Debata Rafał Trzaskowski – Donald Tusk
Wydarzenie Specjalne
Wydarzenie Specjalne
16:15
31.08.2022
Debata z udziałem przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donald Tusk i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego była kulminacyjnym momentem szóstego, ostatniego Campusu Polska Przyszłości 2022. Prezydent Warszawy podziękował młodym uczestnikom za udział w wydarzeniu, a także za obywatelską postawę w ostatnich latach. – Słyszeliśmy Was na Strajku Kobiet. Słyszeliśmy Was na strajku klimatycznym. Dziękujemy Wam za to! – mówił. Trzaskowski wyraził też wdzięczność broniącym się przed rosyjską agresją Ukraińcom. – Walczą też o naszą wolność. Слава Україні!
Donald Tusk też zaapelował do zebranych. Przypominając, że debata odbywa się w 42. rocznicę Sierpnia’80, powiedział: – Mam do Was prośbę, żebyście pokazali człowiekowi, który został z historii wymazany, wielkiemu przywódcy tej pierwszej, jedynej prawdziwej Solidarności, Lechowi Wałęsie, dużą wdzięczność.
Odpowiadając na pytania z wypełnionej po brzegi sali, obaj politycy poruszyli wiele tematów. Mówili m.in. o sytuacji w szkołach. – Dziś bycie nauczycielem to prawdziwy heroizm – przyznał Trzaskowski. Przewodniczący PO powtórzył obietnicę 20% podwyżek dla nauczycieli i pracowników sfery budżetowej. – Rząd ogłosił podwyżkę dla sfery budżetowej 7,8%, w dniu, kiedy ogłoszono inflację 16 proc. Sfera budżetowa, w tym nauczyciele realnie biednieją – przypomniał Tusk.
Mocnych deklaracji nie zabrakło również w czasie dyskusji o polityce klimatycznej. – W perspektywie najbliższych 20 lat nie ma realnej alternatywy, jeśli chodzi o prawdziwą dekarbonizację niż energia pochodząca z elektrowni atomowej – zadeklarował były premier.
Uczestnicy Campusu pytali obu polityków m.in. o aborcję, związki partnerskie czy relacje państwo-Kościół. I tu nie zabrakło konkretów. – Aborcja ma być decyzją kobiety do 12 tygodnia ciąży – powiedział Tusk, dodając, że na listach wyborczych PO nie znajdą się osoby, które temu postulatowi się sprzeciwiają.
Prezydent Warszawy od 2018 roku. Członek Europejskiego Komitetu Regionów i Zarządu Eurocities. W 2020 roku Rafał Trzaskowski był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski. Były poseł, eurodeputowany i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, w 2014 r. był wiceministrem spraw zagranicznych RP, a w 2013 r. ministrem administracji i cyfryzacji w gabinecie premiera Donalda Tuska. Urodził się w Warszawie, gdzie studiował i ukończył stosunki międzynarodowe oraz filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk politycznych.
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie zaangażował się w nielegalną działalność przeciwko reżimowi komunistycznemu. Podjął m.in. współpracę z podziemnymi Wolnymi Związkami Zawodowymi. W 1983 r. założył nielegalny miesięcznik „Przegląd Polityczny”, propagujący liberalizm gospodarczy i zasady liberalnej demokracji. Poseł na Sejm I, IV, V, VI i VII kadencji. W latach 1997–2001 senator i wicemarszałek Senatu IV kadencji, w latach 2001–2005 wicemarszałek Sejmu IV kadencji, w latach 2007–2009 przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej. W latach 2007–2014 prezes Rady Ministrów, najdłużej sprawujący urząd premiera w III RP.