Polityka a sprawa śląska
Równość i Różnorodność
Równość i Różnorodność
Prowadząca:
Goście:
Godzina:
Miejsce:
13:00
28.08.2022
Czy w polskiej polityce jest miejsce dla Ślązaków? Czy politycy uznają język śląski za język regionalny? Jakie działania możemy podejmować w walce o uznanie Śląskości? Śląscy aktywiści, politycy i specjaliści opowiedzą o walce o prawa Ślązaków, Śląskości, kulturze i tradycjach.
Tumacz, publicysta, popularyzatōr ślōnskigo jynzyka. Autōr Korpusu Ślōnskij Mŏwy, SileSłownika, ślōnskich przekładōw „A Christmas Carol” Charlesa Dickensa, „Dracha” i „Pokory” Szczepana Twardocha, „Le Petit Prince” Antoine de Saint-Exupéry'ego, „Winnie-the-Pooh” A. A. Milne i „The Alice’s Adventures in Wonderland” Lewisa Carrolla, jak tyż ger kōmputrowych Euro Truck Simulator i American Truck Simulator. Laureat Gōrnoślōnskigo Tacyta za rok 2018.
Ślązaczka, polska parlamentarzystka i obrończyni praw osób LGBT, członkini partii Nowoczesna. Od dwóch kadencji Posłanka na Sejm RP z ramienia partii Nowoczesna oraz przewodniczącą partii na Śląsku. Członkini Komisji Zdrowia, Komisji Mniejszości Narodowych Etnicznych, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Podkomisji stałej do spraw rodziny. W swojej działalności skupia się na kwestiach równouprawnienia, przemocy wobec kobiet i dzieci, prawach kobiet, prawach mniejszości, społeczności LGBT oraz osób z niepełnosprawnościami. Od lat walczy o uznanie języka śląskiego za język regionalny. Od 2005 roku związana ze stowarzyszeniem Młode Centrum, następnie Projekt: Polska. Zaangażowana w działalność lokalnych mediów i magazynu Liberte!.