Jak feminizm zmienia świat? - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Jak feminizm zmienia świat?

Równość i różnorodność

Prowadząca:

Agnieszka Wiśniewska

Goście:

  • dr Małgorzata Fuszara, Anna Rulkiewicz, Kazimiera Szczuka, Marzena Okła-Drewnowicz,

Godzina:

11:00-12:00

Miejsce:

NAMIOT DUŻY

Transmisja:

Partner:

Krytyka Polityczna

11:00

30.08.2022

My kobiety jesteśmy połową społeczeństwa. Za długo o tym zapominano. Na szczęście pojawiły się dzielne kobiety, które postanowiły to zmienić.

Feminizm ma dziś wiele twarzy. Wiele odsłon. Ale łączy nas przekonanie, że prawa kobiet są prawami człowieka. Tego się trzymamy i domagamy się zmian: w życiu politycznym, społecznym, w pracy, w domu.

dr Małgorzata Fuszara

Polska prawniczka i socjolożka, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z socjologią polityki, gender studies, socjologią mniejszości etnicznych, kulturowych i społecznych oraz socjologią prawa. Profesor nauk humanistycznych, w latach 2014–2015 sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania.

Anna Rulkiewicz

Prezeska Grupy LUX MED, wiceprezydentka Konfederacji Lewiatan, wiceprzewodnicząca Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Pełni też funkcję członkini Rady Nadzorczej Banku Handlowego SA (Citi Handlowy) i członka Rady Programowej studiów MBA prowadzonych przez Szkołę Główną Handlową i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Uczestniczy w pracach zespołu problemowego ds. usług publicznych powołanego w ramach Rady Dialogu Społecznego. Absolwentka Stanford Executive Program na Stanford University Graduate School of Business i Executive Program na Singularity University w Santa Clara w Kalifornii. Jest także absolwentką Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu w Hamburgu, studiów podyplomowych w Polsko-Francuskim Instytucie Ubezpieczeń przy Instytucie Francus

Kazimiera Szczuka

Krytyczka i historyczka literatury, nauczycielka. Prezeska Fundacji Marii Janion. Odnawianie znaczeń. Od lat. 90. członkini ruchu kobiecego, organizatorka pierwszych manif, członkini Kongresu Kobiet, Polskiego Towarzystwa Genderowego, koordynatorka komitetu Ratujmy Kobiety. Prowadziła programy telewizyjne i radiowe. Uczy na studiach podyplomowych IBL PAN i w LXI Liceum Ogólnokształcącym im. Janiny Zawadowskiej w Szkolnym Ośrodku Socjoterapii Warszawie. Autorka książek, m.in. zbioru esejów o literaturze „Kopciuszek, Frankenstein i Inne. Feminizm wobec mitu”, „Milczenie owieczek. Rzecz o aborcji” i wywiadu rzeki z prof. Marią Janion „Transe, traumy i transgresje”.

Marzena Okła-Drewnowicz

Socjolożka. Swoją pracę zawodową rozpoczęła w Rejonowym Urzędzie Pracy w Skarżysku-Kamiennej, gdzie pełniła m.in. funkcję lidera Klubu Pracy. Następnie pracowała w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej na stanowisku zastępcy dyrektora. Swoją drogę polityczną rozpoczęła jako Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Była ekspertem samorządu województwa świętokrzyskiego ds. negocjacji z Komisją Europejską PO Kapitał Ludzki. Posłanka na Sejm od 2007 r. W przeszłości wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, obecnie wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Przygotowała i koordynowała projekt Polska Seniora, w ramach którego powstał pakiet kompleksowych rozwiązań programowych w tej dziedzinie. Od 2021 r. wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej.

Agnieszka Wiśniewska

Redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl, w latach 2009-2015 koordynatorka Klubów Krytyki Politycznej. Absolwentka polonistyki na UKSW, socjologii na UW i studiów podyplomowych w IBL PAN. Autorka biografii Henryki Krzywonos "Duża Solidarność, mała solidarność" oraz wywiadu-rzeki z Małgorzatą Szumowską "Kino to szkoła przetrwania". Redaktorka książek filmowych m.in."Kino polskie 1989-2009. Historia krytyczna", "Polskie kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna".