolegium Historyczno-Programowego Europejskiego Centrum Solidarności.

prof. dr hab. Anna Pacześniak

Politolog i europeistka, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracuje naukowo i dydaktycznie z Wolnym Uniwersytetem w Brukseli. Wykłada także na Uniwersytecie Dzieci we Wrocławiu.

Sylwia Panek

Z wykształcenia chemiczka, ale porzuciła pracę w laboratorium, aby pisać o chemii wokół nas i edukować na ten temat innych. Autorka bloga mamachemik.pl, specjalistka od ekologicznego sprzątania i zniechęcania ludzi do używania plastiku.

Zuzana Papazoski

Ekspert ds. demokracji z ponad 20-letnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami w Europie i Południowo-Wschodniej Azji. Podczas swojego czasu w NDI, Papazoski zaplanowała i wprowadziła w życie projekty wspierające zaangażowanie społeczne, rzecznictwo obywatelskie, organizowanie partii politycznych oraz wzmacnianie parlamentu. Obecnie zajmuje 2 stanowiska w ndi: jako dyrektor regionalny na Polskę i jako Senior Dyrektor na wszystkie projekty NDI na Europę Wschodnią. Papazoski obroniła tytuł magistra z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Mówi płynnie po słowacku, angielsku, czesku i polsku z wiedzą roboczą języków macedońskiego i serbskiego.

Kacper Parol

Współtwórca Fundacji Impuls, działającej na rzecz zwiększania szans młodego pokolenia w Polsce. Jako jeden z nielicznych Polaków uczestniczył w Konferencji w sprawie Przyszłości Europy, unijnym projekcie, który umożliwił większy wpływ obywateli na kierunek UE. W ramach niego przemawiał między innymi przed Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Pochodzi z Gniezna, gdzie jako działacz społeczny, organizował „Pikniki dla Przyszłości” oraz liderował licznym protestom m.in. przeciwko braku działań Kurii w sprawie pedofilii w Kościele. Najmłodszy kandydat w wyborach do Sejmu RP w 2019 roku.

Karolina Pasternak

Polska dziennikarka filmowa. Ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Karierę zawodową rozpoczynała w tygodniku „Przekrój”. Przez wiele lat związana z redakcją gazety „Newsweek Polska”, miała okazję przeprowadzać wywiady z największymi twórcami współczesnego kina, Quentinem Tarantino, Michaelem Haneke, Stevenem Spielbergiem.

W 2022 roku wydana została pierwsza książka jej autorstwa pt. „Holland. Biografia od nowa”.

Krzysztof Paszyk

Prawnik, samorządowiec i polityk. Ukończył prawo na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Swoją aktywność polityczną rozpoczął w 2001 r., wstępując do Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od 2002 r. współpracownik wielkopolskich parlamentarzystów PSL: Stanisława Kalemby, Andrzeja Grzyba, Czesława Cieślaka, Eugeniusza Grzeszczaka oraz Jerzego Smorawińskiego. W 2003 r. został prezesem organizacji PSL w Obornikach. W 2006 r. wybrany Radnym Rady Powiatu Obornickiego. W latach 2008-2014 pełnił funkcję zastępcy dyrektora w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Pile. W 2008 r. został wybrany wiceprezesem PSL w Wielkopolsce i członkiem Rady Naczelnej PSL. W latach 2014-2015 Radny i Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Od 2015 r. Poseł na Sejm RP z okręgu 38. W wyborach 13 października 2019 r. Krzysztof Paszyk ponownie został uzyskał mandat poselski. Reprezentuje klub Koalicja Polska. W Sejmie IX kadencji objął funkcję Wiceprzewodniczącego Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Urszula Pasławska

Polityk, prawnik, samorządowiec. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2006-2012 wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, od 2015 posłanka na Sejm VII, VIII oraz IX kadencji. Od 2019 roku pełni funkcję przewodniczącej sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Zasobów Naturalnych. Jej priorytety to również rozwój regionu, polityka prorodzinna oraz szeroko rozumiane sprawy kobiet. Od 2012 roku jest wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego, od 2021 roku aktywnie działa w stowarzyszeniu Kobiety w Centrum.

Aleksandra Pawlicka

Dziennikarka tygodnika „Newsweek”, komentatorka telewizyjna i radiowa, autorka książek biograficznych („Historie rodzinne” – na podstawie rozmów z Jerzym Stuhrem), wywiadów rzek „Ta straszna Środa” – z Magdaleną Środą, „Jest życie po końcu świata” – z Joanną Kos-Krauze oraz „Bardzo dawno temu...” – z Janem Tomaszem Grossem, a także książek podróżniczych „Światoholicy”, „Siedem razy świat” i „Zansakr”, a także książki poświęconej Kongresowi Kobiet – „Czas na kobiety”.

Katarzyna Pawlikowska

„Kobietolożka”, która od ponad piętnastu lat łączy wiedzę z różnych dziedzin z wynikami aktualnych badań, poszukując prawdy o społecznych i konsumenckich zachowaniach kobiet (nie zapominając o mężczyznach!). Twórczyni pojęcia kobiecych kodów komunikacji. Autorka, współautorka i komentatorka wielu badań, dotyczących kobiet w Polsce (także psychografii Polek i Polaków z 2012, 2018 i 2022 roku). Autorytet w dziedzinie komunikacji i zarządzania strategicznego, doradczyni biznesowa, mentorka, keynote speaker. Jedyna Polka prelegentka podczas The Global Summit on Marketing to Women w Nowym Jorku, z którym związana jest od kilku lat.

Jan Pałasz

Student ekonomii na Akademii Leona Koźmińskiego, członek zarządu Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych oraz fundator i członek zarządu Fundacji Aureum. Reprezentant polskiej młodzieży w Europejskim Forum Młodzieży, czyli największej młodzieżowej organizacji doradczej na świecie. Były przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Rybnika, a także reprezentant Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej w Krajowej Grupie Roboczej ds. Unijnego Dialogu Młodzieżowego. Ponadto jako członek prezydium oraz Koordynator ds. Polityki Młodzieżowej Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego miał szansę aktywnie wspierać młodzieżowe rady z całego województwa. W NGOsach od lat zajmuje się obsługą informatyczną oraz cyfryzacją. Lider innowacji GovTech Polska.

dr Janina Petelczyc

Pracowniczka Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, bada i publikuje na temat systemów emerytalnych oraz zrównoważonych inwestycji funduszy emerytalnych. Członkini Grupy Interesariuszy Pracowniczych Planów Emerytalnych przy Europejskim Urzędzie Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

Ola Petrus

Komiczka i dziennikarka. Od wielu lat też aktywistka walcząca o prawa mniejszości i promująca inkluzywność oraz celebrację inności. Prowadząca szkolenia dotyczące diversity & inclusion w dużych korporacjach. Nie przebierająca w słowach, gdy w przestrzeni publicznej pojawiają się treści dyskryminujące lub obraźliwe w stosunku do grup mniejszościowych. Ambasadorka ciałopozytywności, sekspozytywności i kiszonek.

Agnieszka Pomaska

Gdańszczanka, Radna Miasta Gdańska w latach 2002-2009, od 2009 Posłanka na Sejm RP, Wiceprzewodnicząca Komisji ds. Unii Europejskiej. Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej na Pomorzu. Absolwentka politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Francji i departamentu Stanu USA. Założycielka i przewodnicząca Zespołu Parlamentarnego „Zerwij z plastikiem” oraz Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego.

Paweł Poncyljusz

Poseł na Sejm RP. Były radny dzielnicy Śródmieście w Warszawie i doradca Wojewody Mazowieckiego. W latach 2006-2007 Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki odpowiedzialny m.in. za górnictwo węgla kamiennego, offset, sprawy obronne, przemysł i rozwój gospodarczy. W latach 2012-2016 członek zarządu firmy przemysłu lotniczego Avio Polska Sp. z o.o. (GE Aviation). Od 2016 r. doradca zarządu firmy zbrojeniowej WB Electronics S.A. i członek Rady Nadzorczej RADMOR S.A i Flytronic sp. z o.o. Pracuje w Sejmowej Komisji Obrony, Sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych i podkomisji ds. elektromobilności.

Magdalena Popławska

Aktorka filmowa i teatralna. W 2004 roku ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego. Jest również stypendystką Institut del Teatre w Barcelonie. W 2003 roku zdobyła wyróżnienie za interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej w Konkursie Wokalnym Pamiętajmy o Osieckiej oraz drugie miejsce w XXIV Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za rolę w przedstawieniu „Sny” Iwana Wyrypajewa, otrzymała nagrodę dla najlepszej młodej aktorki na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 2005 roku. W tym samym roku zadebiutowała na dużym ekranie w obrazie Przemysława Wojcieszka „Doskonałe popołudnie”. Swoje możliwości taneczne zaprezentowała w spektaklach „Koniec” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz „Nancy. Wywiad” w reżyserii francuskiego choreografa Claude'a Bardouila. W zespole Nowego Teatru od 2008 roku.

Kacper Potępski

Ten transik z TikToka, który radośnie opowiada o swojej tranzycji – przed, w trakcie i po. Na każdy problem znajduje co najmniej jedno rozwiązanie, więc bycie osobą transpłciową, dysforia i transfobia przestają być straszne w obliczu jego opowieści. Prywatnie jest zapalonym młodym działkowcem, weganinem, partnerem „tej, która ukisiła arbuza” Stewuni i kocim tatą.

amb. Marek Prawda

W latach 2016-2021 r. był dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, a w latach 2012-2016 pełnił funkcję stałego przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej. Wcześniej był ambasadorem RP w Szwecji i Niemczech, a także zatrudniony na kierowniczych stanowiskach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 80. ubiegłego wieku działał w Solidarności. Pracował w Polskiej Akademii Nauk, gdzie w 1984 roku obronił pracę doktorską w dziedzinie socjologii. Autor wielu prac z zakresu stosunków polsko-niemieckich i integracji europejskiej.

Alina Prochasek

Ślązaczka, ukończyła studia prawnicze, Przewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych oraz Wiceprezeska Fundacji Europejskich Inicjatyw na Śląsku. Zaangażowana w wiele lokalnych i międzynarodowych projektów edukacyjnych, skierowanych głównie dla młodzieży. Należy do grupy ekspertów projektu SAD Sieciowanie, Aktywność i Dialog. Projekt ma na celu nawiązanie współpracy międzysektorowej (nawiązywanie współpracy pomiędzy urzędami miast i jednostkami im podległymi, organizacjami pozarządowymi oraz młodzieżą). Od 2021 Przewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych – największej federacji organizacji młodzieżowych w Polsce oraz członkini Narodowej Rady Rozwoju Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie.

Jacek Protas

Poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Parlamentarnego. W latach 2006-2014 Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W latach 2009-2015 Prezes Zarządu Związku Województw RP. W latach 2000-2006 Starosta Powiatu Lidzbarskiego.

Anna Przedpełska-Trzeciakowska

Wychowanka szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny. Sanitariuszka AK w Powstaniu Warszawskim. Anglistka (UW), tłumaczka. Przełożyła na język polski wybitne pozycje klasyki angielskiej i amerykańskiej (Jane Austen, Charles Dickens, Walter Scott, George Eliot, Joseph Conrad, T.S. Eliot, William Faulkner, Doris Lessing i inni). Autorka monografii o rodzinie Brontë („Na plebanii w Haworth”) oraz o Jane Austen. W latach 80. działała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Uwiezionym i Ich Rodzinom. Przez wiele lat przewodnicząca Klubu Tłumaczy ZLP i członek ostatniego Zarządu tego związku przed jego rozwiązaniem w latach 80. Członek władz Polskiego PEN Clubu działająca w latach 90. na rzecz pisarzy Uwięzionych.

dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ALK

Profesor Akademii Leona Koźmińskiego, doktor habilitowana w dziedzinie nauk o zarządzaniu. Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą oraz ESR w Akademii Leona Koźmińskiego. Interesuje się rozwojem sztucznej inteligencji, przetwarzaniem języka naturalnego, uczeniem maszynowym, robotami społecznymi i technologiami ubieralnymi.

