Artyści i aktywizm - CAMPUS POLSKA PRZYSZŁOŚCI
  • Polski
  • English
Program

Artyści i aktywizm

Wydarzenie Specjalne

Prowadzący:

Marcin Meller

Goście:

  • Mateusz Banasiuk, Magdalena Popławska, Julia Wyszyńska, Andrzej Chyra,

Godzina:

17:00-18:00

Miejsce:

SCENA PLENEROWA

Transmisja:

17:00

30.08.2022

Wykorzystują popularność, aby zwrócić uwagę na problemy społeczne. Sami angażują się w akcje społeczne, pomocowe czy prodemokratyczne w obliczu kryzysów. Na #Campus2022 spotkamy się z artystami – Magdaleną Popławską, Julią Wyszyńską, Mateuszem Banasiukiem, Andrzejem Chyrą – i porozmawiamy o tym, jak działać, żeby nieść realne wsparcie. Rozmowę poprowadzi Marcin Meller.

Mateusz Banasiuk

Ukończenie Akademii Teatralnej w Warszawie przypieczętował nagrodą za rolę w spektaklu dyplomowym. Za swój debiut teatralny w sztuce „Zaklęte Rewiry” w reżyserii Adama Sajnuka został nagrodzony Feliksem. Jego najgłośniejsza rola filmowa w obrazie „Płynące Wieżowce” również została obsypana nagrodami. Przez lata był związany z Teatrem Ateneum. Widzom znany jest z licznych ról w serialach oraz filmach.

Andrzej Chyra

Aktor teatralny i filmowy, a także reżyser teatralny i operowy. Studiował aktorstwo oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Szeroką rozpoznawalność i uznanie przyniosła mu rola Gerarda Nowaka w filmie Dług w reżyserii Krzysztofa Krauzego (1999). Ma na swoim koncie współpracę z najwybitniejszymi twórcami polskiego kina. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został nagrodzony za udział w filmie Feliksa Falka Komornik (2005) oraz W imię… (2013). W 2019 otrzymał Specjalną Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za całokształt twórczości. Od 2008 roku jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Teatr” (sezon 2006/2007).

Marcin Meller

Magdalena Popławska

Aktorka filmowa i teatralna. W 2004 roku ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego. Jest również stypendystką Institut del Teatre w Barcelonie. W 2003 roku zdobyła wyróżnienie za interpretacje piosenek Agnieszki Osieckiej w Konkursie Wokalnym Pamiętajmy o Osieckiej oraz drugie miejsce w XXIV Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za rolę w przedstawieniu Sny Iwana Wyrypajewa, otrzymała nagrodę dla najlepszej młodej aktorki na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 2005 roku. W tym samym roku zadebiutowała na dużym ekranie w obrazie Przemysława Wojcieszka Doskonałe popołudnie. Swoje możliwości taneczne zaprezentowała w spektaklach Koniec w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz Nancy. Wywiad w reżyserii francuskiego choreografa Claude'a Bardouila. W zespole Nowego Teatru od 2008 roku.

Julia Wyszyńska

Absolwentka krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Aktorka teatralna i filmowa. Laureatka m.in. Grand Prix na festiwalu Wrostja we Wrocławiu, Monoblok w Gdańsku, Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Monodramu za rolę Medei w spektaklu „Medea” w reż. Eweliny Marciniak, otrzymała m.in. nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu „Podróż zimowa” w reż. Mai Kleczewskiej na festiwalu Prapremiery w Bydgoszczy, nagrodę dziennikarzy za rolę Hanki w spektaklu „Chłopi” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego na festiwalu Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, nagrodę za najlepszą rolę festiwalu M- Teatr w Koszalinie, stypendystka Prezydenta miasta Bydgoszcz. Współpracowała z teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Powszechnym w Warszawie, obecnie także gra w Och- Teatrze, TR, Komuna Warszawa.