Jak służby wchodzą w życie prywatne
Wydarzenie Specjalne
Wydarzenie Specjalne
19:45
27.08.2022
Krzysztof Brejza, polityk Koalicji Obywatelskiej wraz ze swą żoną, prawniczką Dorotą Brejzą, przedstawili zatrważającą historię, w której kluczową rolę odgrywały służby specjalne. Z powodu zadawania niewygodnych pytań oraz ujawnienia afery rządowej (wysokie nagrody dla członków PiS) Krzysztof Brejza był szpiegowany, między innymi za pomocą programu Pegasus. Prelegenci opowiedzieli o technikach, jakie stosują rząd i podległe im służby: wykradanie prywatnych konwersacji SMSowych i mailowych, zmiana ich treści, a następnie publikacja w rządowej telewizji. „To nie jest tylko atak na mnie, to atak na wybory” – mówił Krzysztof Brejza i dowodził, że gdyby sprawa wyszła na jaw przed ogłoszeniem wyników wyborów, mogłyby one zostać unieważnione. Małżeństwo odwołało się również do innych spraw, np.: wypadku z udziałem kolumny Beaty Szydło. Pan Sebastian, który w niej ucierpiał nadal nie znalazł sprawiedliwości w upolitycznionym sądzie.
Niestety, infiltracja przez służby państwowe wpływa również na życie prywatne. Dorota Brejza wyznała, że czas, który przeznacza na prowadzenie kilkunastu spraw sądowych, w innych okolicznościach mogłaby poświęcić dzieciom. Jedna z uczestniczek dyskusji przedstawiła świadectwo swojego ojca, który ujawnił jedną z afer PIS. Cała rodzina zaczęła być inwigilowana przez służby, a co kilka miesięcy rodzinny dom dziewczyny nachodzi Centralne Biuro Śledcze.
Adwokat, prowadząca własną Kancelarię Adwokacką. Studia na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła z wyróżnieniem, a także uzyskała absolutorium w Instytucie Socjologii. Swoją karierę rozpoczęła od aplikacji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy. Co pozwoliło jej na zdobycie ogromnego doświadczenia z zakresu m.in. spraw rodzinnych, cywilnych czy gospodarczych. Obecnie prowadzi jedyne w Polsce postępowanie ws. Użycia nielegalnego oprogramowania szpiegowskiego Pegasusa.
Polski polityk i prawnik, jest doktorem nauk prawnych, a także posłem na Sejm VI, VII i VIII kadencji, senatorem X kadencji. Ukończył studia prawnicze oraz z zakresu stosunków międzynarodowych na UW, gdzie działał aktywnie w samorządzie i stowarzyszeniach. Członek PO od 2005 r. W swojej karierze zasiadał m.in. w komisji sprawiedliwości i praw człowieka czy komisji ustawodawczej.