Petros Psyllos

Elektronik, programista, innowator i przedsiębiorca. Uznany przez amerykańską edycję Forbesa za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów poniżej 30 roku życia (2017) oraz Massachusetts Institute of Technology Review za jednego z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce (2016). Laureat New Europe 100 – listy wpływowych innowatorów w Europie Środkowo-Wschodniej wg Res Publica, Funduszu Wyszehradzkiego, Google i Financial Times (2017).  Założył laboratorium dostepnosc.pl, gdzie za pomocą technologii wspiera osoby niepełnosprawne. Jest także autorem kursów multimedialnych z informatyki, a także prowadził i współtworzył programy telewizyjne o nowoczesnych technologiach i start-upach.

Ewelina Pytel

Filolożka polska i włoska, wykładała m.in. na Uniwersytecie Pedagogicznym oraz w Instytucie Kultury Włoskiej w Krakowie, przewodnicząca Zarządu Regionu KOD Małopolska.

Paweł Rabiej

Innowator, changemaker, lider zmian w firmach i instytucjach publicznych i społecznych. Doświadczony menedżer, dziennikarz i redaktor, twórca ośrodka analitycznego THINKTANK, współtwórca partii Nowoczesna. Rzecznik praw społeczności LGBTQI+, liberał z temperamentu i przekonań.

Piotr Rachwalski

Ekspert ds. transportu publicznego, manager, społecznik. W latach 2014–2019 prezes Kolei Dolnośląskich, w czasie którym nastąpił wzrost liczby przewożonych pasażerów z 2,3 mln do 11,4 mln rocznie. Od 2020 roku prezes PKS Słupsk.

Halina Radacz

Duszpasterz Parafii Ewangelickiej w Żyrardowie i Rawie Mazowieckiej. Była jedną z założycielek Towarzystwa Przyjaciół Olsztynka. Współpracowała ze Stowarzyszeniem Kulturowym „Borussia”. Obecnie jest kierownikiem Redakcji Ekumenicznej w Telewizji Polskiej. Uczestniczyła w debatach Gdańskiego Areopagu (2009-2012). Współpracuje z żyrardowską filią Centrum Praw Kobiet, jest też członkinią Polskiego Kongresu Kobiet. Od lat angażuje się w pracę kobiet w Kościele Luterańskim. 7 maja 2022 r. została ordynowana na księdza Kościoła Luterańskiego.

Aleksandra Radomska

W sieci, odkąd przestała być na impulsy. W blogosferze od grubo ponad dekady. Pisze, nagrywa, skłania do refleksji i robi sobie jaja. Nie mówi tylko, kiedy je i śpi.

Zuzanna Radzik

Wiceprezeska Forum Dialogu, od dwudziestu lat zajmuje się dialogiem polsko-żydowskim i relacjami chrześcijańsko-żydowskimi. Absolwentka teologii katolickiej w Warszawie i religioznawstwa w Jerozolimie. Publicystka i autorka książek.

Wacław Radziwinowicz

Urodził się, wychował i wyedukował w Olsztynie. Tu mieszka. 30 lat temu założył, a potem prowadził lokalną podredakcję „Gazety Wyborczej”. Od 1997 stały korespondent „GW” w Rosji, a także na Białorusi i w Ukrainie. Autor książek o Rosji („Gogol w czasach Google’a”, „Soczi. Igrzyska Putina”, „Creme de la Kreml”). W roku 2006 deportowany i pozbawiony akredytacji na Białorusi. W 2016 wydalony z Rosji.

Markus Reichel

Niemiecki polityk. Od listopada 2019 r. jest przewodniczącym CDU w Dreźnie, a od czerwca 2011 r. przewodniczącym stanowej Mittelstands- und Wirtschaftsunion der CDU Sachsen. Od czerwca 2011 roku Markus Reichel jest przewodniczącym krajowej Unii MŚP i Gospodarczej CDU w Saksonii. Od 2015 roku kieruje Państwowym Komitetem ds. Ekonomii i Innowacji Związku Saksońskiego. Od listopada 2019 r. jest przewodniczącym powiatowym poświęconym tematowi gospodarki. W wyborach do Bundestagu w 2021 r. jest bezpośrednim kandydatem z okręgu wyborczego Dresden I (okręg 159). 26 września 2021 r. uzyskał bezpośredni mandat w okręgu wyborczym do Bundestagu Drezno I i tym samym wszedł do 20. Bundestagu.

dr hab. Olga Richterová

Od 2021 roku zastępczyni marszałka Izby Deputowanych czeskiego parlamentu oraz posłanka Czeskiej Partii Piratów, wiceszefowa komitetu organizacyjnego Izby Deputowanych Czeskiego Parlamentu, członkini Podkomisji Społecznej Opieki Zdrowotnej, Podkomisji Medialnej i Wolności Słowa, Podkomisji ds. Ochrony Konsumenta i wielu innych komisji np. Kontroli Wywiadu Wojskowego lub Krajowego Organu Bezpieczeństwa. Od listopada 2017 roku do października 2021 roku była posłanką z ramienia Czeskiej Partii Piratów, zastępczynią szefa Komitetu ds. Polityki Społecznej i członkinią Komitetu Służby Zdrowia, Tymczasowej Komisji ds. Rodzinnych, Równych Praw i Mniejszości Narodowych oraz Rady Doradzania Rządowi dla obszaru położnictwa. W latach 2017-2021 zastępczyni prezesa Czeskiej Partii Piratów.

Magdalena Rigamonti

Dziennikarka Dziennika Gazety Prawnej, autorka wywiadów w cyklu RigamontiRazy2, który współtworzy wraz z Maksymilianem Rigamonti, fotografem i małżonkiem. Laureatka Nagrody Fikusa, Grand Press i Mediator.

Monika Rosa

Ślązaczka, polska parlamentarzystka i obrończyni praw osób LGBT, członkini partii Nowoczesna. Od dwóch kadencji Posłanka na Sejm RP z ramienia partii Nowoczesna oraz przewodniczącą partii na Śląsku. Członkini Komisji Zdrowia, Komisji Mniejszości Narodowych Etnicznych, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Podkomisji stałej do spraw rodziny. W swojej działalności skupia się na kwestiach równouprawnienia, przemocy wobec kobiet i dzieci, prawach kobiet, prawach mniejszości, społeczności LGBT oraz osób z niepełnosprawnościami. Od lat walczy o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Od 2005 roku związana ze stowarzyszeniem Młode Centrum, następnie Projekt: Polska. Zaangażowana w działalność lokalnych mediów i magazynu Liberte!.

prof. Dariusz Rosati

Profesor nauk ekonomicznych, minister spraw zagranicznych (1995-1997), członek Rady Polityki Pieniężnej (1998-2004), poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VIII kadencji, poseł na Sejm VII kadencji. Specjalista w dziedzinie polityki makroekonomicznej, integracji europejskiej, finansów i handlu międzynarodowego. W latach 1970-1990 odbył szereg stażów krajowych i zagranicznych, m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii i USA. W latach 1978-1979 pracował jako konsultant w dziale bankowości międzynarodowej w centrali Citibank w Nowym Jorku (USA). Był wielokrotnie ekspertem organizacji międzynarodowych (UNIDO, Bank Światowy).

Małgorzata Rozenek-Majdan

Z wykształcenia prawniczka, osobowość telewizyjna, od 10 lat związana zawodowo z telewizją TVN. Autorka wielu publikacji, w tym niezwykle ważnej książki poruszającej temat leczenia metodą in vitro. Założycielka Fundacji MRM, której celem jest wsparcie Polaków w dostępie do procedur medycznych, umożliwiających diagnozę i leczenie niepłodności, w tym dostępie do procedury medycznej in vitro, której rządowe finansowanie zostało wstrzymane. Rozenek-Majdan to przedsiębiorczymi, matka 3 synów oraz osoba opowiadająca się za równym dostępem Polaków do leczenia.

Jakub Rudnicki

Poseł od 2005 roku do dnia dzisiejszego, pasjonat sportu ze szczególnym uwzględnieniem siatkówki - od blisko pół roku Przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki w Sejmie RP gdzie szczególnie zajmuje się projektami związanymi z budową i remontem infrastruktury sportowej. Od 16 lat organizator największego amatorskiego turniej siatkówki plażowej w Polsce RutnickiCup. Prywatnie od dwóch lat szczęśliwy mąż i tata 8 letniego Antosia.

Kira Rudyk

Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy, przewodnicząca partii Głos. Magazyn Novoye Vremya wymienia Kirę Rudyk na liście 100 najlepszych kobiet sukcesu w Ukrainie, Focus na liście 33 najlepszych menedżerów w Ukrainie, a w 2020 zajęła 34 pozycję w rankingu „100 najbardziej wpływowych kobiet w Ukrainie”.

Anna Rulkiewicz

Prezeska Grupy LUX MED, wiceprezydentka Konfederacji Lewiatan, wiceprzewodnicząca Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Pełni też funkcję członkini Rady Nadzorczej Banku Handlowego SA (Citi Handlowy) i członka Rady Programowej studiów MBA prowadzonych przez Szkołę Główną Handlową i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Uczestniczy w pracach zespołu problemowego ds. usług publicznych powołanego w ramach Rady Dialogu Społecznego. Absolwentka Stanford Executive Program na Stanford University Graduate School of Business i Executive Program na Singularity University w Santa Clara w Kalifornii. Jest także absolwentką Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu w Hamburgu, studiów podyplomowych w Polsko-Francuskim Instytucie Ubezpieczeń przy Instytucie Francus

Krzysiek Rzyman

Zielony Przedsiębiorca i dziennikarz. Właściciel dwóch kawiarni STOR, które w swoje DNA mają wpisane ideę less-waste. Kompostownik, rezygnacja z jednorazowych opakowań, zielona energia w gniazdku-STOR wprowadzał to jako pierwszy. Nagrywa Zielony Podcast, w którym porusza najważniejsze tematy związane ze zmianami klimatu, transformacją energetyczną oraz zero-emisyjną gospodarką obiegu zamkniętego.

Alekandra Saczuk

Ekspertka edukacyjna, team leaderka. Od lat zarządza projektami społecznymi i edukacyjnymi oraz zespołami. Prezeska Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego, największej w Polsce fundacji rodzinnej zajmującej się edukacją. Pracowała w NGO, administracji polskiej i francuskiej, konsultingu, na uczelni. Te doświadczenia przekuwa w pracę na rzecz edukacji. Propagatorka podejścia systemowego, zwinnej edukacji i budowania międzysektorowych partnerstw wokół szkoły. M.in. dlatego działa w Sieci Organizacji Społecznych dla Edukacji.

dr hab. Przemysław Sadura

Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Wykłada na Wydziale Socjologii UW. Kurator Instytutu Krytyki Politycznej. Założyciel Fundacji Pole Dialogu. Bada relacje między państwem i społeczeństwem w obszarach funkcjonowania różnych polityk publicznych. Autor m.in. książki „Państwo, szkoła, klasy” i współautor (ze Sławomirem Sierakowskim) badań „Polityczny cynizm Polaków” i „Koniec hegemonii 500plus”. Autor badań dotyczących stosunku młodych Polek i Polaków do mięsa i produkcji zwierzęcej publikowanych w „Atlasie Mięsa”.

