Pakt Wolnych Miast - cities fortifying democracy - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Pakt Wolnych Miast – cities fortifying democracy

Wydarzenie Specjalne

Prowadzący:

Rafał Trzaskowski

Goście:

  • Gergely Karácsony, Zdeněk Hřib, Matúš Vallo, Aleksandra Dulkiewicz,

Godzina:

18:45-19:45

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

18:45

27.08.2022

Rafał Trzaskowski

Prezydent Warszawy od 2018 roku. Członek Europejskiego Komitetu Regionów i Zarządu Eurocities. W 2020 roku Rafał Trzaskowski był kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski. Były poseł, eurodeputowany i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, w 2014 r. był wiceministrem spraw zagranicznych RP, a w 2013 r. ministrem administracji i cyfryzacji w gabinecie premiera Donalda Tuska. Urodził się w Warszawie, gdzie studiował i ukończył stosunki międzynarodowe oraz filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. W 2004 roku uzyskał stopień doktora nauk politycznych.

Zdeněk Hřib

Czeski polityk i samorządowiec, a od 2018 roku burmistrz Pragi. Jeden z liderów Paktu Wolnych Miast, którego celem było bezpośrednie pozyskiwanie środków unijnych na dalszy rozwój miast i ich usług publicznych, takich jak transport czy kultura.

Gergely Karascony

Gergely Karácsony (46 l.) jest "pro-zielonym", lewicowym politykiem, burmistrzem Budapesztu i współprzewodniczącym partii "Dialog" (Párbeszéd). Kandydat na premiera w prawyborach zjednoczonych węgierskich partii opozycyjnych. Wybrany na burmistrza Budapesztu w październiku 2019 r., jako wspólny kandydat pięciu węgierskich partii opozycyjnych. Wcześniej pełnił funkcję burmistrza 14. dzielnicy Budapesztu (2014-2019) oraz posła z ramienia partii "Polityka może być różna" (LMP) (2010-2013). Jest byłym wykładowcą uniwersyteckim i socjologiem. Jego zawodową specjalizację stanowią zachowania, kampanie i systemy wyborcze.

Matúš Vallo

Matúš Vallo jest burmistrzem Bratysławy od grudnia 2018 roku. Urodził się w Bratysławie, a następnie chodził do szkoły średniej w Rzymie. Ukończył Wydział Architektury Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Podczas swojej kariery jako architekt, pracował w Londynie i innych miastach. Otrzymał stypendium Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Jako burmistrz, jednym z głównych celów Matúša i jego zespołu było stworzenie silnego i odpornego miasta o wysokim poziomie przejrzystości jako klucza do walki z korupcją. Korzystając ze swojego doświadczenia zawodowego, Matúš położył nacisk na dobrze zaprojektowane przestrzenie publiczne. Inne kluczowe tematy to łagodzenie i adaptacja do zmian klimatu, dostępny transport publiczny, opieka społeczna i wsparcie dla grup wrażliwych.

Aleksandra Dulkiewicz

Polska samorządowiec i prawniczka. Prezydent Gdańska od 11 marca 2019 roku. Ukończyła III Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku, studiowała prawo na Uniwersytecie Gdańskim i Paris Lodron University w Salzburgu. Pierwszy raz zaangażowała się politycznie wspierając kampanię wyborczą Hanny Gronkiewicz-Waltz na prezydenta RP. Zaczęła od zdobywania szlifów u prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jako jego asystentka. Uczestniczyła w przygotowaniach Gdańska do UEFA EURO 2012™, oraz udział w powstaniu Europejskiego Centrum Solidarności. W marcu 2017 r. została zastępcą prezydenta ds. polityki gospodarczej. Po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza w przedterminowych wyborach została wybrana prezydenta Gdańska.