Jak powinny wyglądać relacje Państwo-Kościół w XXI wieku? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Jak powinny wyglądać relacje Państwo-Kościół w XXI wieku?

Plac Myśli Otwartej

Prowadząca:

Aleksandra Pawlicka

Goście:

  • Adam Bodnar, Zbigniew Girzyński, Sławomir Nitras, Urszula Pasławska,

Godzina:

10:00-11:00

Miejsce:

CAMPUS ARENA

Transmisja:

10:00

28.08.2022

Debata o relacjach państwo-kościół otworzyła trzeci dzień Campusu Polska Przyszłości. Uczestnikom debaty o relacjach państwo-kościół – b. Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi, posłance PSL Urszuli Pasławskiej, posłowi PO Sławomirowi Nitrasowi i posłowi Zjednoczonej Prawicy Zbigniewowi Girzyńskiemu – moderatorka Aleksandra Pawlicka z “Newsweeka” postawiła dwa pytania. Po pierwsze: jeśli osiem lat temu prof. Wiktor Osiatyński ostrzegał, że jesteśmy w połowie drogi do państwa wyznaniowego, to gdzie jesteśmy teraz? I po drugie: czy należy wypowiedzieć konkordat?

– Byłbym za renegocjacją konkordatu, nie za pełnym wypowiedzeniem. Trzeba zastanowić się, co możemy zmienić w obecnych ramach, by ograniczyć nieuzasadnione wpływy kościoła. Np. dlaczego Krajowa Administracja Skarbowa ma mieć sześciu kapelanów – mówił Bodnar. – Jestem przeciwniczką rewolucji. Stawiałabym raczej na uporządkowanie modelu, który już jest opisany w obecnie obowiązującym konkordacie – stwierdziła Pasławska. Wtórował jej poseł Girzyński, podkreślając, że “jakaś umowa między państwem a kościołem powinna być”. Sławomir Nitras przypomniał, że konkordat był zawierany w zupełnie okolicznościach. Wtedy państwo podpisywało umowę z Kościołem, który wyszedł poobijany z czasów komunistycznych. Konkordat wówczas miał chronić słabszych. – Dziś jest sytuacja taka, że to Kościół jest opresyjny i ogranicza prawa jednostki. Konkordat jest archaizmem i powinien być przez państwo jednostronnie wypowiedziany – konkludował Nitras.   

Adam Bodnar

Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu SWPS. Działacz na rzecz praw człowieka, między innymi w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W latach 2015-2021 był Rzecznikiem Praw Obywatelskich - prawdziwym rzecznikiem naszych praw.

Zbigniew Girzyński

Historyk, doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2005-2015 i ponownie od 2019 poseł na Sejm RP. Autor lub współredaktor 19 książek z zakresu historii najnowszej. Jest specjalistą w zakresie dziejów emigracji polskiej w XX wieku.

Sławomir Nitras

Poseł na Sejm V, VI, VIII i IX kadencji, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 2014-2015 główny doradca premier Ewy Kopacz. Członek Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej od 2001 roku do 2013 roku, przewodniczył PO w Szczecinie.

Urszula Pasławska

Polityk, prawnik, samorządowiec. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2006–2012 wicemarszałek województwa warmińsko - mazurskiego, od 2015 posłanka na Sejm VII, VIII oraz IX kadencji. Od 2019 roku pełni funkcję przewodniczącej sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Leśnictwa i Zasobów Naturalnych. Jej priorytety to również rozwój regionu, polityka prorodzinna oraz szeroko rozumiane sprawy kobiet. Od 2012 roku jest wiceprezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego, od 2021 roku aktywnie działa w stowarzyszeniu Kobiety w Centrum.

Aleksandra Pawlicka

Dziennikarka tygodnika „Newsweek”, komentatorka telewizyjna i radiowa, autorka książek biograficznych („Historie rodzinne” – na podstawie rozmów z Jerzym Stuhrem), wywiadów rzek „Ta straszna Środa” – z Magdaleną Środą, „Jest życie po końcu świata” – z Joanną Kos-Krauze oraz „Bardzo dawno temu...” – z Janem Tomaszem Grossem, a także książek podróżniczych „Światoholicy”, „Siedem razy świat” i „Zansakr”, a także książki poświęconej Kongresowi Kobiet – „Czas na kobiety”.