Amelia Sandecka

Od 2021 trwale zaangażowana w działalność organizacji młodzieżowej Młodzi .Nowocześni, sekretarz regionu Kujawsko-Pomorskiego. Od października rozpoczyna naukę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydziale Psychologii i Kognitywistyki. Jako przyszłej studentce kognitywistyki jej zainteresowania skupiają się na pogłębianiu wiedzy w zakresie relacji człowiek-komputer oraz konsekwencjami z nimi związanymi.

Olga Sarna

Od 2017 roku Prezeska Zarządu Fundacji MARE, jedynej organizacji pożytku publicznego w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym skupieniem na ochronie Morza Bałtyckiego. Absolwentka Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. Od blisko 10 lat aktywnie zaangażowana w działania na rzecz Bałtyku. Ma szerokie doświadczenie w realizacji projektów społecznych i środowiskowych we współpracy z organizacjami pozarządowymi i naukowymi. Uczestniczyła w realizacji licznych projektów dotyczących odpadów morskich (w tym sieci widm), zarządzania wrakami, zrównoważonego rybołówstwa i innych tematów związanych z ochroną środowiska morskiego i gospodarki morskiej, a także projektów edukacyjnych i podnoszących świadomość ekologiczną.

amb. Jeanette Sautner

Doradczyni polityczna. Ambasador Kanadyjska w Polsce i w Białorusi od sierpnia 2019. Ukończyła prawo na University of Toronto oraz komunikację międzykulturową w HonsBA, Trent University. W 2000 roku dołączyła do Departamentu Spraw Zagranicznych i Handlu Międzynarodowego Kanady. Polska jest trzecim krajem którego obszar obejmuje działanie Jeanette – do tej pory była ona odpowiedzialna również za relacje z Wenezuelą (2001-2003) oraz Australią (2008-2012). W Kanadzie Jeanette Sautner służyła w biurze prawnym, zajmującym się prawami człowieka, między innymi w kanadyjskiej delegacji negocjującej Konwencję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, a także w sprawach: humanitarnych, bezpieczeństwa i rybołówstwa. Mówi po angielsku, francusku, hiszpańsku i trochę po polsku. W Warszawie towarzyszy jej mąż i trójka dzieci.

Tomasz Sawczuk

Filozof, dziennikarz, tłumacz. Szef działu politycznego w tygodniku „Kultura Liberalna”. Absolwent prawa i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, pracował jako visiting scholar na University of Pittsburgh oraz Indiana University Bloomington. Autor książek „Nowy liberalizm. Jak zrozumieć i wykorzystać kryzys III RP” (2018) oraz „Pragmatyczny liberalizm. Richard Rorty i filozofia demokracji”.

Michał Sawicki

Psychoseksuolog i psychoterapeuta pracujący w nurcie poznawczo-behawioralnym. Specjalizuje się w badaniu strategii behawioralnych i terapii osób dorosłych. Na co dzień prowadzi gabinet seksuologii i psychoterapii w Warszawie. W swojej pracy odnosi się głównie do profilaktyki zdrowia psychicznego i filozofii redukcji szkód.

amb. Leslie Scanlon

Ambasadorka Kanady w Polsce. Absolwentka dziennikarstwa ze specjalizacja w naukach politycznych, ukończyła studia na Carleton University z wyróżnieniem. Dołączyła do Departamentu Spraw Światowych w 1990 roku.
Podczas urzędu w Departamencie pełniła funkcję Dyrektora Generalnego w Oddziale Platformy Międzynarodowej, a wcześniej jako Dyrektor Generalny Operacji Konsularnych, gdzie była odpowiedzialna za realizację programu konsularnego i zarządzanie siecią konsularną za granicą. Pracowała za granicą – w Tokio w latach 1992-1996 jako komisarz ds. handlu oraz w Paryżu w latach 2007-2011 jako radca-minister ds. komunikacji i spraw publicznych. Leslie Scanlon pracowała również dwukrotnie w biurach regionalnych w Halifax (1990-1991) jako komisarz ds. handlu i Westminster, B.C. w departamencie rolnictwa i segmentu rolno-spożywczego w Kanadzie.

Magdalena Schejbal

Od najmłodszych lat związana z aktorstwem. Aktorka filmowa, ale również teatralna. Prywatnie mama dwójki dzieci i zaangażowana społecznie kobieta. Aktywna, walcząca o równe prawa kobiet.

Grzegorz Schetyna

Z wykształcenia historyk, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. W stanie wojennym działał w Solidarności Walczącej i Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W latach 1990-1992 pełnił funkcje: dyrektora Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu oraz wicewojewody wrocławskiego. Od 1997 r. poseł na Sejm RP. Wicepremier i minister SWiA, były Marszałek Sejmu RP w latach 2007-09. W 2010 roku wykonywał obowiązki Prezydenta RP. W latach 2014-2015 był ministrem Spraw Zagranicznych. Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych w latach 2015-2019. Jeden z twórców Platformy Obywatelskiej RP. W latach 90. założył Radio Eska Wrocław i zbudował potęgę koszykarskiego Śląska Wrocław.

amb. Ryszard Schnepf

Obecnie wykładowca w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW i doradca Marszałka Senatu ds. międzynarodowych. Był Ambasadorem RP w Urugwaju i Paragwaju. W 2000 roku objął funkcję zastępcy szefa placówki w Ambasadzie RP w Madrycie, gdzie odpowiadał za sprawy Unii Europejskiej. W kolejny roku mianowany ambasadorem RP w Kostaryce z akredytacją na wszystkie kraje Ameryki Środkowej (także Gwatemala, Salwador, Nikaragua, Honduras, Panama i Belize). W latach 2005-2006 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny na politykę zagraniczną i bezpieczeństwa. 2007-2008 wiceminister spraw zagranicznych odpowiedzialny za politykę wobec krajów pozaeuropejskich, promocję i współpracę rozwojową. 2008-2012 ambasador RP w Królestwie Hiszpanii i Andorze. Od września 2012 do sierpnia 2016 r. ambasador RP w Stanach Zjednoczonych i Bahamach.

Vincent V. Severski

Były oficer wywiadu, pisarz. Jako oficer przepracował 26 lat. Odbył ok. 140 misji w blisko 50 krajach. Jest autorem 2 serii szpiegowskich („Nielegalni”, „Nieśmiertelni”, „Niewierni” i „Niepokorni” i oraz „Zamęt”, „Odwet” i „Nabór”). Napisał również powieść o polskiej agentce brytyjskiej tajnej służby – „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”, a w tym roku wydał kolejną książkę „Plac Senacki 6 PM”.

Andrzej Seweryn

Mistrz wszechstronnych teatralnych kreacji, jeden z największych polskich aktorów, reżyser, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Przez 20 lat grał i reżyserował w prestiżowym zespole teatralnym Comédie Française w Paryżu. Współpracował z największymi europejskimi reżyserami, m.in. Andrzejem Wajdą, Peterem Brookiem i Stevenem Spielbergiem. Jego najnowsze aktorskie wcielenie to rola paryskiego krawca i drag queen Loretty w serialu Netflixa „Królowa”.

Agnieszka Siedlarska

Wiceprezeska Fundacji, inicjatorka jej powstania. Finansistka, wieloletni praktyk z zakresu zarządzania finansami w międzynarodowych korporacjach. Ma uprawnienia księgowe przyznane przez MF. Specjalizuje się w sprawach podatkowych, prawnych i pracowniczych w Polsce i UE. Podczas pracy jako dyrektor finansowy w polskim oddziale światowego koncernu medycznego po raz pierwszy zetknęła się z zagadnieniami związanymi ze stomią. To doświadczenie skłoniło ją do zaangażowania się w pracę na rzecz osób z wyłonioną stomią. Efektem tych działań było zainicjowanie kampanii społecznej „STOMAlife. Odkryj stomię”. Do udziału w niej zaprosiła organizacje społeczne działające w tym obszarze. Doświadczenia zebrane podczas kampanii zaowocowały inicjatywą powstania Fundacji.

Bartłomiej Sienkiewicz

Polityk, historyk i publicysta. Współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich. Miłośnik psów, nart i Karla Bartha. Poseł na Sejm RP.

Sławomir Sierakowski

Szef „Krytyki Politycznej” i publicysta tygodnika „Polityka”. Był stypendystą uniwersytetów Harvarda, Princeton i Yale. Obecnie jest dyrektorem Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie. Pisze także m.in. dla „Project Syndicate”, „New York Times” i „Die Zeit”.

Agnieszka Sikora

Dziennikarka i resocjalizatorka. Autorka ponad trzystu reportaży o tematyce społecznej, które były emitowane głównie na antenie TVN. Zrezygnowała z kariery dziennikarskiej, by wspierać młodzież. Od 2011 roku zajmuje się młodymi ludźmi (18-25 lat) doświadczającymi bezdomności. Prowadzi jedyną w Polsce organizację pozarządową- Fundację po DRUGIE, która zwróciła uwagę na konieczność wprowadzenia osobnych rozwiązań dla młodych ludzi dotkniętych bezdomnością i wprowadza takie rozwiązania. Fundacja po DRUGIE to nie tylko miejsce oferujące podstawową pomoc- zakwaterowanie, wyżywienie, skarpetki... - ale również miejsce, w którym młodzież uzyskuje wsparcie specjalistów oraz możliwość podejmowania działań pozwalających młodym ludziom uwierzyć w siebie i zerwać z przeszłością.

Radosław Sikorski

Polski polityk, dziennikarz i politolog. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, pracował jako dziennikarz dla czołowych angielskich gazet. Jako korespondent wojenny wyjechał do Afganistanu gdzie zrobione przez niego zdjęcie zostało nagrodzone nagrodą World Press Photo. W 2005 roku został szefem MON, a w 2007 roku objął tekę Ministra Spraw Zagranicznych, którą sprawował najdłużej ze wszystkich ministrów III RP. Marszałek Sejmu VII kadencji. W 2019 roku został wybrany do Parlamentu Europejskiego, gdzie jest szefem delegacji EU-USA. Wybrany do grona Top 100 Global Thinkers przez magazyn Foreign Policy.

Bianka Siwińska

Prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, twórczyni akcji „Dziewczyny na politechniki!” i „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” oraz największej imprezy dla kobiet w technologiach i nauce w Europie „Perspektywy Women in Tech Summit”.

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin

Dziennikarka, reporterka, publikowała w dziennikach i tygodnikach społeczno-politycznych, m.in. w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Newsweeku, Wprost, obecnie dziennikarka działu politycznego Kultury Liberalnej. Autorka książek o tematyce społecznej, we wrześniu ukaże się jej wspólna z Joanną Sokolińską książka pt. "Mów o mnie ono. Dlaczego współczesne dzieci szukają swojej płci".

gen. Waldemar Skrzypczak

Generał broni, oficer, dyplomowany wojsk pancernych i zmechanizowanych. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Służył w Wojsku Polskim. Pełnił stanowisko dowódcy Wojsk Lądowych. Służbę w Siłach Zbrojnych PRL i RP pełnił w latach 1976-2009. W 2019 roku udzielił prasie i telewizji wywiadu, w którym krytycznie odniósł się do funkcjonowania polskiej administracji wojskowej wywiadu. Wywiad wzbudził kontrowersje w kręgach rządowych, a w konsekwencji generał Skrzypczak podał się do dymisji. Następnie pełnił funkcję doradcy ministra obrony narodowej. W latach 2012-2013 zajmował stanowisko podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Mirosław Skrzypczyk

Uczestnik programu Liderzy Dialogu działający w Lelowie i Szczekocinach. Jest nauczycielem języka polskiego w Zespole Szkół w Szczekocinach i prezesem Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego. Jest twórcą i koordynatorem projektów edukacyjnych, społecznych i artystycznych. Szczególnie angażuje się w działalność związaną z tematyką żydowską. Współorganizuje m.in. Szczekociński Festiwal Kultury Żydowskiej, a obecnie Szczekociński Festiwal Dialogu Kultur i coroczne „Święto Ciulimu-Czulentu” w Lelowie. Jest laureatem Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała (2014), wyróżnienia w konkursie Nagroda POLIN (2016) i Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” (2018).

Hubert Sobecki

Ponad 10 lat związany jest ze Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza, w którym zajmuje się komunikacją, budowaniem społeczności i rzecznictwem. Współtworzył między innymi Warszawską Deklarację LGBT+, pierwszy polski dokument o braku równości małżeńskiej „Artykuł osiemnasty” oraz kampanię outdoorową „Kochajcie mnie, mamo i tato”.

dr Tomasz Sobierajski

Socjolog, analityk, metodolog, wakcynolog społeczny, trener komunikacji interpersonalnej i medycznej, badacz socjomedyczny, socjourbanista, ewaluator, wykładowca akademicki, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z dziedziny socjologii, komunikacji interpersonalnej, wakcynologii społecznej i antybiotykooporności. Publikuje m.in. w Antibiotics, Vaccines i PLoS. Realizuje badania naukowe we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny, Narodowym Instytutem Leków oraz Uniwersytetem Ankarskim. Wspiera sektor biznesu w zakresie badań i analiz społecznych oraz etyki i etykiety biznesu.

dr Paulina Sobiesiak-Penszko

Doktor socjologii, absolwentka Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w Collegium Civitas poświęconych społecznej odpowiedzialności biznesu, kierowniczka Programu Zrównoważonego Rozwoju i Polityki Klimatycznej, starsza analityczka w Instytucie Spraw Publicznych. Prowadzi badania, analizy i ewaluacje w obszarze zrównoważonego rozwoju i polityki klimatycznej. Zajmuje się m.in. międzynarodową polityką klimatyczną, niskoemisyjną transformacją gospodarek, zrównoważonym rolnictwem i rolą kobiet w zielonej transformacji. Autorka i współautorka kilkudziesięciu publikacji. Ekspertka Programu Climate Leadership powołanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Magdalena Sobkowiak

Założycielka i prezeska ogólnopolskiego stowarzyszenia „Kobiety w Centrum”, pomysłodawczyni „Akademii Liderek Kobiet w Centrum". Szefowa zespołu doradców Władysława Kosiniaka-Kamysza i koordynator ds. programu Koalicji Polskiej. Trenerka wystąpień publicznych. Pracowała w sztabie wyborczym Koalicji Europejskiej, sztabie PSL oraz kierowała kampanią prezydencką W. Kosiniaka-Kamysza. W latach 2016-2018 pracowała jako speechwriter w Komisji Europejskiej w Brukseli, przygotowując przemówienia dla komisarzy z zakresu MŚP, polityki obronnej i kosmicznej. Jest certyfikowanym urzędnikiem unijnym z zakresu komunikacji – CAST FG IV communication (najwyższa kategoria). Wcześniej korespondentka „Wiadomości” TVP w Brukseli, reporterka Panoramy TVP2 i Wydarzeń Polsatu.

Kazimierz Sowa

Duchowny katolicki, dziennikarz, publicysta i komentator. Związany z Kongresem Katoliczek i Katolików, miłośnik podróży i historii, zwłaszcza rosyjskiej. Autor kilku książek i filmów dokumentalnych poświęconych tej tematyce. W latach 2006-2015 szef religia.tv, potem gospodarz programu „Piąta strona świata” w TVN24 bis. Współpracuje głównie z mediami świeckimi.

Marek Sowa

Poseł na Sejm RP od 2015 roku. Członek Komisji Finansów Publicznych oraz Przewodniczący Podkomisji ds. monitorowania wykorzystania środków unijnych. Wcześniej samorządowiec, Marszałek Małopolski w latach 2010-2015. W latach 90-tych prowadził własną działalność gospodarczą.

Patrycja Sołtysik

Z wykształcenia magister kulturoznawstwa. Blogerka i instagramerka. Autorka ebooka kulinarnego „Moja kuchnia”. Od ponad 6 lat działa w sieci pokazując na swoich kanałach fragmenty rodzinnego życia, inspiracje kulinarne i coraz śmielej stara się oswajać trudne życiowe i kobiece tematy. Otwarcie opowiada o endometriozie oraz leczeniu i procedurze in vitro. Prywatnie szczęśliwa żona Andrzeja i spełniona mama siedmioletniego Stanisława.

Magdalena Sroka

Urodziła się w Gdańsku w 1979 roku. To w Gdańsku w 2003 roku ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu, a w 2006 roku studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Gdańskim. W 2019 roku ukończyła studia Executive Master of Business Administration. 
Przez ponad 15 lat jako ekspert w zakresie bezpieczeństwa, angażowała się zawodowo i społecznie, pracując w instytucjach administracji rządowej i samorządowej. 
Od wielu lat działa społecznie, realizując programy edukacyjno-szkoleniowe skierowane do dzieci i młodzieży, a także kobiet i seniorów. 
W 2018 roku została Radną Sejmiku Województwa Pomorskiego, a następnie wiceprzewodniczącą komisji samorządu terytorialnego i bezpieczeństwa publicznego. W wyborach parlamentarnych, które odbyły się w 2019 roku została wybrana Posłem na Sejm RP IX kadencji. Prywatnie jest szczęśliwą żoną Mateusza i mamą Kuby.

Agata Stasik

Doktor socjologii, adiunktka na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Prowadzi badania nad zrównoważoną transformacją energetyczną, obejmujące m.in. klastry energii i miejskie eksperymenty na rzecz innowacji w energetyce (City Laby). Kierowniaczka i wykonawczyni w projektach badawczych finansowanych m.in. przez NCN i Horyzont 2020. Autorka nagrodzonej w serii Monografie FNP książki “Współwytwarzanie wiedzy o technologii. Gaz łupkowy jako wyzwanie dla zbiorowości” oraz licznych artykułów naukowych publikowanych m.in. w “Energy Reserch&Social Science”, “Journal of Risk Research”, “Studiach Socjologicznych” i “Stanie Rzeczy”. Uczestniczka programu Fundacji Roberta Boscha “Postdoc Academy for Transformational Leadership”. Kierowniczka (wraz z dr Agatą Dembek) programu magisterskiego “Sustainable Transtion”.

Bart Staszewski

Aktywista na rzecz osób LGBT+, prezes i założyciel fundacji Basta. Amerykański magazyn Time przyznał mu tytuł wschodzącego lidera, wyróżniony tytułem Lidera Obamy przez Fundacje Baracka Obamy. Za swój aktywizm wielokrotnie atakowany przez partię rządzącą i media publiczne.

Elżbieta Stawecka

Radna Dzielnicy Praga-Południe .Nowoczesna oraz wiceprezes Fundacji OWIRO. Od lat współpracuje z lokalnym organizacjami pozarządowymi zajmującymi się pracą z osobami zagrożonymi wykluczeniem lub wykluczonymi społecznie. Prowadzi szkolenia dla specjalistów zajmujących się profilaktyką, jak również warsztaty kształtowania umiejętności społecznych. Od 2015 roku jest zaangażowana w życie polityczne. Na co dzień zajmuje się wspieraniem środowiska osób głuchych i słabosłyszących.

Rusłan Stefanczuk

Ukraiński polityk, prawnik i nauczyciel akademicki, poseł do Rady Najwyższej, a od 2021 jej przewodniczący. Absolwent Zarządzania i Prawa. Uzyskał stopień doktora w zakresie nauk prawnych. Główny ideolog programowy partii Sługa Ludu. Jeden z najbliższych współpracowników Włodymyra Zełenskiego w trakcie jego zwycięskiej kampanii prezydenckiej. Został wybrany na doradcę nowego prezydenta i jego przedstawiciela w parlamencie. Od października 2021 przewodniczący Rady Najwyższej.

Franciszek Sterczewski

Poseł na Sejm RP, członek Komisji Infrastruktury. Radny Osiedla Św. Łazarz w Poznaniu. Architekt, aktywista, animator kultury. Inicjator protestów „Łańcuch Światła” w obronie niezawisłości sądownictwa.

Joanna Maria Stolarek

Niemiecka dziennikarka i publicystka. Absolwentka Karls-Eberhardt-Universität w Tybindze. W swoich publikacjach bierze pod uwagę polsko-niemiecki punkt widzenia. Wyspecjalizowała się w poruszaniu tematów politycznych, szczególnie tych dotyczących Polski i Niemiec. Stara się przybliżać Polskę Niemcom, a Niemcy Polakom. Lubi analizować bieżącą sytuację polityczną, zachodzące zmiany społeczne i relacje pomiędzy obydwoma państwami. Angażuje się we wspieranie rozwoju zawodowego kobiet.

gen. Jarosław Stróżyk

Generał brygady Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Adiunkt w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Pełnił służbę w Wojskowych Służbach Informacyjnych i w Służbie Wywiadu Wojskowego. W kwietniu 2010 roku wybrany na stanowisko zastępcy dyrektora Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Funkcję objął we wrześniu 2010 roku, służąc na stanowisku koordynującym działania wywiadów sił zbrojnych państw członkowskich. W 2011 roku awansowany na generała brygady SWW. We wrześniu 2013 roku został wyznaczony attaché obrony przy Ambasadzie RP w USA. 31 stycznia 2016 roku zakończył zawodową służbę wojskową, przechodząc do rezerwy. Od 2017 roku w Fundacji Stratpoints, objął funkcję jej wiceprezesa.

Wiola Stępień

Psycholożka, psychoterapeutka i trenerka grupowa. Na co dzień pracuje w gabinecie prywatnym. Od ponad 10 lat współpracuje z Kampanią Przeciw Homofobii. Jest zaangażowana w pracę, która opiera się na świadomych decyzjach związanych z seksualnością, poruszające tematykę między innymi społeczności LGBTQ+

Michał Sutowski

Politolog, publicysta i członek zespołu „Krytyki Politycznej”. Tłumacz i redaktor książek, autor m. in. książek "Fajny kraj do życia" oraz "Rok dobrej zmiany", a ostatnio podcastu poświęconego dziełu Thomasa Piketty’ego: "Kapitał i ideologia: (naprawdę) krótki kurs". W Instytucie Krytyki Politycznej prowadził cykle seminariów pt. "Obwarzanek po polsku" oraz "(Po)wojenna ekonomia obwarzanka" inspirowany głośną koncepcją ekonomistki Kate Raworth.

Jacek Sutryk

Socjolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH w Warszawie, wykładowca w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Zaangażowany społecznie - przewodniczył Radzie Pomocy Społecznej, dyrektor Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w Warszawie, wiceszef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Samorządowych OSP, działał w Zarządzie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji z zakresu polityki społecznej, współpracował z organizacjami socjalnymi z całej Polski. Był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Od 2011 r. dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu. Od 2018 r. prezydent Wrocławia. Zdobył mandat w pierwszej turze, po otrzymaniu 129669 (50,2 proc.) głosów.

prof. dr hab. Piotr Sułkowski

Fizyki teoretyczny, twórca i kierownik Katedry Kwantowej Fizyki Matematycznej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat jest wizytującym naukowcem w California Institute of Technology; długoterminowe staże i badania prowadził też na Harvardzie, Uniwersytecie w Amsterdamie, Uniwersytecie w Bonn. Prowadzi badania nad matematycznymi aspektami kwantowej teorii pola i teorii strun, oraz ich związkami z teorią węzłów oraz teorią macierzy losowych. Niezależnie prowadzi prace w zakresie biofizyki, dotyczące topologicznych własności biomolekuł. Niezależnie od działalności naukowej jest także aktywnym popularyzatorem nauki, m.in. prowadzi cenioną inicjatywę „Zapytaj fizyka”.

Michał Szczerba

Warszawski poseł i były samorządowiec. Pomysłodawca i pierwszy przewodniczący Komisji Polityki Senioralnej. Członek Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Obserwator wyborów na Białorusi w 2020 r. Wiceszef delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej. Odznaczony gruzińskim Orderem Honoru. „Mistrz Riposty” Szkła Kontaktowego.

Kazimiera Szczuka

Krytyczka i historyczka literatury, nauczycielka. Prezeska Fundacji Marii Janion. Odnawianie znaczeń. Od lat. 90. członkini ruchu kobiecego, organizatorka pierwszych manif, członkini Kongresu Kobiet, Polskiego Towarzystwa Genderowego, koordynatorka komitetu Ratujmy Kobiety. Prowadziła programy telewizyjne i radiowe. Uczy na studiach podyplomowych IBL PAN i w LXI Liceum Ogólnokształcącym im. Janiny Zawadowskiej w Szkolnym Ośrodku Socjoterapii Warszawie. Autorka książek, m.in. zbioru esejów o literaturze „Kopciuszek, Frankenstein i Inne. Feminizm wobec mitu”, „Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji” i wywiadu rzeki z prof. Marią Janion „Transe, traumy i transgresje”.

Paulina Szkoła

Pasjonatka nowych technologii oraz innowacji społecznych. Jest częścią fundacji Digital Poland. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Doświadczenie zawodowe zdobywała w redakcji Dzień dobry TVN oraz podczas stażu im. Roberta Schumana w Parlamencie Europejskim w dziale komunikacji Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Wewnętrznej. W Digital Poland odpowiada za wsparcie zespołu komunikacji i realizowanych w ramach działań fundacji projektów. Współautorka raportu „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?”.

Filip Szulik-Szarecki

Kierownik fact-checkingowego projektu Wojownicy Klawiatury oraz analityk projektu InfoTester w Polsko- Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Baczny obserwator platform cyfrowych i ich wpływu na społeczeństwo. Zainteresowany tematem prawa do prywatności w sieci i technikami usuwania śladu cyfrowego. Po godzinach wikipedysta.

Krystyna Szumilas

Zawodowo „od zawsze” związana z edukacją. Zaczynała jako nauczyciel matematyki w szkole podstawowej. Później oświatą zajmowała się jako samorządowiec. Poselski mandat sprawuje od 2001 roku i równie długo zasiada w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, obecnie jako jej wiceprzewodnicząca. W latach 2011-2013, w drugim rządzie Donalda Tuska była ministrem edukacji. Wcześniej, od listopada 2007 roku w Ministerstwie Edukacji Narodowej sprawowała urząd sekretarza stanu.

Maciej Szymański

Kierownik Sektora w Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych w Komisji Europejskiej, prezes Network PL. Jest absolwentem Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej. Przez prawie dziesięć lat kierował działalnością międzynarodowych firm na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej. W strukturach unijnych jako urzędnik mianowany od 2012 roku, początkowo w Dyrekcji Generalnej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP, następnie w Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej, a obecnie w Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych. Od 2020 roku prezes Network PL, stowarzyszenia Polaków pracujących w instytucjach międzynarodowych.

Rafał Szymański

Aktywista społeczny, na co dzień ojciec czwórki dzieci, z których jedno cierpi na problemy psychiczne i jest po próbach samobójczych. Od 2015 roku pomaga nastolatkom z problemami psychicznymi i ich rodzicom, prowadził przez kilka lat bloga o depresji nastolatków „Porcelanowe Aniołki”, grupę wsparcia i warsztaty. Współpracował z Rzecznikiem Praw Dziecka, Biurem Rzecznika Praw Pacjenta czy Rzecznikiem Praw Obywatelskich przy pracach na temat reformy psychiatrii dzieci i młodzieży. W 2019 roku wystąpił na TEDx z tematem „Depresja to porywacz naszych dzieci”, który obejrzało już ponad 120 tys. osób. W 2020 roku została wydana książka „Szramy. Jak psychostem niszczy nasze dzieci” opisująca jego i innych rodziców historię walki o własne dziecko.

Ewa Szymera

Od 2020 roku współtworzy Fundację Różowa Skrzyneczka, organizację walczącą z wykluczeniem menstruacyjnym, gdzie koordynuje projekty promujące zdrowie menstruacyjne w mediach, szkołach i placówkach publicznych. Jest także Wiceprezeską Instytutu Przeciwdziałania Wykluczeniom, którego misją jest działalność społeczna na rzecz osób wykluczonych i marginalizowanych, a także działalność badawcza i edukacyjna na rzecz tworzenia włączającego i otwartego społeczeństwa. Uczestniczka projektu Amnesty International „Twój Głos ma MOC!” oraz „Generation Change” Krytyki Politycznej. Członkini międzynarodowej społeczności „female factor” wspierającej rozwój kobiet w biznesie i NGOs.

Katarzyna Szymielewicz

Prawniczka, działaczka społeczna i publicystka. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon, która jako jedyna organizacja w Polsce kompleksowo zajmuje się problematyką praw człowieka i nowych technologii. W latach 2012-2020 wiceprzewodnicząca europejskiej sieci European Digital Rights. Od 2018 r. w Radiu Tok FM prowadzi podcast Panoptykon 4.0.

Jakub Szymik

Strateg polityczny specjalizujący się w prowadzeniu kampanii, wspieraniu ruchów oddolnych i doradzaniu organizacjom obywatelskim. Ma ponad osiem lat doświadczenia w pracy dla międzynarodowych marek, organizacji społecznych i aktywistów. Aktualnie związany z londyńskim biurem Red Flag Consulting, a jego doświadczenie na polskim rynku obejmuje współpracę z Europejską Akademią Dyplomacji czy CEC Government Relations.

Adam Szłapka

Poseł RP na Sejm VIII i IX. Przewodniczący Nowoczesnej, wcześniej jej Sekretarz Generalny. Należy do Parlamentarnej Komisji ds. Służb Specjalnych Komisji Spraw Zagranicznych.
W latach 2006-2010 był radnym i wiceprzewodniczącym rady miejskiej Kościana. Pełnił funkcję sekretarza generalnego organizacji Młode Centrum. W kolejnych latach był dyrektorem Fundacji Projekt: Polska, gdzie odpowiadał m.in. za organizację projektów „Razem 89” i „Pokolenie Solidarności”.
W latach 2011-2015 pracował w Kancelarii Prezydenta RP.

Przemysław Słowik

Przewodniczący Partii Zieloni. Radny Rady Miasta Szczecina. Aktywista i społecznik walczący na rzecz progresywnych zmian. Na co dzień podejmuje działania dla ratowania drzew w miastach, zwiększenia terenów zielonych i skończenia z powszechną betonozą na ulicach oraz w sercach i umysłach urzędników.

Michał Tarnowski

Współzałożyciel Akademii Wiedzy Obywatelskiej. Swoje zainteresowanie służbą cywilną zbudował podczas studiów z Polityki, Ekonomii i Filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Obecnie zajmuje się przedsiębiorczością społeczną i stosowaniem technologii w działaniach społecznych, za co został wyróżniony nagrodą 25 under 25. Jest stypendystką Aspen Institute a od tego roku także członkiem European Democracy Youth Network. Prowadzi ogólnopolską inicjatywę Language Supp Ukraina, która zapewnia dzieciom z Ukrainy darmowe kursy języka polskiego online.

Marek Tatała

Ekonomista, manager w sektorze organizacji pozarządowych i think-tanków, ekspert ds. polityki gospodarczej, regulacji i ekonomicznej analizy prawa. Absolwent ekonomii i nauk politycznych w University of Bristol oraz ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2013-2021 wiceprezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, think-tanku założonego przez prof. L. Balcerowicza. Od 2021 r. Wiceprezes i Dyrektor Zarządzający Fundacji Wolności Gospodarczej, realizującej kampanię „Kurs na euro”.

dr Tomasz Terlikowski

Doktor filozofii, pisarz, publicysta. Dziennikarz RMF FM, publicysta „Plusa Minusa” i portalu Deon, współpracuje także z „Tygodnikiem Powszechnym”, prowadzi podkast „Tak myślę”. W przeszłości m.in. wicenaczelny tygodnika Ozon i naczelny Telewizji Republika.

Maya Teryaki

Pochodzi z wielokulturowej rodziny. Mama jest Polką, a ojciec Syryjczykiem. Urodziła się w Syrii i tam spędziła pierwsze lata swojego dzieciństwa, po czym na stałe przeprowadziła się całą rodziną do Polski. Rodzice wszczepiali w nią pasję do wędrówek, zabierając ją w różne rejony świata. Fascynacja innymi krajami, krajobrazami i kulturami pozostała jej do dziś. Z zawodu jest psycholożką, przez wiele lat prowadziła warsztaty z psychoedukacji dla dzieci i młodzieży, pracowała jako terapeutka zajęciowa z osobami niepełnosprawnymi. Prowadziła również warsztaty podróżnicze dla dzieci. Od kilku lat współpracuje z Fundacją im. Heinricha Bölla, gdzie prowadzi warsztaty na temat migracji.

Róża Thun

Europosłanka Renew Europe i Polski 2050 Szymona Hołowni. Całe swoje życie zawodowe poświęciła idei integracji europejskiej. Prezeska Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana (1992-2005). Szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (2005-2009). Od 2009 roku zasiada w Parlamencie Europejskim. Dzięki jej zaangażowaniu w prace w Parlamencie Europejskim nie mamy już w Unii Europejskiej opłat roamingowych. Przeprowadziła także skutecznie przyjęcie przepisów wprowadzających jednolitą ładowarkę. Zajmuje się także regulacjami jednolitego rynku cyfrowego, bezpieczeństwem produktów, regulacjami gospodarki o obiegu zamkniętym. Zdecydowania obrończyni praworządności w Polsce na forum Unii Europejskiej.

Marek Titow

Ma na koncie wiele komercyjnych produkcji VR 360° oraz dwie etiudy Cinematic VR o więźniach PRL. Był dziennikarzem i redaktorem naczelnym polonijnego magazynu w Londynie, gdzie zajmował się również produkcją muzyczną, koncertową i teatralną. Od dwunastu lat związany jest z produkcją i postprodukcją filmową i reklamową w Polsce. Od ponad czterech lat tworzy firmę Altereye. Wśród firm, z którymi współpracował, były m.in. mBank, TVN, Stołeczna Estrada, Sinfonia Varsovia, LOT. Współpracował przy projektach Cinematic VR produkowanych przez VnLab łódzkiej szkoły filmowej takich jak „Deep Dive”, prezentowane na festiwalu w Wenecji „Szepty”, „Biesy VR” - doświadczenie wystawiane w Teatrze Studio w Warszawie, projekt „Endless” Wojtka Pusia, czy „Wish You Were Here” w reżyserii Michała Stankiewicza.

Cezary Tomczyk

Poseł na Sejm RP (od 2007 roku). Absolwent marketingu politycznego na Uniwersytecie Warszawskim. W 2015 rzecznik prasowy rządu Ewy Kopacz, w latach 2020–2021 przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Pracował w komisjach: ds. kontroli państwowej; obrony narodowej; finansów publicznych; nadzwyczajnej ds. prawa wyborczego; ds. Unii. Obecnie kontynuuje pracę w komisjach ds. Unii Europejskiej (wiceprzewodniczący) oraz obrony narodowej. Był szefem kampanii Prezydenta Rafała Trzaskowskiego w 2020 roku oraz współprowadził zwycięska kampanie Rafała Trzaskowskiego na Prezydenta Warszawy w 2019.

Adam Traczyk

Dyrektor More in Common Poland, associate fellow w German Council on Foreign Relations (DGAP). Jego teksty i komentarze ukazały się m.in. na łamach Polityki, Rzeczpospolitej, Dziennika Gazety Prawnej, Krytyki Politycznej, Le Monde, Die Welt, Süddeutsche Zeitung i Wall Street Journal.

Wanda Traczyk-Stawska

Ps. „Pączek”, ur. 7 kwietnia 1927 w Warszawie polska psycholożka i działaczka społeczna, działaczka podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierka Armii Krajowej, członkini Szarych Szeregów, uczestniczka powstania warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy.

Piotr Trudnowski

Prezes stowarzyszenia Klub Jagielloński, gdzie współtworzy think tank i portal opinii odwołujące się do wartości chrześcijańsko-demokratycznych, republikańskich i konserwatywnych. Działacz obywatelski i publicysta polityczny. Mąż Karoliny, ojciec Leona i Józefa.

dr Rafał Trzaskowski

Prezydent Warszawy od 2018 roku. Członek Europejskiego Komitetu Regionów i Zarządu Eurocities. W 2020 roku Rafał Trzaskowski był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski. Były poseł, eurodeputowany i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, w 2014 r. był wiceministrem spraw zagranicznych RP, a w 2013 r. ministrem administracji i cyfryzacji w gabinecie premiera Donalda Tuska. Urodził się w Warszawie, gdzie studiował i ukończył stosunki międzynarodowe oraz filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk politycznych.

Jakub Turowski

Jest odpowiedzialny za budowanie relacji pomiędzy Metą a ustawodawcami, regulatorami, organizacjami pozarządowymi i innymi środowiskami zainteresowanymi wpływem Internetu na społeczeństwo i gospodarkę. Zanim dołączył do Meta, kierował zespołem ds. polityki publicznej i regulacji w UPC Polska, pierwszym operatorze kablowym w Polsce. Międzynarodowe doświadczenie w zakresie gospodarki cyfrowej zdobywał w Brukseli, pracując nad agendą cyfrową i regulacjami europejskimi m.in. dla PwC i Belgacom.

Marian Turski

Historyk, dziennikarz i działacz społeczny, były więzień obozu Auschwitz-Birkenau i KL Buchenwald. Od 1958 roku kieruje działem historycznym tygodnika „Polityka”. Napisał, opracował i zredagował kilkanaście książek. Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta stołecznego Warszawy, między innymi za wieloletni wysiłek prowadzący do powstania na Muranowie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od początku pełni także funkcję przewodniczącego Rady Muzeum. Zasiada we władzach: Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, Rady Domu Konferencji w Wannsee – Miejsca Pamięci i Edukacji Historycznej w Berlinie. Przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Donald Tusk

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie zaangażował się w nielegalną działalność przeciwko reżimowi komunistycznemu. Podjął m.in. współpracę z podziemnymi Wolnymi Związkami Zawodowymi. W 1983 r. założył nielegalny miesięcznik „Przegląd Polityczny”, propagujący liberalizm gospodarczy i zasady liberalnej demokracji. Poseł na Sejm I, IV, V, VI i VII kadencji. W latach 1997–2001 senator i wicemarszałek Senatu IV kadencji, w latach 2001–2005 wicemarszałek Sejmu IV kadencji, w latach 2007–2009 przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej. W latach 2007–2014 prezes Rady Ministrów, najdłużej sprawujący urząd premiera w III RP.

prof. Joanna Tyrowicz

Profesor ekonomii, badaczka rynku pracy, wykładowczyni na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożycielka pozarządowego ośrodka badawczego FAME|GRAPE (grape.org.pl). Wyróżniona m.in. stypendium Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia (2009/2010), Stypendium Mellona oraz nagrodą Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. prof. Edwarda Lipińskiego.

Michał Tęcza

Ekspert z ponad 10-letnim doświadczeniem w pracy z ludźmi. Trener, profilaktyk, specjalista z zakresu pomocy humanitarnej oraz przeciwdziałania dyskryminacji. Posiada wykształcenie z zakresu pomocy psychologicznej i interwencji kryzysowej akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.

Michał Urbaniak

Michał Urbaniak to międzynarodowej sławy jazzman, skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce „obywatel świata”. Autor ponad 500 kompozycji, nagrał ponad 120 płyt (autorskich i jako gość). Znany jako współtwórca i kreator muzyki fusion. W 1973 r wyjechał do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson , Marcus Miller, Jaco Pastorius, Toots Thielmans, Kenny Kirkland, Larry Coryell, Lenny White, Alphonze Mouzon.

Olena Vaidalovych

Działaczka na rzecz praw człowieka, prawniczka i ukraińska Romka. Obecnie reprezentuje Fundację W kierunku Dialogu, która pomaga ukraińskim romskim uchodźcom znaleźć bezpieczeństwo w Polsce. Była ekspertem ds. praw mniejszości, w tym Romów, podczas swojej pracy dla Misji Monitorowania Praw Człowieka ONZ w Ukrainie, gdzie udzielała ekspertyz w kwestiach mniejszości, praw człowieka, analiz politycznych i instrumentów międzynarodowych.

Matúš Vallo

Matúš Vallo jest burmistrzem Bratysławy od grudnia 2018 roku.
Urodził się w Bratysławie, a następnie chodził do szkoły średniej w Rzymie. Ukończył Wydział Architektury Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Podczas swojej kariery jako architekt, pracował w Londynie i innych miastach. Otrzymał stypendium Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.
Jako burmistrz, jednym z głównych celów Matúša i jego zespołu było stworzenie silnego i odpornego miasta o wysokim poziomie przejrzystości jako klucza do walki z korupcją.
Korzystając ze swojego doświadczenia zawodowego, Matúš położył nacisk na dobrze zaprojektowane przestrzenie publiczne. Inne kluczowe tematy to łagodzenie i adaptacja do zmian klimatu, dostępny transport publiczny, opieka społeczna i wsparcie dla grup wrażliwych.

Guy Verhofstadt

Guy Verhofstadt - belgijski i flamandzki polityk, deputowany krajowy Izby Reprezentantów oraz Senatu Belgi. W latach 1985-1988 wicepremier i minister finansów, badań naukowych i planu. Premier Belgii w latach 1999–2008. Były przewodniczący Rady Unii Europejskiej oraz frakcji politycznej w Parlamencie Europejskim ALDE. Koordynator Parlamentu Europejskiego ds. brexitu i przewodniczący grupy sterującej ds. brexitu. Od 2009 roku Poseł do Parlamentu Europejskiego, a od 2021 współprzewodniczący Konferencji w sprawie przyszłości Europy w Parlamencie Eurpejskim. Kawaler Wielkiej Wstęgi Orderu Leopolda.

Garvan Walshe

Irlandzki strateg polityczny i przedsiębiorca oraz założyciel firmy Article7 Intelligence zajmującej się technologiami politycznymi oraz współzałożyciel organizacji pozarządowej zajmującej się integralnością wyborczą Unhack Democracy. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na wzmacnianiu demokracji i rządów prawa, obronie i bezpieczeństwie oraz promowaniu społeczeństwa przedsiębiorczego. Stopień doktora uzyskał na uniwersytecie w Manchesterze. Pisze regularnie dla Foreign Policy, a jego artykuły były publikowane w wielu międzynarodowych wydawnictwach, takich jak The Economist, Die Welt, Haaretz, The New Statesman i CNN.

Maria Wasiak

Polska prawniczka, radca prawny, w 1998 wicewojewoda radomska, w latach 2011–2012 prezes PKP SA, w latach 2014–2015 minister infrastruktury i rozwoju. Ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację sądową, orzekała jako asesor sądowy, w 1990 została radcą prawnym. Jest też absolwentką Wielkopolskiej Szkoły Biznesu przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W 1998 była wicewojewodą radomskim, ostatnim w historii tego województwa. Do 2014 roku pełniła kierownicze funkcje w strukturach Polskich Kolei Państwowych. Została wiceprzewodniczącą Wspólnoty Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej w Brukseli, członkinią Rady Wykonawczej Międzynarodowego Związku Kolei w Paryżu oraz członkinią konferencji dyrektorów generalnych kolei Organizacji Współpracy Kolei w Warszawie. 22 września 2014 powołana na stanowisko ministra infrastruktury i rozwoju w rządzie Ewy Kopacz. Funkcję tę pełniła do 16 listopada 2015. W 2016 powołana na funkcję zastępcy prezydenta Bydgoszczy. Na stanowisku tym objęła nadzór nad Wydziałem Funduszy Europejskich, Wydziałem Zintegrowanego Rozwoju, Zespołem ds. Zarządzania Energią oraz Miejską Pracownię Urbanistyczną.

Małgorzata Waszczuk

Socjolożka i edukatorka. Od 2007 roku zajmuje się edukacją międzykulturową, obywatelską i antydyskryminacyjną. Koordynatorka projektów dla aktywistów i aktywistek lokalnych, programów polsko-ukraińskich oraz działań włączających osoby z doświadczeniem migracji w życie instytucji kultury. Zainteresowana perspektywami mniejszościowymi oraz miejskimi kontekstami działań.

Michał Wawrykiewicz

Adwokat. Prowadzi własną praktykę w Warszawie od 2003 roku. Od początku kryzysu konstytucyjnego zaangażowany w obronę praworządności. Ekspert zespołów parlamentarnych ds. Ładu Konstytucyjnego oraz ds. Reformy Wymiaru Sprawiedliwości, autor licznych opinii dla BAS na temat ustaw dotyczących sądownictwa. Ekspert komisji LIBE w parlamencie Europejskim. Współzałożyciel inicjatywy #WolneSądy oraz Komitetu Obrony Sprawiedliwości (KOS). Obrońca i pełnomocnik niezależnych sędziów i prokuratorów, występuje przed TSUE w Luksemburgu i ETPCz w Strasburgu. Współautor książki „Konstytucja. Praworządność. Władza sądownicza. Aktualne problemy trzeciej władzy w Polsce” (2019), która opisuje naruszenia praworządności i działania obronne podjęte przez środowiska prawnicze i obywatelskie.

Ewa Winnicka

Reporterka, autorka książek Londyńczycy, Angole, Nowy Jork zbuntowany, Milionerka, Był sobie chłopczyk oraz Greenpoint. Współautorka książek Głosy i Władcy strachu (napisanych wspólnie z Dionisiosem Sturisem), a także 1968 (z Cezarym Łazarewi­czem). Trzykrotna laureatka nagrody Grand Press, laure­atka Nagrody Gryfia, nagrody dla najlepszej książki roku przyznawanej w ramach Festi­walu Reportażu w Lublinie oraz nagrody MediaTory. Otrzymała również nominacje do Nagrody Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Maciej Witucki

Prezydent Konfederacji Lewiatan. Studiował na Politechnice Poznańskiej. Ukończył również studia podyplomowe we Francji w Ecole Central Paris. Specjalizował się w dziedzinie badań operacyjnych i wspomagania decyzji. Pracował w banku Cetelem Polska, a następnie w zarządzie Lukas Banku, którego w 2005 roku został prezesem. Następnie w 2006 roku został prezesem Telekomunikacji Polskiej i jednocześnie szefem Grupy TP. W 2016 roku został prezesem zarządu Work Service SA. Jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Orange, zasiada również w Radach Nadzorczych TISE, AXA, Auchan, Krynica Vitamin. Jest członkiem Rady Dyrektorów Atlantic Council, członkiem Rady Fundacji Centrum im. prof. B. Geremka, zasiada w Radzie European Council on Foreign Relations.

dr hab. Magda Wiśniewska

Lekarz, doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii, diabetologii i transplantologii klinicznej, od ponad 20 lat związana zawodowo i dydaktycznie z Kliniką Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizację z chorób wewnętrznych uzyskała w 2007 roku, z nefrologii w 2010 roku, z diabetologii w 2014 r. i z transplantologii klinicznej w 2017 roku. Pracę doktorską obroniła w 2004 r., rozprawę habilitacyjną – w kwietniu 2022. W latach 2014-2022 była Prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, a w latach 2018-2022 Przewodniczącą Konwentu Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich.
Od lipca 2017 jest Zastępcą Dyrektora ds. Lecznictwa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie.

Agnieszka Wiśniewska

Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos „Duża Solidarność, mała solidarność” oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską „Kino to szkoła przetrwania”. Redaktorka książek filmowych m.in. „Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna”, „Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna”.

dr Jacek Wiśniewski

Samorządowiec, przedsiębiorca, były działacz NZS UW, były szef studenckiego klubu Hybrydy, były członek zarządu Gminy Raszyn, przewodniczący Zarządu Regionu KOD Mazowsze, członek Zarządu Głównego KOD.

Jakub Wiśniewski

Doktor nauk społecznych UW, ur. 1977. Sekretarz Zarządu Globsec, think-tanku w Bratysławie. Ambasador Polski przy OECD 2014-2016, Dyrektor Departamentu Strategii w MSZ 2010-2014. Współtwórca strategii polityki zagranicznej i członek rad naukowych i programowych PISM, OSW i IEŚW w latach 2010-2014

Damian Woda

Student historii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest na specjalizacji nauczycielskiej, swoją przyszłość wiąże z nauczaniem historii. Kocha sztukę, w wolnym czasie pisze wiersze. W latach 2018-2021 był stypendystą programu stypendialnego EFC „Marzenie o Nauce”. Jest członkiem stowarzyszenia ,,Alumni EFC” i absolwentem II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie.

Martyna Wojciechowska

Dziennikarka, podróżniczka, autorka książek. Związana z telewizją TVN od 1998 roku. Z wykształcenia ekonomistka z dyplomem MBA, z zamiłowania dziennikarka. Autorka cyklu podcastów i wideo na YouTube DALEJ. Założycielka Fundacji UNAWEZA, działającej na rzecz wyrównywania szans kobiet i dzieci na całym świecie. Przez 10 lat pełniła funkcję redaktor naczelnej polskiej edycji magazynów „National Geographic” i „NG Traveler”. Zrealizowała ponad 100 odcinków autorskiej serii podróżniczej „Kobieta na krańcu świata”, która emitowana jest w ponad 60 krajach na świecie. Jako druga Polka zdobyła Koronę Ziemi, jako pierwsza kobieta z Europy Środkowo-Wschodniej ukończyła rajd Dakar.

dr Paweł Wojciechowski

W latach 2006-2020 pełnił funkcje ministra finansów, wiceministra spraw zagranicznych, doradcy premiera, prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, ambasadora RP przy OECD oraz głównego ekonomisty ZUS. W latach 1999-2005 był prezesem PTE Allianz Polska S.A., a wcześniej prezesem innych spółek rynku finansowego, dyrektorem oddziału Polskiego Banku Rozwoju S.A., oraz kierował projektami UNDP i USAID. Ukończył ekonomię na John Carroll University, studia doktoranckie na Case Western Reserve University oraz doktorat w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. Obecnie od kilku lat jest dyrektorem w londyńskiej Whiteshield, koordynatorem korytarza transportowego Ren-Alpy w strukturach UE oraz profesorem we Wszechnicy Polskiej w Warszawie.

Mateusz Wojcieszak

Prezes zarządu Fundacji Pole Dialogu – organizacji społecznej, która wspiera udział obywateli i obywatelek w życiu publicznym oraz tworzy narzędzia ułatwiające prowadzenie dialogu. Interesuje go praktyczne wzmacnianie głosu mieszkańców i mieszkanek w miastach, szkołach i publicznych instytucjach. Współorganizował pierwszy klimatyczny panelu obywatelski w Warszawie, gdzie 90 losowo wybranych osób wypracowało wiążące rekomendacje na temat efektywności energetycznej dla Prezydenta Miasta. Wspólnie z dziesiątkami organizacji społecznych działa w SOS dla Edukacji, gdzie szerokie partnerstwo tworzy nową wizję edukacji publicznej w Polsce dostosowaną do XXI wieku.

Jason Worlledge

Dyrektor Programowy Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego (IRI) w Polsce. Przed dołączeniem do IRI, Jason służył jako Oficer ds. Planowania Strategicznego w Społeczności Demokracji, przygotowując 5-letnią strategię i był prezesem Europejskiej Akademii Dyplomacji przez 4 lata. Rozpoczął swoją karierę w Marine Corps w Stanach Zjednoczonych jako analityk wywiadu i lider zespołu antynarkotykowego.

dr n. med. Beata Wróbel

Ginekolożka, położniczka, seksuolożka. Lekarka promująca konieczność filozoficznego namysłu w medycynie nad seksualnością i zdrowiem seksualnymkobiet. Prowadzi i publikuje nowatorskie obserwacje i badania w zakresie seksuologii ginekologicznej. Współautorka Polskiej Wersji Indeksu Funkcji Seksualnej Kobiety (IFSK – test, który każda kobieta może wykonać –on-line, aby poddać ocenie własną seksualność). Inicjatorka cyklu Konferencji Naukowych pt.: „Indeks Funkcji Seksualnej Kobiety”. Laureatka Nagrody II Międzynarodowego Kongresu „Kobieta i Mężczyzna”, przyznanej przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, za wkład w interdyscyplinarny rozwój nauki o seksualności. Wspólnie z siostrą prowadzą podcast „Siostry ginekolożki”.

Ludwika Wujec

Polska polityk. Działaczka opozycji w PRL – współpracowniczka KOR i KSS „KOR”, członkini redakcji Robotnika i Tygodnika Mazowsze. Asystentka Tadeusza Mazowieckiego przy Okrągłym Stole. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Laureatka Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy.

Michał Wypij

Poseł na Sejm RP od 2019 roku. Zastępca przewodniczącego Podkomisji stałej do spraw sportu dzieci i młodzieży oraz Podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W 2021 roku został obrońcą lokalnego klubu piłkarskiego.

Ivan Wyrypajew

Jest jednym z najbardziej intrygujących przedstawicieli współczesnego teatru. Jego sztuki grane są prawie we wszystkich krajach Europy. Był wielokrotnie nagradzany, napisano o nim dziesiątki prac naukowych, w tym kilka poważnych doktoratów. Jest laureatem Paszportu Polityki za przypomnienie polskiemu teatrowi, że sztuka sceniczna może również być poezją. Za wiarę w siłę opowieści i żelazną konstrukcję tekstu... Jego debiutanckie Sny (1998) o młodych rosyjskich narkomanach wystawił londyński Royal Court Theatre (2001) i od tego czasu dramaty Wyrypajewa miały ponad trzydzieści inscenizacji w dwudziestu krajach. Jest także współzałożycielem Teatru Praktika (2005).

Kamil Wyszkowski

Pracownik ONZ od 2002 roku. Od 2004 do 2021 Przedstawiciel Krajowy i Prezes Rady UN Global Compact Network Poland – UN GCNP (ONZ-owskiej sieci koordynującej z ramienia United Nations Global Compact współpracę z biznesem, miastami, uczelniami wyższymi, administracją publiczną oraz organizacjami pozarządowymi). Od 2021 Przedstawiciel Krajowy i Dyrektor Wykonawczy UN GCNP. Wykładowca, ekspert w zakresie polityk ONZ i UE, w szczególności w obszarze działań na styku biznesu, administracji i nauki oraz włączania sektora prywatnego do wdrażania celów, polityk i standardów ONZ. Absolwent prestiżowej United Nations Development Programme Academy (UNDP VDA).

Julia Wyszyńska

Absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Aktorka teatralna i filmowa. Laureatka m.in. Grand Prix na festiwalu Wrostja we Wrocławiu, Monoblok w Gdańsku, Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Monodramu za rolę Medei w spektaklu „Medea” w reż. Eweliny Marciniak, otrzymała m.in. nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu „Podróż zimowa” w reż. Mai Kleczewskiej na festiwalu Prapremiery w Bydgoszczy, nagrodę dziennikarzy za rolę Hanki w spektaklu „Chłopi” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego na festiwalu Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, nagrodę za najlepszą rolę festiwalu M- Teatr w Koszalinie, stypendystka Prezydenta miasta Bydgoszcz. Współpracowała z teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Powszechnym w Warszawie, obecnie także gra w Och-Teatrze, TR, Komuna Warszawa.

prof. Bogdan Wziątek

Urodzony w 1973 roku w Starachowicach, absolwent Wydziału Rybactwa i Ochrony Środowiska AR-T w Olsztynie, dr hab. inż. nauk rolniczych z dyscypliny rybactwo Wydział Nauk o Środowisku UWM w Olsztynie. Od 2002 roku do chwili obecnej adiunkt zatrudniony na UWM w Olsztynie najpierw na wydziale Ochrony Środowiska i Rybactwa, następnie Nauk o Środowisku, obecnie na Wydziale Geoinżynierii i Ekologii UWM w Olsztynie.

Członek Rady Naukowej przy Zarządzie Głównym PZW lata 2018 – 2020. Przewodniczący Rady Naukowej przy Zarządzie Główny PZW od maja 2022. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się głównie wokół badań nad wpływem kręgowców rybożernych na zespoły ryb oraz metod czynnej ochrony ichtiofauny zwłaszcza gatunków objętych ochroną.

Adela Wąsiewicz

Kobieta w spektrum autyzmu oraz mama Kosmy, który również jest autystą. Adela tworzy projekt „Lot w kosmos” mający na celu oswajanie tematu spektrum autyzmu w przystępny i przyjazny sposób, używając pełni mocy mediów społecznościowych. Autorka książki „Lot w Kosmos- praktyczny przewodnik po spektrum autyzm” oraz autorka podcastu o tej tematyce. W przyszłości chce profesjonalnie jako psycholog i trener umiejętności społecznych wspierać rodziców i dorosłych w spektrum autyzmu.

dr Łukasz Zaborowski

Geograf, planista, regionalista. Ekspert Instytutu Sobieskiego, wykładowca Akademii „Ignatianum” w Krakowie. Prezes Radomskiego Towarzystwa Naukowego. Naukowo zajmuje się strukturą przestrzenną kraju w ujęciach historyczno-kulturowym, osadniczym i administracyjnym. Jako ekspert porusza się w dziedzinach rozwoju regionalnego, polityki przestrzennej i planowania transportu publicznego. Ponadto pracuje nad kompendium wiedzy do edukacji regionalnej dla regionu radomskiego. Miłośnik cywilizacji łacińskiej i dziedzictwa I Rzeczpospolitej. Działa w ruchu nowej ewangelizacji i śpiewa basem w kwintecie wokalnym.

dr Oksana Zabużko

Jest najważniejszą ukraińską pisarką i autorką ponad 20 książek różnych gatunków (wiersze, beletrystyka, eseje, recenzje). Zadebiutowała w wieku 12 lat, ale ponieważ jej rodzice zostali wpisani na czarną listę podczas czystek sowieckich w latach 70., jej pierwsza książka ukazała się dopiero po pieriestrojce. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Kijowskim Szewczenki, uzyskała doktorat z filozofii sztuki i pracowała jako pracownik naukowy w Instytucie Filozofii Ukraińskiej Akademii Nauk. Na początku lat 90. wykładała w USA jako Fulbright Fellow i Writer-in-Residence na Penn State University, Harvard University i Pittsburgh University.

Katarzyna Zakliczyńska

Absolwentka Yenching Academy na Uniwersytecie Pekińskim. Zajmuje się perspektywą filozofii konfucjańskiej w nowych technologiach i ekologii. Od maja 2022 r. działa w zespole Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Honorata Zapaśnik

Absolwentka Wydziału dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała w "Dzienniku Polskim" w Londynie, w gazeta.pl i w "Ourtiders". Publikowała swoje teksty m.in. w "Dużym Formacie", "Wolnej Sobocie", "Tygodniku Powszechnym", "Zwierciadle", "Wysokich Obcasach", "Więzi", "Nowym Dzienniku" w Nowym Jorku. Przygotowuje felietony zagraniczne dla telewizji. Jest autorką dwóch książek. Pierwsza z nich pt. "Wojna jest zawsze przegrana", wydana została w 2019 roku. Jest to zbiór rozmów ze znanymi polskimi korespondentami wojennymi, którzy postanowili się podzielić swoimi historiami. Kolejna publikacja pt. "Dziwny jest ten świat. Opowieść o Waldemarze Milewiczu" ukazała się w 2021 roku. Książka przedstawia sylwetkę jednego z najbardziej znanych polskich korespondentów wojennych, który w 2004 roku zginął w Iraku w czasie nagrywania programu telewizyjnego "Dziwny jest ten świat".

Aleksandra Zapolska

Działaczka społeczności ukraińskiej, koncentrująca się na działaniach rzeczniczych, przeciwdziałaniu dyskryminacji, budowaniu sojuszy i koalicji pomiędzy mniejszościami i migrantami oraz włączaniu wsparcia dla migrantów. Współzałożycielka fundacji Zustricz, tworzącej Klub Ukraiński w Krakowie. Współautorka raportów: „Księga Dobrych Praktyk. Działania na Rzecz Mniejszości Narodowych i etnicznych oraz Cudzoziemców” (2018), „Analiza sytuacji dzieci i młodzieży z Ukrainy w krakowskich szkołach. Rekomendacje” (2019), „Organizacje Mniejszości narodowych i etnicznych w dobie Pandemii” (2020). W roku 2019 nominowana przez Międzynarodową Organizację do Spraw Migracji (IOM) w Polsce do nagrody Złote Wachlarze.

Urszula Zielińska

Posłanka na Sejm IX Kadencji i przewodnicząca Partii Zieloni. W Sejmie jest wiceprzewodniczącą Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz członkinią Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Studiowała zarządzanie i marketing. Przed objęciem mandatu poselskiego pracowała w międzynarodowym biznesie w Polsce, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii. W pracy parlamentarnej skupia się na tematyce zielonej energii i klimatu, prawach człowieka oraz ustawodawstwie dotyczącym konopi. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Paul Ziemiak

Niemiecki polityk CDU pochodzenia polskiego. Od 8 grudnia 2018 do 22 stycznia 2022 sekretarz generalny partii.
Od września 2014 był federalnym przewodniczącym chadeckiej młodzieżówki Junge Union. W wyborach 2017 został wybrany do Bundestagu z ramienia CDU.

Justyna Zwolińska

Prawniczka i dziennikarka specjalizująca się w zagadnieniach związanych z polityką jakości i ochroną środowiska w rolnictwie, polityką żywnościową, Wspólną Polityką Rolną oraz dobrostanem zwierząt. Wykładowczyni i doktorantka w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW. Wykładowczyni na podyplomowych studiach „Prawo o żywności” w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Wieloletnia współpracowniczka organizacji pozarządowych zajmujących się rolnictwem, ochroną środowiska i zwierząt. Członkini Stowarzyszenia „Prawnicy na rzecz zwierząt” oraz Forum Rolnictwa Ekologicznego im. Mieczysława Górnego. Członkini Rady Fundacji „Strefa Zieleni”. Koordynatorka ds. rzecznictwa Koalicji Żywa Ziemia. Współautorka polskiego wydania „Atlasu Mięsa”.

Jan Zygmuntowski

Ekonomista i przedsiębiorca społeczny zainteresowany złożonymi systemami, ekonomią polityczną technologii oraz gospodarką cyfrową. Współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii i dyrektor programowy CoopTech Hub, pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych. Doktorant Akademii Leona Koźmińskiego i wykładowca kierunku Zarządzanie i AI w Cyfrowym Społeczeństwie. Założyciel i w latach 2015-2020 prezes zarządu Fundacji Instrat, progresywnego think-tanku. Doświadczenie zdobywał m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, stypendysta G20 Global Solutions, British Council, Møller Institute, Open Future Foundation i FEPS. Ambasador DigitalEU. Autor „Kapitalizmu Sieci”, książki nominowanej do nagrody Economicus 2020.

Wojtek i Agata – lifeonwheelz

Life on Wheelz to projekt tworzony przez Wojtka Sawickiego oraz jego partnerkę Agatę Tomaszewską. Chory na dystrofię mięśniowa Duchenne'a Wojtek był w stanie przez osiem lat pracować jako redaktor naczelny kultowego muzycznego portalu Porcys, prowadzić własną listę przebojów Carpigiani i stworzyć instagramowy profil Life on Wheelz – robił to wszystko, obsługując komputer za pomocą ruchów gałek ocznych. Na Life on Wheelz wraz z Agatą walczą z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami oraz opowiadają o codziennym życiu, motywując innych do działania – to jedno z najbardziej wartościowych miejsc w Polskim Internecie.

dr Ewa Łabno-Falęcka

Z wykształcenia germanistka. W latach 1993-1999 w służbie dyplomatycznej-pełniła funkcję I sekretarza, a potem radcy do spraw kultury w Ambasadzie RP w Bonn. Od 1999 związana Mercedes-Benz Group AG w Polsce, gdzie pełniła różne funkcje (dyrektor Corporate Representative Office Daimler AG, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i produktowej w Mercedes-Benz Polska; od 2015 dyrektor External Affairs w Mercedes-Benz Manufacturing Poland). Była współzałożycielką i prezeską Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego pod patronatem Banku Światowego i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Mentorka w Fundacji Liderek Biznesu EY. Laureatka wielu nagród branżowych, m.in. Golden Arrows, PRotony, dwukrotnie „Dyrektor Marketingu Roku” w konkursie MediaRun.

Adam Łaszyn

Polski ekspert ds. komunikacji kryzysowej i strategii komunikowania. Prezes zarządów warszawskich agencji public relations – Alert Media Communications i MeritumLab. Założyciel Wydawnictwa Message House. Doradca polskich firm i instytucji, trener medialny i doradca w zakresie wizerunku szefów firm, osób publicznych ze świata biznesu, kultury, sztuki, sportu i polityki. Były dziennikarz. Z wykształcenia prawnik.

Cezary Łazarewicz

Dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Autor wielu książek reporterskich: „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie”, „Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich”, „Elegancki morderca”, „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza”, „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, „1968. Czasy nadchodzą nowe”, „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia”. Za „Żeby nie było śladów” otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawaną dla najlepszych książek popularnonaukowych poświęconych historii Polski w XX wieku oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta otrzymała również tytuł Książki 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków, była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Dorota Łoboda

Radna, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Warszawy, liderka ruchu Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji protestującego przeciwko reformie edukacji Anny Zalewskiej, prezeska fundacji Rodzice Mają Głos, członkini Rady Konsultacyjnej Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Od wielu lat angażuje się w promowanie dobrej edukacji i walkę o prawa kobiet. W swojej działalności szczególną uwagę poświęca zagadnieniom równego dostępu do edukacji, przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz partycypacji uczniowskiej.

Ryszard Łuczyn

Analityk ds. politycznych w centrum analitycznym Polityka Insight. Zajmuje się przede wszystkim lewicą i środowiskami skrajnej prawicy, a także ruchem Polska 2050 i PSL-Koalicją Polską. W ostatnim czasie pisze również o cyfryzacji. Absolwent stosowanych nauk społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, studiował też kulturoznawstwo i ekonomię. Były pracownik Fundacji im. Stefana Batorego.

amb. Piotr Łukasiewicz

Pułkownik rezerwy i były dyplomata cywilny oraz wojskowy, ostatni ambasador RP w Afganistanie. Analizuje sytuację międzynarodową w Polityce Insight oraz wykłada stosunki międzynarodowe w Collegium Civitas. Współpracuje z fundacjami i NGO, jest publicystą i komentatorem wydarzeń na świecie. W 2022 roku wydał książkę „Talibowie”.

Olgierd Łukaszewicz

Aktor teatralny i filmowy. Jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (1968). Od roku 1970 aktor warszawskich scen teatralnych. Szerokiej publiczności w Polsce znany jest z takich filmów jak: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie” Kazimierza Kutza, „Brzezina” Andrzeja Wajdy, „Seksmisja” Jana Machulskiego, „Wierna rzeka” Tadeusza Chmielewskiego, „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, „Lekcja martwego języka” Janusza Majewskiego, „Jak pies z kotem” Janusza Kondriatuka, „Gorączka” Agnieszki Holland. W latach 2002-2005 i 2011-2018 pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Jest założycielem fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacja im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego”.

Agnieszka Łukawska

Posiada ponad 27 letnie doświadczenie w obszarze ubezpieczeń i funduszy inwestycyjnych. Absolwentka Wydziału Finansów i Statystyki SGPiS, oraz studiów doktoranckich z zakresu Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych w Kolegium Ekonomiczno – Społecznym SGH. Przez pierwsze lata aktywności zawodowej związana z towarzystwami ubezpieczeniowymi, od 1999 roku związana z sektorem funduszy inwestycyjnych. Współtwórczyni najdłużej funkcjonującego w Polsce PPE, od początku obecna na rynku PPK. Posiada doświadczenie we wszystkich fazach tworzenia planów i programów emerytalnych, począwszy od etapu koncepcji, przez implementację, aż po ich bieżące utrzymywanie. Współpracowała przy tym z przedstawicielami pracodawców, stroną społeczną, Komisją Nadzoru Finansowego i kancelariami prawnymi. Od marca 2018 jest ekspertem w Instytucie Emerytalnym a od 1 lipca 2019 r. pełni funkcję dyrektora Departamentu Produktów Emerytalnych w Investors TFI S.A.

Ewa Łętowska

Profesor, członek Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, pierwszy polski ombudsman parlamentarny (1988-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011). Autorka książek, artykułów, esejów, felietonów poświęconych prawu (konstytucyjne, cywilne, prawa człowieka). Pisuje też o muzyce poważnej.

dr hab. Katarzyna Śledziewska

Dyrektor DELab UW, Profesor na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania nad transformacją cyfrową firm i instytucji publicznych, skupiając się na przemianach pracy i kultury organizacyjnej. Autorka licznych raportów i ekspertyz w obszarze cyfryzacji, współautorka książki "Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat".

dr hab. Magdalena Środa

Filozofka, etyczka, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się filozofią moralną i polityczną, historią idei oraz problematyką gender. Jest autorką wielu artykułów poświęconych współczesnej filozofii oraz książek m.in.: „Idea godności w historii i etyce”, „Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci”, „Kobiety i władza”, „Etyka dla myślących”. Ostatnio wydała: „Obcy inny wykluczony”. Jest też publicystką (stałe felietony w Gazecie Wyborczej), feministką, współzałożycielką Kongresu Kobiet. W rządzie M. Belki pełniła funkcję ministra Pełnomocnika Rządu ds. Równego statusu Kobiet i Mężczyzn.

dr Marcin Święcicki

Przewodniczący Forum Ruchu Europejskiego, Komitetu Powązkowskiego i Polskiego Komitetu Wspierania Muzeum POLIN. B. minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w którym doprowadził do skasowania polskiego zadłużenie wobec ZSRR wartości 9,2 mld dolarów; b.poseł; b. Prezydent Warszawy; b. Koordynator OBWE ds Ekonomicznych i Ochrony Środowiska. Autor zapisu konstytucyjnego ograniczającego zadłużenie do 3/5 PKB; negocjował wejście Polski do Unii Europejskiej. W latach 2007-11 kierował think tankiem UNDP w Kijowie a od X 2019 do XII 2021 roku pełnił funkcję Rzecznika Praw Przedsiębiorców w Ukrainie.